У країні-агресорі РФ частину шкільних підручників для 5,7 і 9 класу, випущених 2023 року, піддали цензурі — у них не згадується, що легендарний прозаїк і драматург Микола Гоголь є уродженцем української Полтавщини. На це 10 квітня звернуло увагу російське видання Верстка, передають Патріоти України.
Крім того, у вищевказаних підручниках, випущених видавництвом Просвещение, порівняно з версією підручників за 2019 рік, зазнав цензури фрагмент: «Гоголь познайомився з народним життям і побутом українського села, палко полюбив українські казки, пісні, перекази». Тепер там зовсім немає прикметника «український».
«Була пряма вказівка редакції Просвещения: у підручниках не повинно бути слів „Київ“, „Україна“ та інших», — цитує Верстка слова колишньої працівниці видавництва. Далі, у підручниках із фрагмента однієї з найпопулярніших повістей Гоголя «Ніч перед Різдвом» узагалі вилучено будь-яку згадку про Україну: «Як же, мамо! Адже людині, сама знаєш, без жінки не можна жити… […] Є такі, що мають дружин у Польщі; є такі, що мають дружин в Україні; є такі, що мають дружин і в Турещині (орфографія авторська — ред)».
Відтак відомо, що цензури зазнав жорстокий епізод у повісті «Тарас Бульба», в якому описується насильство героїв твору- козаків проти мирних жителів. «Ймовірно, мета цих змін (здійснених цензорами — ред.) — створення позитивного образу головного героя повісті», — повідомляє Верстка.
До речі, в РФ цензурі в нових підручниках піддалася біографія не тільки Гоголя, а й автора легендарної повісті Червоні вітрила Олександра Гріна — з неї пропали рядки про спробу письменника дезертувати з царської армії. З книг прибрали шматок: «Він зробив невдалу спробу дезертувати. Тоді ж Грін познайомився з есерами, які допомогли втекти з армії та перейти на нелегальне становище».
«У новому підручнику повідомляється: „Підкорятися військовій дисципліні йому не хотілося, та й служба була для нього важкою. Кілька років він мандрував Росією, змінюючи міста і види діяльності“», — пише Верстка.
Ба більше, за даними видання, до російських підручників 2023 року для 11 класів додали пропагандистські твори, характерні для радянської шкільної програми, — романи «Як гартувалася сталь» Миколи Островського і «Молода гвардія» Олександра Фадєєва.
Далі - до підручників для сьомих і восьмих класів додали оповідання Русский характер письменника сталінських часів Олексія Толстого і текст пісні «Катюша» (композитор Матвій Блантер, автор слів — Михайло Ісаковський.
Як розповіла колишня співробітниця видавництва Просвещение виданню, нові підручники «готували важко» — «всі пристойні люди» відмовилися працювати над книжками. «Мабуть, авторів скоро будуть шукати так само, як солдатів шукають», — підсумувала вона.
Український активіст і поет, нині командир інженерно-саперної роти 3-ї окремої штурмової бригади ЗСУ Олексій Бик помітив низку химерних нюансів у нападі на українського волонтера та блогера Сергія Стерненка. Своїми спостереженнями Бик поділився на стор...
Російські війська окупували Зелене Поле — селище у Донецькій області, а також просунулися в районі ще двох населених пунктів. Про це повідомили аналітики проєкту DeepState, передають Патріоти України. "Ворог окупував Зелене Поле, а також просунувся біл...