28 травня за новим календарним стилем (10 червня - за старим) - день пам'яті преподобного Микити сповідника, єпископа Халкідонського, прозваний в українського народу Микитою Гусятником.
Цей угодник Божий народився греком у VIII столітті, і з юності вирішив присвятити життя Господу. У писаннях сказано, що Микита вирізнявся особливим милосердям, ніколи не відмовляв у допомозі, постійно піклувався сиротами, вдовами, бідними і мандрівниками.
У 762 році він став єпископом Халкідонським (місто на малоазійському боці Боспорської протоки, в межах сучасного Стамбулу,- ПУ) і обіймав цю посаду майже півстоліття. Коли імператор Візантії Лев Вірменин розпочав гоніння на православних, то єпископ Халкідонський виступив проти правителя та іконоборчої єресі. За що був засуджений, а потім опинився на засланні, де і помер. Біля могили святого не раз відбувалися чудесні зцілення, але де зараз знаходяться мощі - невідомо.
28 травня за старим календарним стилем згадують преподобного Пахомія Великого.
У народному календарі 28 травня - свято Микита Гусятник, у народі вважають, що преподобний Микита оберігає гусей і гусенят. Друга назва дня - Полудниця: згідно з повір'ями, сьогодні всім керують добрі та злі духи в образі звичайних жінок зі сковорідками. Наприклад, добрі полудниці сковорідкою прикривають пшеницю на полі від пекучого сонця, злі навпаки - розташовують сковороду так, щоб сонце спалило врожай.
Сьогодні, як і в будь-який інший день, церква виступає проти лайки, жадібності, заздрості, пліток, лихослів'я.
Народні прикмети забороняють цього дня сварити дітей - мир і спокій покинуть такий дім. Незаміжнім дівчатам на радять виходити опівдні на вулицю - інакше не вийдуть заміж, а чоловікам - працювати в полі чи на городі, інакше можуть втратити сили.
Микиту Халкідонського вважають покровителем бідних людей. До святого звертаються з молитвами сироти, незаслужено скривджені люди, просять допомогти в сімейних справах, у реалізації задуманого і знайти хорошу роботу, моляться про зцілення від хвороб.
У народі святого просять уберегти домашню птицю - качок, гусей і маленьких пташенят. Народні прикмети цього дня радять повісити над вхідними дверима гілочку полину - щоб захистити оселю від полудниць та іншої нечисті.
Раніше ми публікували церковний календар на червень 2024 зі святами за новим і старим стилем.
Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...
"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...