NASAMS - для Норвегії, для світу і для України

Війна збагатила наш повсякденний лексикон цілою низкою термінів, раніше відомих тільки вузькому колу фахівців. PzH 2000, MLRS, HIMARS – хто з нас не зустрічав ці абревіатури на сторінках фейсбуку, телеграму чи шпальтах старомодних газет? А вже кілька днів за нашу увагу змагається нова абревіатура – NASAMS. Що ж криється за цими кількома літерами латиниці?

Абревіатура NASAMS розшифровується як Norwegian Advanced Surface to Air Missile System, тобто «Норвезька удосконалена система “поверхня-повітря”». Іншими словами, це зенітний ракетний комплекс, спроєктований під вимоги збройних сил Норвегії спільними зусиллями місцевої фірми «Конгсберг» і американського концерну «Рейтеон». Норвежці потребували заміни модернізованим, але поступово старіючим ЗРК середньої дальності «Імпрувд Гоук», та – о диво! – нічого підхожого зброярський ринок вільного світу запропонувати не міг… «Ну, якщо купити не можна – зробимо самі!».

Норвегія – країна невелика, військовий бюджет її не бездонний. Проєктування ЗРК «з нуля» вона потягнути не могла. Довелось викручуватись, комбінувати вже існуючі елементи. В результаті, у повній відповідності до законів діалектики, вийшла нова якість – перший у світі ЗРК з відкритою архітектурою. Що мається на увазі? Раніше такі комплекси створювались, вибачте за тавтологію, в комплексі: ракета, радіолокаційні станції, система наведення, командний пункт та інші компоненти могли функціонувати тільки в жорстких рамках конкретної системи. Будь-яка модернізація потребувала болісного і вартісного хірургічного втручання в комплекс. А ось NASAMS зліпили з «кубиків», які легко можна було замінити або й додати, розширивши можливості ЗРК.

Проєктування NASAMS почалось у 1989 р. За чотири роки ЗРК почав випробування, а вже 1994-го надійшов на озброєння Повітряних сил Норвегії.

NASAMS використовує американські ракети АІМ-120А AMRAAM – найновіші на той час керовані ракети класу «повітря-повітря» з активною радіолокаційною головкою самонаведення (ГСН). В зенітному варіанті вони запускаються з контейнерів. Шість таких контейнерів встановлені на пусковій установці (ПУ) – платформі з механізмами наведення. ПУ транспртується автомобілем, але в бойовому положення встановлюється на ґрунт. Жодних додаткових механізмів для цього не потрібно – платформа піддомкрачується, і автомобіль виїжджає з-під неї. ПУ забезпечує кут горизонтального наведення 360º, а пуск ракет здійсюється при фіксованому куті піднесення 30º.

АІМ-120А важить 150 кг. Діапазон ураження в зенітному варіанті становить по дальності 2,5-25 км, а по висоті – 0,03-16 км.

Другий ключовий елемент ЗРК – РЛС AN/МPQ-64 «Сентінел». Вона теж не розроблялась «з нуля», а створювалась на базі контрбатарейного радара AN/TPQ-36А. Конструкція РЛС досить компактна, монтується вона на одновісному причепі. Дальність виявлення повітряної цілі класа винищувач сягає 60 км. Радар одночасно може супроводжувати до 60 цілей і наводити на обрані з них три ракети. Для роботи в умовах радіоелектронних завад до складу ЗРК входить також оптоелектронна станція NTAS.

Базовим модулем ЗРК NASAMS є взвод, який складається з трьох ПУ, одного радару і командного пункту (КП). Три взводи складають батарею, в межах якої функціонує єдина інформаційна мережа. Завдяки цьому кожен радар може забезпечувати цілевказанням пускові установки з будь-якого взводу, а не тільки з власного. Окремого КП батареї нема – його функції виконує один зі взводних КП.

У 1999 р. з’явився ЗРК NASAMS-2 (взятий на озброєння 2007 р.), який має удосконалений радар AN/MPQ-64F1, нову оптоелектронну станцію, удосконалений КП, а також може працювати в системі лінії передач даних «Лінк-16». Третя ґенерація ЗРК NASAMS-3 з’явилась у 2019 р. Вона має повністю оновлений КП, а пускові установки пристосовані до використання ракет малої дальності АІМ-9Х «Сайдвіндер» (з інфрачервоною ГСН) та ракет збільшеної дальності AMRAAM-ER. Для останніх дальність пуску сягає 40 км, а досяжність по висоті – 21 км. Удосконалення NASAMS триває – скажімо, у жовтні 2021 р. концерн «Рейтеон» оголосив намір інтегрувати в комплекс новий радар GhostEye MR.

На початках NASAMS не був особливо популярним на світовому ринку озброєнь – упродовж десятиліття цей ЗРК використовувався тільки Норвегією. Ситуація змінилась після терактів 11 вересня 2001 р., коли США придбали такі ЗРК для посилення ППО Вашингтону. У 2003 р. чотири вогневих модулі NASAMS-2 замовила Іспанія, у 2006-му два модулі придбали Нідерланди, а у 2009-му вісім модулів замовила Фінляндія (для заміни радянських «Буків»). У 2011 р. цей ЗРК замовила Чилі. Дві батареї отримала також Індонезія. А Литва стала першим отримувачем NASAMS-3 – дві батареї по чотири ПУ вона отримала у 2020 р., а зараз веде переговори про купівлю додаткової партії. З цього року NASAMS-3 почне отримувати Австралія, з наступного – Угорщина. Також ці комплекси замовлені Оманом і Катаром. «Інтернаціоналізація» ЗРК призвела до того, що у маркетнигових матеріалах літеру N в абревіатурі розшифровують вже не як Norwegian, а як National.

Анонсоване постачання Україні ЗРК NASAMS стане суттєвим кроком в напрямку розширення можливостей нашої ППО – адже цей комплекс ефективний не лише проти літаків, але й проти крилатих ракет. Звісно, дві вогневі одиниці – це крапля надії в морі потреб, але будемо сподіватись, що за ними підуть нові комплекси. Треба сказати, що ще у «Візії Повітряних Сил – 2035», опублікованій у травні 2020 р., придбання 36-40 комплексів NASAMS (або їм подібних) визначалось як пріоритет у модернізації зенітних ракетних військ. Реалізувати цю програму пропонувалось вже до 2025 р., але потрібно було на неї всього-навсього 50 млрд гривень…

Джерело

Опублікував: Андрій Савчук
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Росіяни вдарили міжконтинентальною ракетою по Дніпру, але цілили в голову людей на Заході, - Фурса

четвер, 21 листопад 2024, 14:02

"Це основна причина удару. Головна ціль. Налякати ще більше Маска і Ко ядерною війною. Щоб вони ще більше волали про те, що не можна допомагати Україні. Ще більше кричали про те, що Росія могутня і не можна її ображати", - пише інвестиційний банкір Сер...

Росія намагається залякати Захід ударом міжконтинентальною ракетою по Дніпру, - військовий експерт

четвер, 21 листопад 2024, 13:52

Росія "намагається надіслати сигнал" Заходу за допомогою удару міжконтинентальних балистичних ракет по Дніпру. Таку думку висловив старший аналітик Australian Інститут стратегічної політики у коментарі CNN, передають Патріоти України. Хоча міжконтинент...