Росія через азійські країни-посередники в обхід санкцій отримувала й, імовірно, продовжує отримувати силові агрегати для гелікоптерів Мі-8, які тим постачає компанія в Чехії. Про це йдеться у розслідування проєкту Trap Agressor, яке публікує The Kyiv Independent, передають Патріоти України.
Для ремонту та будівництва нових Мі-8 окупантам потрібні комплектувальні. Розслідувачі з’ясували: щонайменше один із них — найважливіший силовий агрегат Safir, необхідний для запуску головного двигуна вертольота — виготовляє не РФ. Його виробляє лише машинобудівна компанія в Чехії — PBS Velka Bites.
Інформація торгової бази даних Export Genius про російський імпорт свідчать, що з початку вторгнення Росії в Україну у 2014 році й до великої війни у 2022-му PBS Velka Bites поставила Москві продукцію на $122, зокрема й ці установки.
Після запроваджених санкцій вона припинила постачати їх Москві, однак, за даними Trap Agressor, силові агрегати продовжують надходити країні-агресору в обхід обмежень через посередників в Азії — Індію та Казахстан.
Індійська компанія Space Era Materials And Processes постачала 20 таких установок у 2022−2023 роках Казанському вертолітному заводу на суму $8,5 мільйона.
«Аналітики Trap Aggressor виявили, що керівництво Space Era має тісні зв’язки з Росією, що може свідчити про те, що Москва використовує індійську компанію для постачання запчастин для гелікоптерів до Росії», — розповідає видання.
Також, як сказано в розслідуванні, чеська компанія співпрацює зі ще однією індійською фірмою Deep Engineering, яка обслуговує літаки Мі, і водночас продає їй комплектувальні, які можуть потім потрапити до Росії.
Після початку великої війни PBS Velka Bites продавала силові установки для Мі-8 і авіаремонтному заводу № 405 у Казахстані, відомому давніми зв’язками з російським військово-промисловим комплексом.
«У PBS заявили, що торгівля з Казахстанським авіаремонтним заводом № 405 у 2023 році здійснювалася за наявними чинними експортними ліцензіями. Так, PBS Velka Bites постачала силові установки покупцям, які офіційно і публічно заявляють про співпрацю з російським військовим комплексом», — пишуть аналітики.
У відповідь на висновки Trap Aggressor компанія в Чехії заявила, що розпочала внутрішнє розслідування щодо реекспорту силових агрегатів до Росії своїми індійськими та казахськими клієнтами.
"Україна не має, куди селити внутрішньо переселених осіб - їм просто нікуди вертатися: ані будинків, ні навіть містечок і сіл вже немає. Європейці виділяють кошти на житло для таких людей. А далі починається великий корупційний шабаш від Мінрозвитку. Я...
Росія будує в окупованому Криму величезний універсальний десантний корабель "Іван Рогов" проєкту 23900. Як заявив в ефірі телемарафону капітан 1-го рангу запасу, колишній заступник начальника штабу ВМС ЗСУ Андрій Риженко, в окупантів можуть бути пробл...