Гліб Каракулов – капітан Федеральної служби охорони, який до середини жовтня 2022 року працював інженером в управлінні президентського зв’язку і втік з Росії – розповів про те, як організовують секретний спецзв’язок для Володимира Путіна.
В інтерв'ю центру Досье Каракулов розповів, що російський диктатор має переговорну кабіну, яку співробітники Федеральної служби охорони возять за ним «у кожне закордонне відрядження".
"Це місце, з якого можна проводити переговори з гарантованою секретністю. Кабіна, звісно, громіздка. Це такий куб висотою близько 2,5 м. Усередині організовано робоче місце та телефон, через який можна говорити, не побоюючись, що розмову може почути або "зчитати" іноземна розвідка», — пояснив колишній співробітник ФСО.
Він розповів, що раніше працював інженером в управлінні президентського зв'язку, яке займається забезпеченням шифрованого зв'язку перших осіб Росії. Сам Каракулов служив у підрозділі, який у ФСО називається «виїзним» і забезпечує зв'язком президента та прем'єр-міністра РФ в їхніх робочих відрядженнях у Росії та за кордоном. Він брав участь у більше ніж 180 таких відрядженнях.
«Багато хто, можливо, думають спочатку, що спецзв'язок — це прийти і поставити телефончик. На жаль, не все так просто: у нас обладнання шифрування, у нас каналоутворювальне обладнання. Щоб телефон працював, потрібно дуже багато додаткової техніки - ті ж комутатори, через які проходять всі з'єднання абонента. З'єднання абонента з іншим абонентом проходить через комутатор, на якому сидить телефоністка спецкомутатора. Це величезна кількість і особового складу, і техніки. І техніка у нас, напевно, щоб яскравіше і краще розуміти, — це точно половина Камаза в якесь найпростіше відрядження. А якщо у відрядженні обсяг завдань великий, то і весь кузов Камаза – це все техніка, необхідна для роботи», – розповів Каракулов.
За його словами, спецзв'язок доводиться встановлювати і на нестаціонарні об'єкти: «Літаки, гелікоптери, яхти — ми їх називаємо „катерами“. Ще спецпотяг із недавнього», — навів приклади співробітник ФСО - утікач.
Гліб Каракулов утік у жовтні з Казахстану, куди приїхав під час візиту Путіна в Астану, де той брав участь у кількох самітах. 14 жовтня, в останній день відрядження, Каракулов залишив своїх колег і разом із дружиною та донькою вилетів у Стамбул.
Центр Досье провів у розмовах з офіцером понад 10 годин і дізнався, чому він вирішив піти з ФСО та залишити Росію. Каракулов — найвищий співробітник спецслужб з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну, який втік з країни та засудив війну. У Росії Каракулов оголошений у розшук, на нього порушили кримінальну справу про дезертирство (частина 3 статті 338 КК РФ). Інтерв'ю було записано наприкінці 2022 року, а опубліковано 4 квітня 2023 року.
Демонстративний запуск росіянами балістичного носія ядерної зброї по Україні, відповідні попередження посольства США напередодні, повернення ядерної риторики у марення кремлівських безумців, – викликають в памʼяті суспільствознавчі студії. "Текст трохи...
"Схоже, своєю заявою щодо Криму президент України послав західним лідерам сигнал, що готовий сідати і домовлятися. Путін - стоїть на своїх, давно озвучених позиціях. Чи вдасться дуету американських президентів Байдена і Трампа за допомогою певних дій і...