Тепер невідомо, де народився? У Росії з нових шкільних підручників прибрали факти про українське походження Гоголя

У країні-агресорі РФ частину шкільних підручників для 5,7 і 9 класу, випущених 2023 року, піддали цензурі — у них не згадується, що легендарний прозаїк і драматург Микола Гоголь є уродженцем української Полтавщини. На це 10 квітня звернуло увагу російське видання Верстка, передають Патріоти України.

Крім того, у вищевказаних підручниках, випущених видавництвом Просвещение, порівняно з версією підручників за 2019 рік, зазнав цензури фрагмент: «Гоголь познайомився з народним життям і побутом українського села, палко полюбив українські казки, пісні, перекази». Тепер там зовсім немає прикметника «український».

«Була пряма вказівка редакції Просвещения: у підручниках не повинно бути слів „Київ“, „Україна“ та інших», — цитує Верстка слова колишньої працівниці видавництва. Далі, у підручниках із фрагмента однієї з найпопулярніших повістей Гоголя «Ніч перед Різдвом» узагалі вилучено будь-яку згадку про Україну: «Як же, мамо! Адже людині, сама знаєш, без жінки не можна жити… […] Є такі, що мають дружин у Польщі; є такі, що мають дружин в Україні; є такі, що мають дружин і в Турещині (орфографія авторська — ред)».

Відтак відомо, що цензури зазнав жорстокий епізод у повісті «Тарас Бульба», в якому описується насильство героїв твору- козаків проти мирних жителів. «Ймовірно, мета цих змін (здійснених цензорами — ред.) — створення позитивного образу головного героя повісті», — повідомляє Верстка.

До речі, в РФ цензурі в нових підручниках піддалася біографія не тільки Гоголя, а й автора легендарної повісті Червоні вітрила Олександра Гріна — з неї пропали рядки про спробу письменника дезертувати з царської армії. З книг прибрали шматок: «Він зробив невдалу спробу дезертувати. Тоді ж Грін познайомився з есерами, які допомогли втекти з армії та перейти на нелегальне становище».

«У новому підручнику повідомляється: „Підкорятися військовій дисципліні йому не хотілося, та й служба була для нього важкою. Кілька років він мандрував Росією, змінюючи міста і види діяльності“», — пише Верстка.

Ба більше, за даними видання, до російських підручників 2023 року для 11 класів додали пропагандистські твори, характерні для радянської шкільної програми, — романи «Як гартувалася сталь» Миколи Островського і «Молода гвардія» Олександра Фадєєва.

Далі - до підручників для сьомих і восьмих класів додали оповідання Русский характер письменника сталінських часів Олексія Толстого і текст пісні «Катюша» (композитор Матвій Блантер, автор слів — Михайло Ісаковський.

Як розповіла колишня співробітниця видавництва Просвещение виданню, нові підручники «готували важко» — «всі пристойні люди» відмовилися працювати над книжками. «Мабуть, авторів скоро будуть шукати так само, як солдатів шукають», — підсумувала вона.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Не хотів коментувати, але, бл*дь, не маю більше сили терпіти...": У Третій штурмовій вказали на дивні моменти в нападі на Стерненка

неділя, 4 травень 2025, 13:44

Український активіст і поет, нині командир інженерно-саперної роти 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ Олексій Бик помітив низку химерних нюансів у нападі на українського волонтера та блогера Сергія Стерненка. Своїми спостереженнями Бик поділився на стор...

Росіяни окупували ще один населений пункт на Донеччині - DeepState

неділя, 4 травень 2025, 13:14

Російські війська окупували Зелене Поле — селище у Донецькій області, а також просунулися в районі ще двох населених пунктів. Про це повідомили аналітики проєкту DeepState, передають Патріоти України. "Ворог окупував Зелене Поле, а також просунувся біл...