Скільки насправді років Харкову та як місто називалося в давнину

Походження Харкова досі залишається полем для наукових дискусій. Перша письмова згадка про місто датується 1656. Однак не все так просто. Існує кілька версій історії заснування міста - від давньої Шарукані до легенди про козака Харька. Дослідники розглядають кілька ймовірних версій походження назви міста Харків, що сягають доби Київської Русі й половецького періоду.

"Деякі історики вважають, що Харків — це трансформована назва від Шарукань, половецької столиці, яка розташовувалась на цих землях", — йдеться на офіційному сайті Харківської міської ради в матеріалі про історію заснування міста.

Там також додали, що інші дослідники пов'язують назву з ім'ям ватажка перших українських переселенців в середині XVII ст. козака Харка (Харитона).

"Більшість же фахівців вважають, що свою назву місто отримало від річки Харків. Назва ця вперше згадується в "Книзі Великому кресленню", укладеній 1627 р., і досі залишається гідронімічною загадкою", - йдеться у матеріалі.

Деякі історики вважають, що Шарукань/Шарук-ахан/Харук-ахан/Харукань - це етимологічне джерело назви гідроніма - річки Харків, що дала назву місту Харкову.

Таким чином, згідно з цією версією Харків по-половецьки - "місто хана Харука".

Шарукань — легендарне місто половців, яке згадується в літописах. За версією історика Миколи Арестава, викладеною наприкінці XIX століття, саме на руїнах Шарукані міг виникнути Харків.

Однак точне розташування Шарукані лишається невизначеним, і літописні згадки трактуються по-різному, але дослідники не виключають, що Шарукань могла бути першим поселенням на території сучасного Харкова.

Інша давня назва, яку пов’язують з історією Харкова, — Донець. Це місто входило до складу Новгород-Сіверського князівства і було важливим торгівельно-ремісничим центром Київської Русі. Археологічні розкопки на території сучасного Новобаварського району Харкова та селища Покотилівка виявили залишки давньоруського міста — Донецького городища.

"Донець розташовувався всього за 10 кілометрів від Харківського городища, на якому в XVII столітті з'явився сучасний Харків. Це дає підстави припускати, що на цій території могли співіснувати два міста-супутники", — пояснює автор "Хмаринка HISTORY".

Однією з найбільш відомих легенд є історія про Харька — першого поселенця на березі річки Харків. За різними джерелами, він міг бути козаком, сотником або навіть пасічником. Саме на місці його хутора, біля сучасної вулиці Шевченка, й почав формуватися Харків у середині XVII століття.

"Більшість фахівців вважають, що назва міста походить від річки Харків. Вперше вона згадується в "Книзі Великому кресленню" 1627 року й досі лишається гідронімічною загадкою", — додає історик з "Хмаринка HISTORY".

Перша письмова згадка про місто датується 1656 роком, коли воєвода Сухотін отримав царську грамоту на зведення укріплення. Офіційною ж датою заснування Харкова вважають 1654 рік.

Хоча достеменно встановити першу назву Харкова поки неможливо, дослідники не припиняють пошуків, порівнюючи археологічні дані, літописні згадки та легенди, що передаються з покоління в покоління.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Українське суспільство фактично не склало тест на життя в демократичній державі та вже його не здасть, - Портников

субота, 12 липень 2025, 23:00

У 2019 році після президентських і парламентських виборів українці розписалися в тому, що їм потрібний персоналістський режим білоруського типу. Про це сказав журналіст Віталій Портников, передають Патріоти України. "Тут (в Україні, - ред), в принципі,...

Окупант мав позивний "Фізрук": ЗСУ ліквідували російського тренера з лапти (фото)

субота, 12 липень 2025, 21:50

Сили оборони знищили російського окупанта – Сергія Патюкова, повідомляють Патріоти України. Сергій Патюков із серпня 2023 року вирушив добровольцем брати участь у злочинній війні проти України. До війни він одинадцять років був вчителем фізичної культу...