Народні прикмети на 29 липня. Що треба зробити з калиною, а чого уникати, щоб не накликати біду

про що просять черкаського святого, заборони дня

Калинів день - особливий в серцях украхнців. А от робити вінки з віток сьогодні не варто29 липня за новим церковним календарем (11 серпня за старим) - день пам'яті святого мученика Данила Мліївського, Різдво Миколи Чудотворця. В народі шанують також як Калинів день. За старим календарним стилем - день пам'яті преподобного Іоана Вишенського, Святогорця

Данило жив у середині XVIII століття і був старостою Успенського храму в селі Мліїв Городищенського району Черкаської області. Це був час, коли Правобережжя входило до Речі Посполитої і на цій території насильно впроваджували католицизм, а з незгодними з цим розправлялися.

У Млієві було дві церкви - Троїцька та Успенська, а священиками в них служили брати - Василь і Федір Гдишицькі. Вони були синами католицького протопопа Панаса, і, за прикладом батька, теж перейшли в католики. Тоді селяни обрали собі нових священиків: дяка Григорія Шиленка - для Троїцької церкви, і Григорія Хомінського - для Успенської. Але брати Гдишицькі не хотіли поступатися новим священикам своїм місцем - і почалася боротьба.

Селяни ж, щоб брати Гдишицькі не поцупили церковне приладдя та ризи, зібрали їх і передали на зберігання Данилові Кушніру, який на той час був церковним старостою (титарем) Успенського храму. Але Гдишицькі пустили чутку, що Данило все вкрав, і донесли Смілянському губернатору Венті. Данила закували в кайдани і посадили до в'язниці Смілянського замку. Це сталося 1766 року.

Звільнити або викупити церковного старосту в селян не вийшло. Єдиною умовою, за якої Данилові обіцяли свободу, був перехід у католицизм. Але той рішуче відмовився і закликав триматися православної віри, що прийшла до нас від діда-прадіда. Тоді Данила зажадали стратити.

Для публічної страти під Вільшаною, з метою налякати народ, зігнали населення із сусідніх сіл. Спочатку старості підпалили руки, а потім обезголовили. Тіло мученика поляки також спалили, а голову виставили на палі. Місцеві жителі поховали останки, а згодом викрали голову мученика і поховали її в Переяславському кафедральному Свято-Вознесенському монастирі. Через деякий час останки Данила Кушніра з Вільшани перепоховали до Млієва.

Тарас Шевченко увічнив образ церковного старости у своїй поемі "Гайдамаки". 1996 року Данила Мліївського зарахували до лику святих.

***

29 липня за новим стилем - Різдво Миколи Чудотворця. Свято було запроваджено під час хрещення Київської Русі в IX столітті. Наприкінці XVIII століття його скасувала Катерина II, і цю дату надовго забули. У 2004 році свято відновили на Росії, але Православна церква України його не відзначає.

Прикмети на 29 липня

За прикметами дня судять, якою буде погода незабаром і майбутня зима:

  • вранці тепло - день буде погожий і сонячний;
  • туман сьогодні - до багатого врожаю зернових;
  • почався сезон дощів, але на вулиці тепло - буде багато грибів;
  • багато грибів і ягід у лісі - до холодної і довгої зими.

У народному календарі 29 липня - свято Калинів день, яке прозвали так на честь мученика Калиника (III-IV століття), пам'ять якого також звершується цього дня. Назву пов'язували не тільки зі святим мучеником, а й калиною - якщо вона дозрівала, то її починали збирати.

Що не можна робити 29 липня

29 липня, як і будь-яке інше свято, церква не схвалює лихослів'я, злоби, заздрості та жадібності, виступає проти помсти, відчаю.

Народні прикмети не радять давати гроші в борг, в'язати або шити, працювати по господарству і в городі. Не можна сваритися з іншими людьми, особливо з рідними та близькими.

Що можна робити 29 липня

Данило Мліївський вважається покровителем Черкаського краю. До святого звертаються в молитвах із проханнями зміцнити віру, дати здоров'я і сил винести життєві негаразди.

За народною традицією сьогодні йдуть до лісу по ягоди та гриби. Вважається, що в Калинів день потрібно притулитися до стовбура калини - щоб бути сильним і здоровим. Дівчата для того, щоб бути красивими, обов'язково вмивалися калиновим соком. Також вважалося, що якщо притулитися до стовбура калини, будете сильними та здоровими. А от ламати гілки рослини не можна – накличете нещастя.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

GAME OF CHICKEN / ГРА В БОЯГУЗА

четвер, 21 листопад 2024, 22:25

Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...

Геополітичні "наперстки" Байдена-Трампа: Зеленський у грі, - Голобуцький

четвер, 21 листопад 2024, 22:04

"Схоже, своєю заявою щодо Криму президент України послав західним лідерам сигнал, що готовий сідати і домовлятися. Путін - стоїть на своїх, давно озвучених позиціях. Чи вдасться дуету американських президентів Байдена і Трампа за допомогою певних дій і...