4 березня за новим церковним календарем (17 березня за старим) християни східного обряду згадують преподобного Герасима на Йордані, ченця, найкращим другом якого був лев. У народному календарі - Герасим Грачевник.
Герасим народився в Лікії (нині територія Туреччини) і ще в молодості вирішив стати ченцем. Спочатку він пішов жити у Фіваїдську пустелю в Єгипті, пізніше переселився в Палестину, а потім до річки Йордан, де заснував монастир.
У монастирі Герасима були дуже суворі правила: п'ять днів на тиждень ченці проводили в пустелі, на сухому хлібі й воді, в молитві та плели кошики з пальмових гілок, а в суботу й неділю збиралися в монастирі, причащалися, брали із собою хліб, воду і знову йшли в пустелю. Під час Великого посту Герасим повністю відмовлявся від їжі до самого Великодня.
Одного разу в пустелі Герасим зустрів кульгавого лева. Святий не побоявся хижака і витягнув колючку з лапи звіра. Відтоді лев не йшов далеко від монастиря, їв із рук хліб і ні на кого не нападав. Назвали його Йордан. Якось Герасим подумав, що лев з'їв ослика і змусив його тягати воду. Але осла насправді забрав купець, який вирішив, що тварина заблукала. Коли купець їхав назад, лев кинувся до каравану і за вузду привів віслюка до господаря. Герасим визнав свою помилку і відтоді вони були нерозлучні з левом.
Коли монах помер, Йордан відмовився від води та їжі й помер на могилі преподобного. Вірного звіра поховали поруч. Святого Герасима завжди зображують із левом біля ніг.
Свято 4 березня за старим стилем - день пам'яті апостолів від сімдесяти святих Архіппа і Филимона.
У народному календарі 4 березня - свято Герасим Грачівник, прозвали його так тому, що зазвичай у цей час прилітали граки:
На Герасима прийнято готувати печиво з кислого житнього тіста - "грачики", щоб птахи принесли із собою тепло.
В давнину вірили, якщо побачити цього дня шпака, то весь рік будеш щасливим, адже ці птахи "приносять" на своїх крилах весну. Також намагалися навести в оселі порядок, щоб позбутися бід та нещасть.
Серед головних заборон, що сьогодні не можна робити - лаятися, ображати будь-кого, особливо тварин і птахів, пліткувати, заздрити.
За народними прикметами слід побоюватися образити птахів навіть ненавмисно - інакше не бачити щастя на землі. Не радять цього дня робити великі покупки або вирушати в далеку подорож - може чекати невдача.
Святого Герасима Йорданського просять дати фізичних і духовних сил, преподобний допомагає набути лагідності й розсудливості, моляться святому про зцілення хвороб, зокрема й тварин.
За народними звичаями в цей день належить зробити хоча б невелике прибирання і провітрити дім. За старих часів на Герасима робили обереги з ялівцю, а підлогу підмітали віником з полину. Також цього дня заведено викидати старе взуття - вважається, що разом із ним із дому піде все недобре.
Православне свято 23 листопада за новим календарем (6 грудня за старим) - день пам'яті святителя Амфілохія. Також сьогодні поминають усіх, в Україні голодом заморенних. За юліанським календарем - день пам'яті апостолів від 70-ти - Іродіона, Ераста, Олі...
Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...