"То ж Мордор фінансує…": Учасниця АТО про агресивні випади націоналістів щодо ЛГБТ, аеророзвідку, дискримінацію жінок в армії та ПТСР

Дівчина стверджує: націоналізм – це є об’єднання людей за етнічною ознакою, але це не є вороже ставлення до інших.

Ветеранка бойових дій на Донбасі, ЛГБТ-активістка Настя Конфедерат в кав'ярні в Києві, 18 жовтня 2019 року

У Насті коротко підстрижене волосся, низький голос та міцне рукостискання. Вона ветеранка російсько-української війни, військова картографка та аеророзвідниця. А ще вона публічно говорить про свою гомосексуальність і вважає себе націоналісткою, попри загальновідоме агресивне ставлення ультраправих до представників ЛГБТ-спільноти. Про це пише Громадське, передають Патріоти України.

З січня до вересня 2015-го вона була на фронті. А в червні 2019 року йшла у колоні військових на Марші рівності в Києві. Зараз Настя тренує ветеранів, грає у музичному гурті та багато подорожує.

Ми зустрілися з нею, щоб з’ясувати, як це — бути жінкою на війні, ветеранкою в цивільному житті та відстоювати стигматизовану в українському суспільстві гомосексуальну ідентичність.

Про те, чи існує дискримінація жінок на фронті, як ставляться до військового минулого її партнерки та якої підтримки потребують ветерани — читайте далі у розмові.

Текст підготовано в рамках проєкту «Життя інших» з Тетяною Огарковою, де ми розповідаємо про людей з різними життєвими траєкторіями, виборами та цінностями.

***

За офіційними даними, в Україні понад 25 тисяч жінок служать в армії, що становить майже 23% від загальної кількості військовослужбовців ЗСУ. Настя в цю статистику не входить — її військовий досвід обмежений 2015-м роком та пов’язаний з добровольчими батальйонами.

Ніхто точно не знає, скільки в Україні гомосексуальних людей, але враховуючи західні дослідження, декілька відсотків будь-якого суспільства гомосексуальні. У випадку України рахунок піде на сотні тисяч. Настя в цю статистику теж не входить – просто тому, що Україні немає такої статистики.

Водночас, є й інша цифра: Настя була однією з тих трьох десятків ветеранів, які наважилися вийти на Марш рівності в Києві в червні 2019-го. Це трапилося вперше за всю історію Прайду в Україні, яка триває вже п’ятий рік поспіль. Цього року військові йшли на Марші окремою колоною, і велика кількість телеканалів показали їхні обличчя та коментарі.

Настя розповідає, що це була її перша знакова подія як ЛГБТ-активістки. Вона наполягала на тому, щоби йти на марш під чорно-червоним прапором. Серед друзів, які йшли поруч у складі окремої колони, багато інших ЛГБТ-військових, які сповідують націоналістичні ідеї.

Коли ми зустрічаємося з Настею на терасі кав’ярні в центрі Києва, відразу стає зрозуміло – ця жінка нікому не дасть себе образити. Різка та енергійна, впевнена у собі та своїх силах, вона не відчуває себе дискримінованою. Вона не боїться, адже вона навчилася зупиняти коментарі у свій бік одним поглядом. Водночас, визнає — є багато інших людей, кому пощастило менше. Саме тому вона займається ЛГБТ-активізмом у ветеранській спільноті та допомагає іншим.

Ветеранка бойових дій на Донбасі, ЛГБТ-активістка Настя Конфедерат в кав'ярні в Києві, 18 жовтня 2019 року

Настю, ви є жінкою, ветераном війни, і при цьому відкрито та публічно говорите про свою належність до ЛГБТ-спільноти. Окрім цього, ви називаєте себе націоналісткою. Як це все у вас поєднується?

Як поєднується? Як поєднується в людині карі очі та ніс — так і поєднується. Якщо людина сприймає себе нормально, то їй легко жити. Якщо ж не сприймає або боїться чогось, тоді все непросто.

Саме на це і спрямована моя діяльність. Знайомитися з більшою кількістю ветеранів, які належать до ЛГБТ-спільноти. Я адаптувалась до цивільного життя доволі швидко, але так було не в усіх.

Моє сприйняття моєї орієнтації з дитинства не було проблемою. Я пробувала різне, а в шістнадцять років я остаточно все усвідомила.

Тут немає драми. Я абсолютно щаслива людина, в мене перші стосунки були щасливі, взаємні. І через те я відчула, хто я. Звісно, тоді не було інформації, , що це нормально, та й ми були ще дітьми. Звісно, були і питання, але водночас була велика довіра. В інших людей цього немає. Тому я зараз вже рік займаюся активізмом.

А в школі не було питань?

В школі були постійні бійки! В мене було коротке волосся, я ходила з хлопцями грати у футбол… Упродовж усіх шкільних років був булінґ, аж поки в десятому класі я одного не поставила на місце: він тоді два поверхи кров’ю залив. Тоді це й закінчилося.

Якщо ти якось вирізняєшся від загалу, тебе будуть булити. Але якщо в тебе є сила, то ти захищаєшся. В мене була сила. В інших не було.

Як батьки сприймали ситуацію?

Мама не знає. Точніше, в нас така політика — don’t ask don’t tell («не питають — не розповідай» — прим. ред.) Вона знає прекрасно, вона слідкує за моїми новинами, я вже тисячу разів зробила неофіційний камінаут. Тобто я заявляю про себе відкрито. Мама бачить все, але ми про це не розмовляємо.

Тата в мене немає. Тато в мене ліквідатор ЧАЕС, вони з мамою розійшлися. Подальша доля мені його невідома.

Ветеранка бойових дій на Донбасі, ЛГБТ-активістка Настя Конфедерат в кав'ярні в Києві, 18 жовтня 2019 року

***

Про аеророзвідку, дискримінацію в армії та ПТСР

Як почалася історія з армією та чому? Я знаю, що ви вчилися на туристичному факультеті…

Я вчилася на туриста! Це жарт, але мій стиль життя – це подорожі.

Що мене привело до війська? Восени 2014-го року я вирішила йти. Але куди йти та як? Солдатом? Ну, хіба я солдат? Я ж не служила ніколи.

Я не бачила себе солдатом. Тому я вирішила застосувати те, що вмію. У мене були фундаментальні знання у фотографії. В мобілізаційних центрах я себе рекомендувала так: «Візьміть мене на польового картографа, на інструктора».

А в мобілізаційних центрах мені казали прямо: «Дівчинка на фронт нам не потрібна».

Коли я прийшла у військкомат, там вже йшла друга хвиля мобілізації. Мені сказали, що мобілізованих достатньо. А картографічний центр у нас один, і до нього так просто не потрапити.

Тому я собі пішла до мобілізаційних центрів добробатів і, врешті-решт, знайшла волонтерську організацію — «Картографічну сотню». Потім з неї постала організація «Мап 100», я пішла в «Мап 100». Там ми друкували, оцифровували, вели інструктажі, добували лінійки, компаси...

Ми співпрацювали з державними установами. А державні установи на той час мали дуже бідне оснащення і трималося все на волонтерських пожертвах, в яких брали участь мої друзі. Вони купляли оснащення. Так все й почалося.

Потім я зателефонувала Маші Берлінській, яка тоді вчилася літати на дронах. Кажу: я теж хочу пілотувати дрони, я займалася картографією, хочу на фронт, а мене не беруть. Маша дала мені телефон інструктора, а потім я ще пішла в центр, вивчилась на оператора БПЛА (безпілотний пілотований літальний апарат прим. ред.) Потім ще працювала польовим картографом, вже безпосередньо у бойових частинах.

Настя на репетиції зі своїм музичним гуртом, Київ, 22 жовтня 2019 року

З якими частинами співпрацювали?

Це «Карпатська січ», 93-тя бригада, 128-ма гірсько-штурмова бригада, 28-ма ОМБР, «Донбас». Це і ДУК, це і «Дніпро», це і К1, це 75-та Миколаївська — багато!

По часу — сім місяців з січня 2015-го до серпня — вересня 2015-го. Час від часу поверталася в тил, під Київ. Поїхали — відлітали — збили чи поламалися... Тут, під Києвом, можна було все полагодити, тут і випробовування проводили. Далі — знову можемо їхати. Їдемо, літаємо, робимо розвідку по лінії. Зробили, оцифрували, передали частинам, знову поїхали назад доукомплектовуватися.

Яким було життя на фронті? Де ви жили, де доводилося ночувати?

Коли я приїжджала в частини, спочатку це було так: «О, дівчинка приїхала!». Чого приїхала? Кажу – я така-то. «Ну добре, от там будеш спати…»

З жорсткого, де ночувати доводилося — це бліндажі в Пісках поблизу окопів. Там окопи і бліндажі. Бліндажі просто з дерева були.

Але загалом специфіка моєї роботи така, що оператору треба відпочивати, бо очі, бо увага, бо керування. І ми їздили трохи вглиб, від одного до п’яти кілометрів від лінії фронту. Це ще не тил, там обстріли долітали. Але там можна було спати в тиші. І щоб не волого було. Адже це була зима.

Одного разу в готелі ночували в підвалі. Вночі, коли почався обстріл, я якраз сиділа розшифровувала. Хлопці десь гуляли, а я сама сиділа в підвалі: навушники увіткнула і сиджу, працюю. Чую – гуц—гуц—гуц… Я навушники виймаю, а там обстріл. Аж раптом усі завалюють у той підвал — єдине місце, де можна було сховатися. Завалюють і кажуть: «У нас тут боєкомплект стоїть на вулиці. Якщо попадання будуть, ми тут горіти будемо». Довелося бігти й носити ті ящики з боєприпасами…

Чи завжди було таке сприйняття — «дівчинка приїхала»? Чи доводилося стикатися з дискримінацією на фронті?

Зазвичай «дівчинка приїхала» закінчувалося через п’ять хвилин, коли я діставала карту. Тож у принципі, дискримінації я не відчувала.

Але дівчата, я ж спілкуюся з іншими, могли мені пожалітися, що їх по кар’єрі затримують, подеколи сильно затримують. Обмежують. Я бачила один випадок в добробаті — дівчина, яка зараз вже відома фотографка, а тоді вона мені розказувала, що вона фотографує, але ніхто її не бере. Там дуже жорсткий був командир.

І я їй кажу: «Слухай… Мене він взяв, тому що я спеціаліст з картографії розвідки. Так й ти скажи – от я фотограф»... За 2-3 дні вона так сказала, і її взяли. Вивезли в Піски, начепили на неї бронік. Вона познімала, всі були в шоці, чудові кадри просто. І все, зараз в неї офіційний контракт.

Але таке ставлення до жінок, воно є. Тому багато залежить від особистого контакту.

Настя на репетиції зі своїм музичним гуртом, Київ, 22 жовтня 2019 року


Чому історія з військом закінчилася?

Чому закінчилася? Бо війна — це взагалі не для людей. І будь-яка людина, яка буде на фронті воювати довго, матиме ПТСР (посттравматичний стресовий розлад прим. ред.), її буде тягнути на війну. І мене тягнуло на війну.

Тому я просто вирішила пожити цивільним життям. Плюс трохи вщухли бойові дії. Десь в серпні 2015-го розвели важку техніку, розтягнули «гради»... Я зрозуміла, мені треба валити.

Тобто це було ваше рішення — все, я йду?

Так, моє рішення! Я йду з війни, я хочу жити по-іншому. Я приїхала в Київ, зателефонувала подружці, заїхала до неї в гуртожиток. Ми взяли вино, посиділи, і вирішили їхати по Європі автостопом. Ми доїхали до Гібралтару, я їхала в своїх військових берцах, і там їх випрала від військового пилу. Все.

УБД (посвідчення учасника бойових дій — прим. ред.) я не робила. Хоча пропонували, і зараз пропонують. Не роблю, не переймаюсь, не знаю, не за тим йшла…. Вже 5 років пройшло, навіщо? Мені і контракт пропонували в 93-й бригаді… Контракт усім пропонували…

ПТСР — як він проявляється?

Коли ти в стресі, ти просто чуєш постріли в голові. На День Захисника хтось петарду хлопнув на Хрещатику — хлопці, по 16 років, малолітки. Їм по 11 років було, коли війна почалася. Що вони знають про ту війну? Вони петарди підривають, а мене тіпає...

Був такий період, коли я просто на дивані лежала пластом. Недовго, але було таке безсилля, виснаження. Війна — це стрес для людини. Для будь-якої людини, навіть для найсильнішої.

Настя на репетиції зі своїм музичним гуртом, Київ, 22 жовтня 2019 року

***

Про Марш рівності, націоналізм та одностатеві стосунки

Як відреагували колишні побратими, коли побачили фото з Маршу рівності?

Коли ми засвітилися на Київ Прайді, відвернулися, по-моєму, двоє. Один там щось психанув, щось навіть написав. А другий просто мовчки видалився.

А як дівчата, ваші партнерки, приймають історії з війни? Чи є це взагалі предметом обговорення?

Важкувато. Кілька дівчат не те, що не сприймала, але в них були інші погляди. Не протилежні, звісно, але відмінні. Їм доводилось пояснювати. Остання моя дівчина нормально сприймала, але, мені здається, що все ж для цивільних людей це важкувато.

У мене проскакують і жарти, і якісь реакції агресивні на певну подію… Ну, бо кров пролилася... Звісно, мирним людям не завжди вдається зрозуміти. Тож ми зараз з психологом над цим працюємо. Важко знайти партнерку, яка би повністю розуміла до кінця, що в мене в голові відбувається.

Ветеранка бойових дій на Донбасі, ЛГБТ-активістка Настя Конфедерат (в центрі) на Марші рівності в колоні військових, Київ, 23 червня 2019 року

Ви себе називаєте націоналісткою. Яким є ваше визначення націоналізму?

Так, я націоналістка. Націоналізм — це визнання себе частиною цієї культури, історії, це зацікавленість у вивченні історії. Це підтримка української культури, підтримка української молоді.

Але націоналізм ґрунтується на етнічній приналежності…

Представники інших етнічних груп можуть бути нашими ідейними союзниками. Тобто, націоналізм – це є об’єднання людей за етнічною ознакою, але це не є вороже ставлення до інших. Якщо почитати «Кодекс націоналіста» часів ОУН, то там навіть є про те, що як ти наполовину єврей, але наполовину українець, і вважаєш себе українцем – то ти українець. Тому націоналізм не є шовіністичною ідеологією. Це ідеологія загального об‘єднання, розвитку, спільного культурного вектору.

Для мене українець — це не просто людина, яка має український паспорт. Для мене українець – це людина, яка поважає свій дім і щось робить заради цього. Наприклад, є волонтером. А якщо людина тихцем з кимось розмовляє, що під Росією було б краще.. Навіть якщо у неї при цьому буде український паспорт, то для мене ця людина, як українець, вмерла. Це моє ставлення.

Я не кажу, що у нас є лише один зовнішній ворог – лише Росія. Подивіться, в Чернівцях скільки людей під румунів хоче.

У нас ще й ворог всередині нас: дурість, неосвіченість, несміливість… Це внутрішня вороги, які нас стримують в розвитку нашої нації.

Ви називаєте себе націоналісткою, тоді як нерідко можна побачити доволі агресивні випади націоналістів щодо ЛГБТ…

Так хто ж їх фінансує! То ж Мордор фінансує… Це робиться для того, щоб зганьбити українську національну ідею, ідею визволення, ідею ідентичності України. Показати її агресивною, нацистською, спаплюжити її. І кому це буде вигідно? Це буде вигідно нашому головному геополітичному ворогові. Все.

Ветеранка бойових дій на Донбасі, ЛГБТ-активістка Настя Конфедерат (в центрі) на Марші рівності в колоні військових, Київ, 23 червня 2019 року

Ветеранка бойових дій на Донбасі, ЛГБТ-активістка Настя Конфедерат (в центрі) на Марші рівності в колоні військових, Київ, 23 червня 2019 року
Фото: Анастасія Власова/hromadske

Наразі ви займаєтеся активізмом, пов‘язаним з підтримкою ЛГБТ серед військових. Чому це важливо?

У людини, яка є представником ЛГБТ та військовим, — подвійний стрес. Зараз ми робимо акцент на учасниках бойових дій, а плануємо працювати і з ЗСУ, і з Нацгвардією, і з поліцією. Навіть із залізницею! Тобто у нашому фокусі — все, що стосується стигми людини у формі.

Я не можу назвати точну цифру, але нас об’єдналося близько 50 людей. Тих, хто ЛГБТ у армії. У нас є у Фейсбуці група, називається «Військові ЛГБТ та наші союзники». Це закрита група, але хто хоче, може сміливо долучитися.

Окрім того, у нас є наші союзники, які можуть бути й не бути ЛГБТ, але нас підтримувати — наших друзів-волонтерів, журналістів, психологів.

Зараз у нас триває проєкт, в якому я веду групу «Рівний — рівному», його фінансує посольство Канади в Україні. Проєкт стосується психологічної реабілітації ЛГБТ-військових, військових-трансгендерів…

А ще я тренерка. Я треную в залі, а це теж важливий момент реабілітації, який дуже добре поправляє голову і допомагає відчувати, що ти не один.

Колона ЛГБТ-військових на Марші рівності у Києві, 23 червня 2019 року

Джерело: Громадське.ua
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

"Автори "Раша гудбай" показали працівників СБУ як тотальних ідіотів": Журналістка обурена якістю нового кварталівського "шедевру"

четвер, 3 квітень 2025, 19:16

Українська журналістка Лєна Чиченіна розкритикувала новий кварталівський фільм «Раша гудбай», назвавши його "феєрверком ідіотизму". Про це йдеться у матеріалі журналістки на ресурсі проєкту "Антоніна", передають Патріоти України. Серед багатьох вад філ...

Трамп спровокував серйозну інфляцію всередині країни й світову економічну рецесію, - бізнесмен

четвер, 3 квітень 2025, 15:39

"Схоже, десятиліття відносного економічного спокою (або принаймні передбачуваності) в Європі та Азії з тріском ідуть в минуле. Трамп вирішив поламати всі наявні схеми і вибудувати нові на початку своєї каденції, щоб отримати шанс бути переобраним на тр...