Назад в епоху блату і дефциту: У Росії розпродають запаси "мирного часу", але з новими поставками вже є проблеми

На Росію чекає дефіцит, "продуктопроводи" замість магазинів та повернення човникарів. Ажіотаж на цукор і прокладки, а автомобілі зовсім скінчились.

Після того, як Росія стала країною світу, проти якої ввели найбільшу кількість санкцій, а найбільші компанії вирішили добровільно піти з її ринку, росіяни зіткнулися з дефіцитом деяких товарів, інформують Патріоти України.

Перший шок вже пройшов, ажіотаж спав, але в майбутньому ці проблеми не вирішаться – , більше того, виникнуть нові. А пряме втручання Кремля в економіку поверне росіян у часи СРСР та ранніх 90-х.

Дефіцит може зачепити навіть несподівані групи товарів, яких не стосуються жодні санкції, – наприклад, бананів. Загалом залишиться лише 30-50% асортименту, який Росія отримувала до війни. Таких висновків дійшли аналітики та економісти, пише "Meduza".

Загалом багато важливих галузей промисловості в РФ прив'язані до американських і європейських компонентів. Так, за даними доповіді НДУ ВШЕ, залежність від імпорту в товарах текстильної промисловості та фармацевтиці, в електрообладнанні, авто та комп'ютерах перевищує 50%, у паперовій та хімічній промисловості, у металопродукції – від 30% до 50%.

Більше того, логістичні ланцюжки РФ вже підірвані – спочатку для її літаків закрили небо, а потім заборонили захід у європейські порти суден під російським прапором та в'їзд до ЄС вантажівок на російських та білоруських номерах. А чим менше способів доставити вантажі, тим вище навантаження на маршрути, що залишилися, і ризик зриву поставок.

Цукор та прокладки змітали з полиць магазинів

У перші ж дні повномасштабної війни з Україною в РФ розпочався ажіотажний попит на низку товарів. Саме він став основною причиною зникнення з полиць цукру, гречки, паперу для друку та прокладок. Торгові мережі РФ були цього просто не готові.

Утім, специфіка ситуації залежить від товарної групи. Якщо цукру та гречки власного виробництва Росії вистачає (проблеми є тільки з логістикою та імпортною упаковкою), то ось прокладки – це в основному імпорт. А виробництво паперу в РФ неможливе без імпортних хімікатів.

Наразі мережі налагодили внутрішню логістику та розпродають запаси "мирного часу", але з новими поставками вже є проблеми. Як розповів гендиректор Infoline-Аналітика Михайло Бурмістров, товари заблоковані на кордоні. "Тони товару простоюють, а транспортні компанії відмовляються працювати навіть із [офіційними] представництвами міжнародних корпорацій у Росії", – пояснив він.

Незважаючи на те, що гостра фаза ажіотажу вже пройшла, як тільки довоєнні запаси закінчаться, на росіян чекає нова хвиля кризи. І вона не омине навіть продукти. Керуючий партнер Transformation Partners Ігор Плетньов попереджає: прірву можуть найнесподіваніші товари, у тому числі з країн, які не збираються вводити санкції – наприклад, банани з Еквадору. Причиною є дірки у логістиці.

До того ж найближчимим місяцями продукти подорожчають – причина все в тій же логістичній кризі, а також в обвалі рубля, зазначає директор аналітичного агентства Infoline Іван Федяков. За його словами, залежність від іноземних комплектуючих є практично скрізь, навіть чисто російське молоко розливається у Tetra Pak, аналогів якому в Росії немає.

А з більш складними у виробництві продуктами ситуація ще гірша. "Наприклад, йогурт. Молоко для нього дають російські корови, по баночках розливають на російському заводі. Але бактерії для закваски – імпортні, упаковку виробляють у Росії, але з імпортної сировини, і навіть алюмінієва плівка – з-за кордону", – каже директор Центру вивчення молочного ринку Михайло Міщенко.

Автомобілі взагалі скінчились

Є галузі, які потрапили до патової ситуації. Одна з них – автомобільний сектор, причому і у продажу, і у виробництві. Багато автовиробників зупинили постачання в РФ і закривають бізнес у країні-агресорці. Ціни на авто вже підскочили в середньому на 20-60%. Іномарки перестали поставляти до Росії ще до запровадження офіційних санкцій.

"Більшість автоконцернів нарікають на труднощі з логістикою, розриви у постачанні запасних частин або комплектуючих... Наразі не ввозять жодних [автомобілів]", – пояснив учасник ринку Олексій Голубятников.

І це ще не кінець, кажуть спеціалісти. Наприклад, санкції проти Росії запровадив найбільший у світі виробник напівпровідників TSMC. Без його продукції неможливе виробництво будь-якої мікроелектроніки, у тому числі й в автопромі. Через брак комплектуючих про часткове зупинення виробництва вже заявив російський "АвтоВАЗ". Нові іномарки в Росії закінчаться протягом декількох місяців, і країна "пересяде" на вживані авто, вважає Голубятніков. Але як вони обслуговуватимуться в умовах зламаної логістики та санкцій, незрозуміло.

До того ж, уживані машини через якийсь час вийдуть з ладу з природних причин, а нових не з'явиться: "На найближчі п'ять-шість років парку вистачить. А ось що далі – питання, на яке я не маю відповіді. Я не беруся" прогнозувати, що буде завтра, не те що за п'ять-шість років".

Магазини стануть "продуктоводами" з напівпорожніми полицями

Уряд Росії у нестачі товарів звинувачує або нераціональну поведінку споживачів, або несумлінних виробників та продавців. Нібито вони створюють штучний дефіцит та підвищують ціни.

Проте дії самого уряду на дефіцит впливають значно сильніше за зростання цін, упевнений Іван Федяков з Infoline. Влада РФ ще з лютого зайнялася регулюванням цін, заборонами на експорт та покараннями для "спекулянтів". Це негативно впливає і продавців, і покупців.

Кремль націлений на держрегулювання та планову економіку, вважає Ігор Плетньов. Якщо цей тренд не зміниться, у майбутньому на росіян чекає "другий СРСР".

"У цьому випадку торгові мережі перетворяться на продуктопроводи, які забезпечують населення базовою їжею, дешевими калоріями, паливом для виживання. За такого сценарію, звісно, держава контролюватиме обсяг товару, який люди купують, ціни на ці товари, маржинальність, яку торгові мережі можуть собі залишати як винагороду за функцію продуктопроводу", – упевнений аналітик.

А про те, що тренд зміниться, поки що нічого не говорить. Щоб вирішити проблему асортименту, Кремль планує не збільшити підтримку галузей, а узаконити "сірий" ввіз товарів, які через санкції або логістичні проблеми будуть недоступні для росіян.

Це рішення повертає Росію в епоху дрібних перекупників і човникарів, які "возитимуть через кордон ширвжиток у картатих сумках", вважає Федяков. Офіційна мета уряду – "гарантувати постачання", але насправді це тільки затопить російський ринок контрафактом.

"Те, що з нашого боку сірий імпорт не каратиметься, не означає, що до цього нормально віднесуться і з іншого боку. Вивіз брендових речей буде припинятися, човників ловитимуть, демонстративно карають... А Китайці та турки роблять дуже добрі підробки – не відрізниш. І потім уже контролювати цю історію буде неможливо", – попереджає експерт.

Залишилося лише два сценарії

Федяков бачить два можливі сценарії розвитку ситуації із загрозою тотального дефіциту:

1. Зупинення бойових дій та тривалі переговори з Європою, щоб відновити хоча б частину контрактів. "Це не позбавить нас втрат, вони вже безповоротно йдуть по всіх напрямках, але дозволить їх мінімізувати", – вважає експерт.

2. Якщо війна продовжиться "до якогось моменту, доки не стане безглуздою, умовно, ще кілька місяців". Це, за словами Федякова, тягне за собою розрив всіх контактів з європейськими та американськими партнерами, в більшості випадків вже безповоротно.

"І тоді це шлях повної ізоляції Росії за сценарієм набагато гірший за Іран. З порожніми полицями, зубожінням населення та іншими наслідками, що випливають. Я слабо собі уявляю, як можна реалізувати другий сценарій, не викликавши масового невдоволення населення", – резюмує він.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"У чорта слизькі копита": Як українські дотепники відреагували на падіння у церкві глави РПЦ

субота, 25 червень 2022, 21:45

У суботу, 25 червня, у Новоросійську глава РПЦ патріарх Кирило (Гундяєв) підслизнувся у храмі під час богослужіння. Це стало приводом для висміювання його у соцмережах. Патріоти України пропонують вашій увазі коментарі українців у соціальних мережах із...

"У путінському світогляді саме російськомовні регіони мають отримати "очищуюче насильство" від їхнього "зараження" нацизмом, тобто українським націоналізмом", - Тарас Кузьо

субота, 25 червень 2022, 18:59

"Знищення Росією російськомовних міст і регіонів під час незаконного вторгнення в Україну викликало у багатьох подив. Порт Маріуполя, який контролював донецький олігарх Рінат Ахметов та "Опозиційний блок", один із двох правонаступників проросійської Па...