"Якби не було зернової угоди, якби ми цей рік не зерно вантажили, а думали, як Одесу прикрити, порти не тільки Одеси, а по всьому південному узбережжю… Там же не один тільки Одеський порт, а й Південний, і Миколаїв, і Ольвія, тобто кілька портів. А щойно розслабилися щодо зернової угоди… Ну ось і розслабилися… Скільки разів я говорив цілий рік: цю зернову угоду будемо вихаркувати з кров’ю. Ось почали, і нічого з цим зробити не можна. Зернову угоду не можна було починати в такому вигляді. Якби були без зернової угоди — тоді можна було б запитувати у наших партнерів берегові засоби оборони і комплекси берегової оборони", - пише військовий експерт Роман Світан у своєму блозі, передають Патріоти України, та продовжує:
"Є такі комплекси, які прикривають не те, що місто, — вони цілий берег прикривають. Причому, це і артилерійські комплекси ракетні. Але ми не могли їх запитувати, тому що на запит такого берегового комплексу, партнери відповідали «Навіщо вам береговий комплекс? У вас же зернова угода. Ви і так там всі домовилися. Який сенс вам його давати».
Ось зараз із зернової угоди вийшов Путін, грюкнув дверима, і зараз будемо, так би мовити, повертатися на рік назад і почнемо запити цих берегових комплексів. Це не Patriot. Там вони трохи інші. Це комплекси морського базування і належать до військово-морського флоту. Наш командувач ВМС Олексій Неїжпапа — дуже хороший фахівець. Неїжпапі торік зерновою угодою тикали й розповідали, мовляв, ніхто тебе не зачепить, не бійся, тут зерновою угодою все прикрито, а якби він одразу поставив питання руба — дайте мені ці берегові комплекси саме морського базування або берегові стаціонарні, все було б по-іншому. А це комплекси, які до 300 км знищують все, що підходить до берега і до порту. Тобто і кораблі, і літаки, і ракети, зокрема й Онікси відмінусувалися б.
Ось ми зараз відкотилися на рік назад. Тепер повернімося до теми захисту. Справа не в Patriot, ним питання не вирішити. Потрібно вздовж усього берега ставити берегові комплекси — буквально від Херсона, Миколаєва і закінчуючи Затокою. І тоді вони прикриють і порти, і Одесу, природно, міста портові і сам трафік кораблів. Ну, принаймні в нашій економічній зоні вони їх точно прикриють.
Які ракети пропустили. Х-22 може збити Patriot і SAMP-T теоретично. Але, по-перше, ще жодного разу їх не збивав ні один, ні інший комплекси. А ще росіяни там, де Patriot і SAMP-T стоять, ще жодного разу Х-22 не відправляли.
Ці Х-22 відправляють «кудись туди», як то кажуть — у 300-метровий радіус, що становить 600-метровий діаметр. Туди 50% випущених ракет потрапляє. Х-22 — неточні ракети. Ось у другу атаку — в ніч на 19 липня — ці 8 переорали поля, черв’яків повбивали, це точно. А ось Онікси досить таки небезпечні ракети, їх дуже складно збивати. Вони низько йдуть над морем, тобто на короткому плечі, підлітний час — кілька хвилин. Ну ось якраз берегові комплекси і в автоматичному режимі їх би позбивали.
Зараз якщо хтось знову почне продовжувати зернову угоду — це означає продовжити ще раз харкання кров’ю на якийсь час. Нам не зернову угоду продовжувати треба, нам треба закривати зенітно-ракетними і береговими комплексами наші порти. І Одесу однозначно треба прикривати як портове місто, а не як якийсь рядовий обласний центр. Неїжпапа знає, як прикрити місто. Це та ж сама ситуація, як прикривали свого часу Севастополь.
Мене запитують, чому флоти НАТО змогли організувати охорону суден у Перській затоці, а в Чорному морі не можуть. Бояться РФ? Це не така лінійна ситуація. Одна справа в Перській затоці колупатися — там переважно Іран і протиборчі країни, а інша справа — у Чорному морі. Чорне море — це все-таки такий рукомийник, на виході якого знаходиться Туреччина Ердогана, і Ердоган тут свою гру грає. Тому, найімовірніше, все буде якраз від нього і залежати. Він зараз зайняв позицію «на подивитися» — відійшов убік і дивиться, чим закінчиться ситуація. Хто кому що пропонуватиме і на що погодиться.
Оптимальний варіант тут для нас — повністю припинити якісь рухи, зайнятися зміцненням берегової лінії, прикривати Одесу однозначно. Починати тим же Patriot, якщо десь він є, її прикрити як портове місто, як мінімум, і як базу військово-морського флоту нашого. Не чекати якихось зернових оборудок. Зерно, зрештою, курям можна згодувати — яйця дешевші будуть. А далі вже дивитися — як буде Ердоган поводитися.
Нам треба зайняти позицію в очікуванні і пересидіти Ердогана. Він, врешті-решт, зіткнеться з проблемою своїх уже домовленостей з африканськими країнами і Близьким Сходом щодо постачання зерна. І ось, коли у нього вже виникне ця проблема — він сам почне діяти.
Нам оптимально — це просто відкрити порти і сказати: «Ну, заходьте, забирайте зерно», і не встрявати в усі ці стосунки, і, особливо, зняття санкції з Росії. Ось генеральний секретар ООН Антоніу Гуттереш намагається просунути підключення російського Россільгоспбанку. Тобто, ні в якому разі не піти на поводу ось цих підключень і зняття з Росії санкцій. На Росію треба, навпаки, більше санкцій накладати. А Ердоган розбереться. Він зараз почекає, потопчеться і прийме правильне рішення. Адже Босфор — це його протока, ось Ердоган, як господар цього шлагбаума прийме рішення, як правильно чинити. Нам потрібно просто почекати".
Військові КНДР вже перебувають в окупованому Маріуполі та на захоплених росіянами територіях Харківської області. Про це повідомляє CNN із посиланням на джерело в СБУ, передають Патріоти України. За словами співрозмовника, до Маріуполя прибули "технічн...
"Друзі мої, маю багато запитань щодо крайнього ворожого удару по Дніпру балістичною ракетою середньої дальності. Відповідаю: головне – не панікувати, а далі кожен на своєму місці боротися за Україну", - пише лідер українських добровольців Дмитро Ярош н...