Мільярдери у країні-агресорі Росії втрачають свій статус найвпливовіших людей. Про це написало Bloomberg 23 травня, передають Патріоти України.
Послаблення влади російських магнатів відбувалося давно, але воно значно прискорилося після повномасштабного вторгнення РФ в Україну, зазначило агентство. Відтоді вони зберегли здебільшого обмежений вплив на політику, а нелегітимний президент РФ Володимир Путін прагнув створити "нову еліту", побудовану на основі його воєнного вторгнення.
Bloomberg наводить як приклад сварку одного з найбагатших людей РФ Олексія Мордашова з губернатором Вологодської області Георгієм Філімоновим, де працює його сталеливарне підприємство ПАТ "Северсталь". Комбінат є найбільшим платником податків і найбільшим роботодавцем у Вологодській області. Філімонов в інтерв'ю російським ЗМІ заявив, що в нього із "Северсталью" "ідеологічні розбіжності", і звинуватив підприємство у рішенні згорнути деякі місцеві інвестиції. В інтерв'ю губернатор натякнув, що бізнесмену бракує патріотизму, і розкритикував його за "квазіліберальну орієнтацію". Конфлікт Мордашова з губернатором є "ілюстрацією ширшого тектонічного зсуву для магнатів", написало Bloomberg.
Також цього місяця суд продовжив строк тримання під вартою Вадима Мошковича, мільярдера – засновника Ros Agro Plc, який перебуває під вартою у зв'язку зі справою про розкрадання. Як і Мордашов, Мошкович колись був постійним учасником ділових зустрічей із Путіним, зазначено в публікації. Прокурори порушили десятки справ про націоналізацію, а цього року суд у Московській області заморозив акції аеропорту "Домодєдово", який належить ще одному мільярдеру – Дмитрові Каменщику.
"Мільярдери остаточно перестали бути олігархами або найвпливовішими людьми навіть у своїх регіонах", – заявила наукова співробітниця Євразійського центру Карнегі в Росії Олександра Прокопенко. За її словами, вони стали власниками активів і жорстко залежать від волі Кремля.
Один із мільярдерів на умовах анонімності розповів агентству, що Кремль надіслав потужний сигнал: губернатори мають гарантувати, що бізнес витрачає свої доходи на інвестиції, а не на дивіденди, і з акцентом на соціальні потреби. Важко сказати "ні" чомусь, і скарги не завжди приймають, оскільки Кремль зайнятий війною, сказав він.
Старша наукова співробітниця з питань Росії та Євразії Центру стратегічних і міжнародних досліджень Марія Снігова заявила агентству, що старі еліти стають заручниками переформатування режиму на тлі війни. За її словами, більше ніхто не може залишатися нейтральним.
У сучасній Росії еліта, особливо бізнес-клани, слабшає в міру того, як режим Путіна стає дедалі персоналізованішим, сказав старший науковий співробітник Центру нових євразійських стратегій Микола Петров. На його думку, ніхто з еліти більше не в повній безпеці. Небезпека завжди була, але тепер вона стала очевиднішою, зазначив експерт.
Консервативний кандидат в президенти Республіки Польща, директор Інституту національної пам'яті Кароль Навроцький під час телевізійних дебатів з мером Варшави Рафалом Тшасковським, з яким він вийшов до призначеного на 1 червня 2025 року другого туру, з...
Російські війська мають обмежений період — приблизно чотири місяці — для спроб прорвати українську оборону, перш ніж настане погіршення погодних умов і вичерпаються залишки радянських танків. Наразі армія РФ активно стягує сили до зони бойових дій. Про...