31 серпня за новим церковним календарем (13 вересня за старим) - свято Покладення чесного пояса Пресвятої Богородиці. У народі 31 серпня прозвали Купріянів день, на честь цього святого.
За старим календарним стилем - день пам'яті мучеників Флора і Лавра, а також ікони Божої Матері "Всецариця" і "Додавання розуму".
***
Пояс Діви Марії - це єдина реліквія Її земного життя, яка збереглася до наших днів.
За переказами, цей пояс виткала сама Богородиця з верблюжої вовни, а наприкінці життя віддала його апостолу Хомі. Після Успіння Діви Марії пояс зберігався в Єрусалимі у благочестивих християн. У IV столітті син візантійського імператора Феодосія Великого, Аркадій, привіз пояс до Константинополя, а з середини V століття він зберігався у Влахернській церкві (передмістя Константинополя.-ПУ). Коли на візантійський престол зійшов імператор Лев Мудрий, то від пояса зцілилася його дружина, імператриця Зоя. Тоді вона, щоб якось виявити свою вдячність, весь пояс вишила золотою ниткою. Таким він і залишився до нашого часу. Його урочисто повернули в храм.
Свято Покладення чесного пояса Пресвятої Богородиці заснували в XII столітті. Нині святиня розділена на кілька частин: великі фрагменти перебувають у Ватопедському монастирі на Афоні, у Трірському монастирі та в Грузії. Зцілення від пояса за молитвами до Богородиці отримують і зараз.
За прикметами дня судять про погоду і якою буде зима:
У народі 31 серпня - свято Купріянів день. Прозвали його так на честь святого мученика Купріяна, пам'ять якого також звершується сьогодні. Друга назва дня - Журавлинка, оскільки з цього часу починається сезон збору журавлини. Також, за однією з легенд, журавлі в цей час збираються на "віче" і вирішують, що їм робити: летіти на південь чи ще почекати.
Загалом останній день літа в наших пращурів проходив весело. Селяни влаштовували пишні застілля, відзначаючи кінець жнив. Молоді люди підшукували собі пару перед осіннім сезоном весіль. Юнаки посилали сватів до коханої з пропозицією одружитися. Якщо дівчина погоджувалася, то виносила рушник із короваєм, а якщо відмовляла, то давала сватам гарбуза.
Щосили йшла підготовка до зими. Українці готували консервацію, сушили ягоди та гриби, в'язали одяг з овечої вовни, прибирали в хліві та городі. Відкривалися осінні ярмарки, на яких купували сани, дрова і теплі речі. На городі починали сіяти озимі культури.
31 серпня, як і в будь-який інший день, Церква виступає проти лайки та злості, наклепів, пліток, осуду, заздрощів, жадібності, помсти та відчаю. Не можна відмовляти в допомозі нужденним.
Народні прикмети дня не радять сьогодні вирушати в дорогу, робити подарунки і просити в борг гроші.
Цього дня моляться про зцілення душі й тіла, жінки просять Богородицю про благополучну вагітність, про здоров'я для дітей, добробут у шлюбі. Також заведено дякувати Матері Божій за все, що є.
У народі цього дня прибирають у домі та йдуть до лісу по журавлину - з ягоди роблю морси, печуть пироги, заготовляють на зиму. Також готують страви з картоплі нового врожаю, а на городах прийшла пора стягувати гарбуз.
Керівник офісу Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) Михайло Янчук з 1 по 8 січня 2025-го провів у відрядженні в Фінляндії. Фактично новорічні свята чиновник, який був призначений на посаду всього три місяці тому, з дружиною...
Православна церква України 18 січня за новим стилем вшановує єпископа Афанасія Великого. За старим стилем 18 січня відзначають Водохресний святвечір - переддень Водохрещі. . У цей день колись чекали найлютіші морози року, які називають водохресними. ...