Фахівці зробили прикрі корективи прогнозів розвитку економіки України (інфографіка)

То чи буде підвищення добробуту громадян до кінця 2017 року?

Ілюстрація з вільних джерел

На жаль, в першому-другому кварталі один за одним українські держструктури і міжнародні організації погіршили свій прогноз по інфляції і ВВП на 2017 рік, інформують Патріоти України.

Так, НБУ переглянув свій прогноз по ВВП до + 1,9%, а по інфляції - до 9,1%. МВФ погіршив свій прогноз для ВВП України з 2,9% до 2% і підтвердив свій прогноз по інфляції в 10%.

Незважаючи на те що сплеск перегляду прогнозів на 2017 рік припав на початок-середину квітня, в травні на ринок продовжувала надходити дуже тривожна інформація про падіння промислового виробництва. Тому вже навіть по першому півріччю 2017 роки ми можемо побачити картину гірше очікуваного.

Тривожна статистика по промисловості

У квітні 2017 року промислове виробництво до квітня 2016 року скоротилось на 6,1%, а з урахуванням ефекту календарних днів - на 4,6%. Всього за січень - квітень 2017 року промислове виробництво в Україні скоротилося на 2% в порівнянні з тим же періодом 2016 року. Важливо, що індекс промислового виробництва впав в квітні в порівнянні з березнем на 6,9%, але з урахуванням сезонного фактора - на 1,7%. Як би ми не рахували, ми чітко бачимо, що в січні - квітні промислове виробництво падало, при цьому темпи падіння промислового виробництва в квітні істотно посилилися (мал. 1).Малюнок 1

Більшість експертів зараз сходяться на думці про те, що на падіння промисловості в Україні вплинула блокада і наступні дії у відповідь ДНР / ЛНР в зоні АТО. Вниз промисловість країни потягнули видобувна галузь (-8,1%) і поставки енергоресурсів (електроенергії, газу і так далі - 4,1%). Також дуже сильно просіли виробництво коксу (-21,1) і металургія (-2,6%).

Сама по собі статистика падіння промислового виробництва по галузях була вельми і вельми цікавою. Падіння виробництва коксу я допускаю через зрив поставок, а ось падіння у металургів всього на 2,6% виглядає як би дуже скромним на фоні гучних заяв їх галузевих асоціацій про те, що вони скоротили виробництво на третину.

Думаю, що в другому кварталі 2017 року на нас очікує деяка плутанина з даними із зони АТО, до сих пір не ясно, які підприємства в зоні АТО продовжують працювати за українським законодавством і відправляти платежі в український бюджет, а які перейшли під контроль бойовиків. Дані за квітень показують, що такі втрати підприємств очевидно були, але їх було не так багато, як про це інформували суспільство ЛНР / ДНР. Українська сторона зі зрозумілих причин не поспішає публікувати списки компаній, які залишилися за Україною.

У металургів закінчився «свято»

Тим часом, мене дуже сильно турбує ситуація в металургійній галузі. Гірничо-металургійний комплекс залишається одним із системоутворюючих, від успішної роботи ГМК залежать не тільки надходження валютної виручки, але і рівень ділової активності, а також благополуччя регіонів і міст, наближених до зони АТО: Запоріжжя, Кривого Рогу, Маріуполя.

Судячи за даними міжнародних ринків, свято металургів плавно підійшло до кінця. У п'ятницю 26 травня ринки закрилися цінами на залізорудну сировину на рівні 58,15 долара за тонну. ЗРС продовжує падати практично безперервно весь квітень і травень, за цей час ціна впала майже на чверть, і дуже схоже, що прогнози Світового банку на товарних ринках продовжують збуватися.

Падіння ЗРС через охолодження ділової активності в Китаї може до кінця 2017 роки сягнути свого піку, пробивши рубіж в 40 доларів за тонну. Бачачи цю тенденцію протягом двох-трьох місяців поспіль, металурги в травні могли дійсно скинути темпи виплавки стали на третину, і причини зовсім не в зоні АТО, а носять об'єктивний і діловий характер.

Ціни на ЗРС чітко корелюють з цінами на сталевий прокат, так що без ілюзій можна говорити, що якщо в КНР ситуація не зміниться, то для українських металургів літо 2017 року може бути вельми важким. І хоча в 2017 році наш валютний ринок став менш залежним від металургії, ніж року 3 тому, деякий негативний вплив від падіння цін на продукцію наших металургів на світових ринках ми відчуємо вже в червні - серпні.

Реальний сектор не здається

Справедливості заради потрібно відзначити, що переробна промисловість за січень - квітень 2017 року підросла на цілих 1,6%: виробництво продуктів харчування + 4,6%, текстиль + 5,8%, машинобудування + 3,5%. Побічно це вказувало, що економіка рухалася під натиском правильних макроекономічних тенденцій, а негативний ефект створювало рух цін на міжнародних ринках і блокада частини компаній в зоні АТО. Також ці дані підтверджувала і статистика по транспорту. Так, дані Державної служби статистики показують, що пасажирооборот і вантажообіг перші 4 місяці ріс, проте його зростання наочно сповільнюється (мал. 2).Малюнок 2Також в перші 4 місяці активно знижувалось сільське господарство, але в березні-квітні темпи зниження в цій галузі суттєво сповільнилися (мал. 1). У той же час, прогнози на урожай зернових культур на 2017 рік залишаються невтішними: за різними оцінками, падіння обсягу врожаю складе від 7 до 10% в порівнянні з 2016 роком, в залежності від погодних умов. Також очікується падіння експорту зернових на 4-5% в порівнянні з 2016 роком. І хоча рослинництво погано піддається прогнозам, тут важливий не стільки урожай в Україні, скільки рух цін на пшеницю, ячмінь і кукурудзу в Парижі, Чикаго і Китаї.

Якщо дивитися на форвардні ціни, тобто очікування зростання цін восени більш ніж на 20%, при падінні нашого експорту на 4-5% Україна цей сценарій цілком би влаштував. Урожай зернових і олійних культур плюс ціни на нього в нашому регіоні можуть істотно вплинути на ситуацію на вітчизняному валютному ринку.

Травневе затишшя на валютному ринку може довго не тривати. Успішне отримання допомоги від ЄС і чергового траншу від МВФ - ця низка позитивних трендів на тлі високих цін у металургів і зростаючих цін на зернові привела до того, що в травні гривня відчувала себе на валютному міжбанку дуже комфортно. Гнав її в сторону зміцнення і тренд зростання євровалюти до долара США, а також невеликий приплив валюти в Україну від Євробачення. Всі ці фактори рано чи пізно перестануть діяти, і Україна залишиться один на один з МВФ.

Незважаючи на відносну дисципліну українського уряду і добре налагоджену роботу з МВФ, черговий транш «малою кров'ю» можна і не отримати. Пенсійна реформа, земельне питання і значні зміни в системі державних фінансів - всі ці питання в Україні не вирішувалися десятиліттями, а розбрід і хитання в Парламенті можуть паралізувати дії уряду і НБУ. Тому навряд чи варто очікувати, що МВФ навіть з черговим траншем надасть психологічну допомогу нашому валютному ринку.

Але не це головне. НБУ збирався в 2017 році викупити з ринку в ЗВР приблизно $ 1,5 млрд. З початку року НБУ вже купив близько $ 900 млн, і найбільше в квітні 2017 року - $ 676 млн дол. США. Однак судячи з квітневої цифри, збільшення ЗВР сталося якраз за рахунок конфіскованих у екс-президента Януковича коштів. Планувати такі події як гру Генпрокуратури на користь НБУ, як ви розумієте, складно. Проте в другому півріччі 2017 роки таких факторів, швидше за все, не буде, а ось негативні тенденції у металургів і невизначеність з врожаєм 2017 і цінами на нього залишаться, як і необхідність обслуговувати зовнішні борги.

Валютний ринок відреагував на ці події гострої тенденцією до ревальвації, і якби не скупка валюти НБУ, то курс гривні до долара міг би зміцнюватися швидше. Починаючи з другої половини квітня курс гривні на готівковому ринку вперше в 2017 році впав нижче середньозваженого міжбанку (мал. 3).Малюнок 3На готівковий ринок впливало не тільки Євробачення, а й ослаблення валютних обмежень з боку НБУ, яке робило безглуздою роботу чорного ринку. У квітні і травні неодноразово можна було спостерігати картину, коли курс готівкового долара на чорному ринку був навіть нижче, ніж його середня продаж в офіційних обмінних пунктах. Тіньовий долар йшов в банки, і це також впливало на готівковий офіційний курс.

Попри позитивні тенденції, не варто тішити себе ілюзіями. Щоб вийти на співвідношення ЗВР до річного обсягу імпорту на рівні 2010 року (53,7%), Україні потрібно наростити ЗВР не на $ 1,5 млрд, а приблизно вдвічі. І зауважу, тут мова йде про номінальні ЗВР, а якщо відняти кредити МВФ, то картина буде ще гірше (мал. 4).Малюнок 4Тому до кінця 2017 ми побачимо ще не один розворот тренда на валютному ринку. З огляду на велику кількість невизначених факторів і погіршення ситуації в квітні-травні, думаю, що якщо владі вдасться утримати курс в грудні 2017 року районі позначки 30 грн за долар - це буде їх успіхом.

Віталій ШАПРАН

Опублікував: Олекса Хвацький
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Унесена вітром "Іра-Попінс": Фурса в'їдливо протролив "служницю" Верещук за критику Президента США у намаганні догодити Банковій

субота, 19 червень 2021, 17:12

Схоже бажання стати головою КМДА, замість "посунутого" Кличка, перебороли весь здоровий глузд у колишньої мерши Рава-Руської і змушують годити ОПУ навіть таким безглуздим і карколомним для політичної репутації чином. У намаганні підтримати покровителів...

"В Мордоре начинать субботу можно с рыданий и рычаний сразу по двум поводам", - Сазонов

субота, 19 червень 2021, 14:29

"Это правильно, когда утро начинается с хороших новостей. А хорошие новости - это отмена плохих в том числе. Так вчера вечером украинский (и российский) сегменты Фейсбука просто взорвало сообщение американского издания Политико (со ссылкой на какой-то ...