Цю тему Москва замовчує більше 100 років: Петлюрівський парад перемоги на Хрещатику 9 травня. Як це було

9 травня 1920 року у Києві відбувся спільний парад Армії Української Народної Республіки (УНР) та Війська Польського. Українські й польські союзні частини урочисто пройшли центральною вулицею столиці – Хрещатиком. Це був парад перемоги над російсько-більшовицькими окупантами – символ короткого, але важливого моменту, коли над Києвом знову переможно замайоріли українські прапори, востаннє на довгі десятиріччя, зазначають Патріоти України.

Тоді головною вулицею Києва дефвлювали різноманітні частини, де в силу обставин домінували союзні війська відродженої Речі Посполитої, а мешканці міста зустрічали військових із надією на відновлення української державності. Хоча союзні сили за місяць змушені були відступати через контрнаступ більшовиків, парад залишився важливим символом українсько-польського військового союзу. Розглянемо передісторію цієї історичної події

На початку весни 1920 року УНР перебувала у надзвичайно складному становищі. Після тривалих боїв уряд Директорії на чолі із Симоном Петлюрою шукав союзників для продовження боротьби проти ленінської більшовицької Росії. У квітні було укладено Варшавську угоду між УНР і Польщею, що передбачала спільні військові дії проти більшовиків. Уже наприкінці квітня союзні війська розпочали наступ на Київ.

7 травня 1920 року до міста увійшли польська 7-ма кавалерійська бригада та 1-ша піхотна дивізія Легіонів. Наступного дня прибула 6-та стрілецька дивізія Армії УНР на чолі з полковником Марком Безручком. Більшовицькі війська залишили Київ без затяжних вуличних боїв.

9 травня Хрещатиком пройшов урочистий парад на честь визволення столиці України від червоних росіян. Урочистостям не завадила навіть гарматна канонада з боку Дарниці, де союзні війська вели бої з червоним ар'єргардом за плацдарм на лівому березі Дніпра.

Сучасники згадували, що такого військового шику Київ не бачив уже давно. Вояки крокували ідеальними шеренгами – у блискучих шоломах, зі справною зброєю та під звуки оркестрів.

Парад відкривали поляки: 1-ша піхотна дивізія Легіонів, далі йшли частини групи полковника Юзефа Рибака та 15-та Познанська піхотна дивізія. Завершувала ходу 6-та стрілецька дивізія Армії УНР. За нею рухалися повстанські загони на селянських підводах із самодіяльними оркестрами. У параді також брали участь артилерія та кіннота. Парад приймали командувач польської 3-ї армії Едвард Ридз-Сміглий та командир 6-ї Січової стрілецької дивізії Армії УНР полковник Марко Безручко. Серед гостей були також представники іноземних місій – французький полковник Шарль-Густав Антон і військовий аташе Японії майор Ямавакі.

На вулицях зібралися тисячі киян. Хрещатик прикрасили прапорами, а мешканці зустрічали військових оплесками та квітами. Для багатьох це стало символом надії на відновлення української державності.

Втім, утримати Київ союзникам не вдалося. Уже невдовзі війська ленінської Росії перейшли у контрнаступ, оточуючих Київ, і українсько-польські сили були змушені відступити на Захід. Проте парад на Хрещатику залишився важливим свідченням боротьби Армії УНР за незалежність України та одним із символів українсько-польського військового союзу проти московсько-більшовицької агресії.

Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Відставка Стармера: чому британська криза може вдарити по Україні

вівторок, 23 червень 2026, 22:32

Британський прем’єр Кір Стармер оголосив про відставку. Цей крок не став геть несподіваним: його лейбористська партія перебуває в глибокій кризі. За два роки після впевненої перемоги на виборах лейбористи втратили підтримку британців. Багато однопартій...

кремлю терміново потрібні гроші, багато грошей ... - Костянтин Машовець

вівторок, 23 червень 2026, 21:36

Як на мене ... . "тАвАриСЧ" зюганов, явно з наполегливої підказки кремля видав "експромт" про "изьятие банковских вкладов населения". . Я цілком розумію, що потенційна сума у більше як 60 трильонів "фублів" заощаджень російських громадян суттєво муля...