Є припущення, що публічні зустрічі з президентом Путіним зазвичай інсценовані. Джейк Нортон, Адам Робінсон, Пол Маєрс з BBC Reality Check & BBC Monitoring розбиралися, чи це так, передають Патріоти України.
У соціальних мережах ширяться повідомлення про те, що під час новорічного звернення президента Росії Володимира Путіна поруч із ним стояли актори. Схожа інформація з’являлась і про інші заходи за участі російського лідера. Чи можна довести, що це так?
Щоб перевірити деякі з цих звинувачень, ми використали програмне забезпечення для розпізнавання облич. Російський президент неодноразово позував на заходах поруч із людьми, які зовсім не ті, ким вони здаються.
Розслідування Російської служби BBC у 2020 році виявило, що на деяких заходах із президентом, під час яких він начебто розмовляє з випадковим людьми, насправді були місцеві чиновники.
Публікації у соціальних мережах і на новинних сайтах, як-от The Sun і Daily Mail, припускали, що жінка з білявим волоссям грала різних персонажів на кількох попередніх заходах з Путіним, як-от риболовля в 2016 році та церковна служба в 2017-му.
Інші ресурси, зокрема українські ЗМІ, стверджують, що вона може бути співробітницею Федеральної служби охорони Росії (ФСО) — сил безпеки, які охороняють вищих керівників.
«Зазвичай для виявлення ідентичності має бути показник схожості у 75% або вище», — каже професор Хассан Угайл, директор Центру візуальних обчислень Бредфордського університету.
Далі ми порівняли знімки з подій, проведених у 2016 та 2017 роках, які дали 99,1% збігу, що переконливо вказує на те, що обидва зображення належать одній людині.
Цю жінку в російських ЗМІ назвали Ларисою Сергухіною. Обидва заходи, на яких вона з’явилася, відбулися в Новгородській області, де вона є депутатом регіонального парламенту від партії «Єдина Росія», що підтримує Путіна.
Коли ми порівняли її зображення 2016 року з човна з її офіційним портретом на вечірці в Інтернеті, ми отримали 99,8% відповідності. Сергухіна також значиться засновницею рибної компанії в Новгороді.
Жінку на новорічному зверненні російські ЗМІ назвали Анною Сергіївною Сидоренко, капітаном і військовим лікарем. Порівняння її обличчя на новорічному заході із зображенням, взятим із відеоінтерв'ю, опублікованого на сайті російської газети «Известия», показало 99,5% відповідності. Її ім'я також фігурує в оприлюдненому українськими спецслужбами списку військовослужбовців російського військового полку.
Потім команда BBC дослідила твердження про групу чоловіків у рибальському спорядженні, сфотографованих поруч із Путіним на човні в 2016 році. Ці ж чоловіки, як стверджується, також були на фото з церковної служби 2017 року.
Ми виявили докази того, що всі вони працювали в Новгородській області, і принаймні троє з них були рибалками.
Олексій Ляшенко (1) — лідер рибальської бригади, зображеної разом з Путіним. Ми знаємо про це з його акаунтів у соціальних мережах, а також профілів, опублікованих про команду рибалок в інтернеті.
Євген Ляшенко (5) — син Олексія. Його також названо членом тієї ж команди. І Олексій, і Євген мають акаунти в соціальних мережах, які підтверджують, що вони батько і син.
Згідно з цими ж даними, бригада входить до складу місцевого агроконгломерату «Єврохімсервіс», заступником гендиректора якого є Лариса Сергухіна (3).
Сергія Александрова (2) російські ЗМІ називають рибалкою. Ми знайшли його профіль у соцмережі, на якому він зображений на човні в одязі рибалки.
Ми не змогли знайти у соціальних мережах профіль людини номер 4, але виявили зображення, яке збігається з його зовнішністю. Під ним є коментар користувача «Як усе пройшло з Путіним?» і відповідь «Він кілька разів зустрічався з Путіним на роботі в Новгороді».
Було кілька інших прикладів, коли жінок з білявим волоссям вважали акторками на заходах з президентському минулому. Зокрема йшлося про два фото жінки, яка подає Путіну морозиво на авіашоу у 2017 та 2019 роках.
Це цілком може бути та сама людина, адже вона брала участь в тому самому авіашоу, яке Путін відвідав двічі з різницею у два роки.
Були також припущення, що та сама жінка, яка продавала морозиво Путіну, позувала як співробітниця російської авіакомпанії «Аерофлот», але програма з розпізнавання облич не могла надійно підтвердити схожість облич у цьому випадку.
У травні були також припущення, що поранений солдат, з яким Путін зустрівся під час візиту у лікарню, раніше фігурував на фото з ним на заводі. Однак, комп’ютерна програма показала лише 25% схожості, що не є достатнім для збігу зображень.
1. Відомі на даний момент факти справи: . згідно з матеріалами військово-тактичної експертизи, проведеної ДБР, в перший день наступу РФ на Харків 10.05.24 у смузі ОТУ "Харків" відбувся незапланований відхід деяких підрозділів 125-ї бригади з ряду пози...
Оперативно-стратегічне командування "Хортиця" заявило про ризик оперативного оточення Великої Новосілки: https://censor.net/.../bilya-velykoyi-novosilky-na... . Оперативне оточення там по факту є, це видно на будь-якій карті, ОСУВ просто адекватно реа...