Огляд Покровського операційного напрямку - Костянтин Машовець

1. Основу угруповання військ противника, яке діє на даному напрямку (УВ "Центр") складають війська (сили) двох загальновійськових армій (ЗВА) – 2-ї та 41-ї ЗВА, посилених частинами та з'єднаннями зі складу 51-ї ЗВА, зокрема:

- 2-га ЗВА діє у складі 27-ї мотострілецької дивізії (мсд) — 433-го, 506-го та 589-го мотострілецьких полків (мсп), підрозділів 15-ї та 30-ї окремих мотострілецьких бригад (омсбр)

- 41-ша ЗВА діє у складі 90-ї танкової дивізії (тд) — 6-го, 80-го, 239-го танкових полків (тп), 228-го мсп, а також 35-ї, 55-ї та 74-ї омсбр.

- Зі складу 51-ї ЗВА, очевидно, задіяні підрозділи двох бригад — 110-ї та 114-ї омсбр, а також низька окремих стрілецьких («мотострілецьких») полків та батальйонів (осп/осб), так званого «мобілізаційного резерву».

Протягом останніх кількох тижнів командування противника додатково перегрупувало на цей же напрямок підрозділи 201-ї військової бази (ВБ), 137-ї омсбр (штурмова) та повернуло до складу "першого ешелону" підрозділи 55-ї омсбр (41-ша ЗВА), раніше виведені у резерв.

Кількісні показники цих сил і засобів оцінюються по-різному і в залежності від періоду, що розглядається, перегрупувань і рівня інтенсивності бойових дій істотно різняться в різних джерелах і носять суто приблизний характер.

- Особовий склад - до 75-76 тисяч (втім, зустрічаються і показники в 86-88 тисяч, і навіть - 90 тисяч)

- Танки - до 350-360 одиниць (але є і показники на кшталт «не перевищує 210-220 одиниць»)

- Бойові броньовані машини (ББМ), включаючи бронеавтомобілі та тягачі типу МТ-ЛБ – до 645-650 одиниць («альтернативні» показники – 720-740 одиниць, або 330-335 одиниць)

- Ствольна артилерія, в тому числі 120-мм міномети - з'являється цифра в 646 одиниць, але є і показник - "понад 800 стволів"

- Реактивна артилерія (реактивні системи залпового вогню / РСЗВ, всіх типів і калібрів) - зазвичай зустрічається словосполучення «не перевищує 200 одиниць», але є і показник – «понад 260 одиниць»

- В якості далекобійної зброї в інтересах даного угруповання військ противника використовується зведена тактична група зі складу його ракетних військ і артилерії (РВ і А), озброєна 6-8-а самохідними пусковими установками (СПУ) оперативно-тактичного ракетного комплексу (ОТРК). Також є інформація й про 10 СПУ, але у складі двох зведених підрозділів.

2. Поточна ситуація на Покровському напрямку.

- Протягом останнього тижня в районі на північ від населеного пункту Миколаївка передовим підрозділам Збройних Сил України, судячи з усього, вдалося контратакою відтіснити передові підрозділи противника на північний захід та північний схід від населеного пункту (просування українських підрозділів становило до 1,1-1,2 км)

- В районі населеного пункту Лисівка противнику (ймовірно, силами передових підрозділів 27-ї мсд) вдалося покращити свої передові позиції у напрямку Лисівка – Сухий Яр. Однак його аналогічні спроби в напрямку Даченське - Чунишане не увінчалися успіхом.

- На південний захід від Покровська частини та з'єднання 2-ї ЗВА (27-ма мсд, 30-та омсбр), а також низка підрозділів зі складу 41-ї ЗВА (74-та омсбр) проводили активні атакуючі/штурмові дії з метою "відновлення положення" на напрямках Новотроїцьке - Шевченко, а також Вовче - Піщане. На цих напрямках противник мав частковий успіх (йому вдалося розширити так звану "сіру зону").

- В районі населених пунктів Котлине, Удачне, Солоне, Успенівка підрозділи противника зі складу його 15-ї омсбр, 55-ї омсбр, 433-го мсп 27-ї мсд, з перемінним успіхом вели бої за утримання "промзон" в районі сіл Котлине та Удачне, намагалися "відновити положення" в напрямку Солоне - Удачне, а також Нововасилівка - Успенівка.

В результаті ворогу, ймовірно, вдалося закріпитися в цих "промзонах" та частково відкинути передові підрозділи ЗСУ у напрямку Солоне. Однак противнику, вочевидь, не вдалося відновити контроль над селами Котлине, Успенівка та Удачне.

- Південніше передові підрозділи 90-ї тд противника, посилені частинами та підрозділами 51-ї ЗВА, 201-ї ВБ та 137-ї омсбр, продовжують вперто атакувати у напрямках Надіївка – Котлярівка, а також Срібне – Троїцьке, намагаючись вийти на адміністративний кордон між Донецькою та Дніпропетровською областями України.

Ворог на цьому напрямку нарешті, після 2-х тижнів інтенсивних штурмів і атак, які йому досить "дорого коштували", зумів взяти під контроль село Надіївка і просунутися на північний схід від нього, а також просунутися в районі хутора Преображенка.

Однак спроба ворога прорватися до Котлярівки і в напрямку Троїцьке закінчилася для нього марно. Очевидно, що командування 90-ї танкової дивізії противника, м'яко кажучи, «дещо поспішало» з доповіддю про взяття Котлярівки.

- Ще далі на південь, противник (судячи з усього, частиною сил 90-ї танкової дивізії, а також 110-ї та 114-ї омсбр) продовжує свої спроби повністю взяти під контроль село Андріївка та район на північ від нього. Вони мали деяке просування у кілька сотень метрів, але, судячи з усього, вже більше місяця не може повністю захопити це село.

Таким чином, нинішня ситуація на Покровському напрямку характеризується двома основними факторами:

- Загальний, досить високий рівень інтенсивності бойових дій

- Різноманіття цілей і завдань, які війська противника змушені вирішувати на даному напрямку, як в тактичному, так і в оперативно-тактичному сенсі.

Зокрема, в районі від Лозуватської до Миколаївки противник, ймовірно, веде активну оборону, в районі від Лисівки до Успенівки веде активні дії з метою відновлення положення своїх передових частин та підрозділів на південь та південний захід від Покровська, яке раніше погіршилися внаслідок низки контратакуальних дій Збройних Сил України, а в смузі 90-ї танкової дивізії (від Василівки до Андріївки) знову намагається вести активні наступальні дії з метою виходу на адміністративні кордони Дніпропетровської області Україна та витіснення передових підрозділів Збройних Сил України на рубіж Олексіївка – Троїцьке.

3. Що стосується перспектив подальших дій противника на даному напрямку, то очевидно, що вони навряд чи значно покращаться для нього найближчим часом.

Командування противника на цьому напрямку явно стикається з низкою труднощів. Зокрема, наявністю значних проблем з рівнем боєздатності своїх передових підрозділів на цілому ряді ділянок.

Наприклад, противник явно «загруз» у запеклих зустрічних боях у ключовому для себе секторі – на південний захід від Покровська, змушений водночас, як утримувати раніше зайняті позиції між Успенівкою та Шевченком, так й стримувати очевидну загрозу флангам тактичної групи своїх військ, що прорвалася до Котлине. І тому його подальша здатність просуватися тут залишається під великим знаком запитання.

Більше того, навіть там, де вони просуваються (смуга 90-ї танкової дивізії, від Надіївки до Андріївки), роблять вони це вкрай повільно і дуже "криваво" для себе.

За більш ніж два місяці запеклих і впертих боїв з моменту чергової своєї «активізації» 90-а тд противника, посилена рядом інших частин і підрозділів зі складу 41-ї ЗВА і навіть з 51-ї ЗВА, зуміла досягти тактичного вклинення в обороні Збройних Сил України в напрямку Новоєлизаветівка - Троїцьк, глибиною лише 5,2 км і шириною 6,9 - 7 км. Власне, цей "п'ятачком" вони просто всіяли тілами своїх солдатів. Тому, це не ті показники, які б вказували на наявність якихось "оперативних перспектив" цього наступу.

За великим рахунком, командування УВ «Центр», на даному етапі, саме через проблеми з боєздатністю своїх передових підрозділів (а місцями, навіть частин і з'єднань) було змушене перейти від вирішення оперативно-тактичного завдання по «охопленню і обходу» Покровська до вирішення обмежаного тактичного завдання в смузі 90-ї тд по «вирівнюванню фронту» на південь від Покровська, між містом і річкою Вовча.


Джерело

Опублікував: Андрій Савчук
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Огляд Покровського операційного напрямку - Костянтин Машовець

понеділок, 28 квітень 2025, 23:40

1. Основу угруповання військ противника, яке діє на даному напрямку (УВ "Центр") складають війська (сили) двох загальновійськових армій (ЗВА) – 2-ї та 41-ї ЗВА, посилених частинами та з'єднаннями зі складу 51-ї ЗВА, зокрема:. - 2-га ЗВА діє у складі 27...

"Дуже нагадує "творчість" ШІ": Відома українська акторка поділилася в соцмережі "словами Папи, які він написав у лікарні"

понеділок, 28 квітень 2025, 22:59

Українська актриса Олена Кравець в історіях на своїй сторінці в Instagram прокоментувала посилання, де лікар Тарас Жиравецький опублікував нібито слова Папи Римського Франциска. Про це повідомляють Патріоти України, посилаючись на дописи у мережі. Крав...