Українська сторона не має жодного уявлення про "меморандум щодо можливого майбутнього мирного договору", про підготовку якого з російського боку заявив Володимир Путін за підсумками розмови з Дональдом Трампом. Про це пише Financial Times з посиланням на власні джерела, передають Патріоти України.
19 травня Путін заявив, що Росія нібито готова «працювати з Україною над меморандумом про можливу майбутню мирну угоду». За словами диктатора, він нібито може включати «принципи врегулювання, терміни можливого укладання мирної угоди тощо, включаючи можливе припинення вогню на певний час у разі досягнення відповідних домовленостей».
Однак ці слова Путіна викликали здивування в Україні, пише FT. Високопоставлений український чиновник, обізнаний із темою, заявив щодо реакції Києва на меморандум: «Ніхто не знає, що це таке, для чого це потрібно [і] чому це має значення». Володимир Зеленський пізно ввечері 19 травня заявив журналістам, що пропозиція меморандуму йому невідома, нагадує FT.
У публікації, що має назву «Чи покинув Дональд Трамп Україну?», також ідеться про те, що після дзвінка Трампа Путіну «українці та їхні союзники в Європі відчули, що їх покинули».
«Президент США, схоже, не лише не чинив жодного тиску на Росію, щоб досягти припинення вогню. Відповідно до його викладу розмови, Трамп також чітко дав зрозуміти, що США відмовляються від ролі посередника у зусиллях, спрямованих на припинення війни, залишаючи Москву та Київ вирішувати справи поміж собою», — констатує FT.
Видання пише, що для тих, хто спостерігає за війною в Україні, «це був поворотний момент після більш ніж трьох років» бойових дій. «Президент [США], який пообіцяв покласти край війні в Україні в перший день свого другого терміну, здавалося, умиває руки від цих зусиль і залишає Україну на милість її загарбника. Дзвінок підтвердив найгірші побоювання європейців: президент США, спокушений умовляннями Путіна, готовий перейти на бік Москви та продати Київ», — йдеться у публікації Financial Times.
Видання вважає, що Трамп «навіть запропонував, хто міг би замінити США як посередник», згадавши про зацікавленість Ватикана «у проведенні переговорів».
А під час телефонної розмови з європейськими лідерами Трамп не лише дав зрозуміти, що він відсторонюється [від переговорного процесу], але й що він також не має наміру чинити додаткового тиску на Москву, доки тривають двосторонні переговори між Росією та Україною, повідомляє FT із посиланням на два джерела, обізнані з цією розмовою.
«Це репрезнетує поворотний момент для Трампа», — пише видання, нагадуючи, що лише трохи більше ніж тиждень тому він, здавалося, приєднався до інших західних лідерів у погрозах запровадити нові каральні заходи проти Росії, якщо вона не забезпечить негайного припинення вогню.
Сам Трамп пізніше в понеділок зізнався журналістам, що навіть не повторив своїх попередніх вимог до Путіна припинити атаки по цивільних українцях. «Ця розмова з Трампом стала перемогою для Путіна, — сказав Стівен Пайфер, колишній посол США в Україні, який зараз працює в Центрі міжнародної безпеки та співпраці при Стенфордському університеті. — Він чітко дав зрозуміти, що припинення вогню не відбудеться найближчим часом, тому Росія може продовжувати війну. І жодних додаткових санкцій все одно не буде застосовано».
Аналогічне обурення висловив Вільям Тейлор, який був послом США в Україні з 2006 по 2009 рік. «Росіяни вестимуть переговори на низькому рівні, обмінюватимуться різноманітними документами, а тим часом продовжуватимуть боротьбу. Скільки ще Трамп терпітиме всі ці зволікання?» — озвучив Тейлор риторичне запитання.
Деякі аналітики вважають, що Трамп більше зацікавлений у зближенні з Москвою, ніж у врегулюванні війни. «На даний момент Трамп, схоже, розглядає нормалізацію російсько-американських відносин як кінцеву мету, — сказав Ендрю Вайс, віцепрезидент Фонду Карнегі за міжнародний мир. — Все інше підпорядковане цій меті».
FT додає, що очевидне прагнення Путіна тягти час може відображати впевненість Росії у її військовому прогресі на полі бою, де РФ активізувала наступальні операції вздовж значних ділянок лінії фронту.
Роб Лі, старший науковий співробітник американського Інституту зовнішньополітичних досліджень (FPRI), припускає, що Росії вдається поступово просуватися на фронті та вербувати солдатів у великій кількості.
«У військовому плані, я думаю, Росія поки що може продовжувати бойові дії, враховуючи постійний набір добровольців, — заявив він. — Керівництво Росії, ймовірно, вважає, що воно все ще може покращити своє становище на полі бою».
З наближенням літа погодні умови ставатимуть більш сприятливими для наступальних операцій, що може бути вигідним для Росії, пояснив Лі. «Росія досі не досягла своєї мінімальної мети — окупації всієї Донецької та Луганської областей. Тому вона може спробувати захопити якомога більше території цього літа, перш ніж розпочати серйозніші переговори», — припустив аналітик.
"Керівник російської делегації на переговорах у Стамбулі Владімір Медінскій (він же "у дівоцтві" – Володимир Мединський, уродженець Сміли) задав-таки роботу українським аналітикам. Бо ж не забув нагадати, що він фаховий історик, і витягнув із кишені се...
Соліст гурту Ziferblat Даниїл Лещинський на сцені "Євробачення-2025" виступав із хронічним ларингітом. Таке зізнання співак зробив після повернення в Україну зі Швейцарії, де проходило цьогорічне шоу, передають Патріоти України. . Як розповів музикант...