Нещодавно заступник Міністра оборони України генерал-лейтенант Іван Гаврилюк повідомив про прийняття на озброєння цілої низки зразків озброєння, серед них — оновлений мобільний протитанковий ракетний комплекс «Штурм-СМ», на базі однієї з бойових броньованих гусеничних машин.
Бойову машину 9П149 Штурм-С» було розроблено ще у 70-х роках минулого століття, і вона за ці роки застаріла. Тому фахівці української оборонної промисловості провели низку робіт з модернізації.
Результатом такої праці став протитанковий ракетний комплекс 543 «Бар’єр-С» у складі оновленої бойової машини «Штурм-СМ». До ПТРК інженери українських оборонних підприємств розробили нові ракети з різними типами бойових частин.
Цей комплекс призначений для ураження сучасних броньованих цілей, що мають комбіновану, рознесену або монолітну броню, зокрема, з динамічним захистом, а також малорозмірних цілей типу довготривалих вогневих точок, і вертольотів, що зависли, в будь-який час доби за будь-яких погодних умов.
Максимальна дальність стрільби нового комплексу — 7000 метрів (у найсучаснішого російського танку Т-90 ефективна дальність вогню - до 3000 м.- ред.). Система наведення здійснюється за лазерним променем із супроводом цілі в ручному або автоматичному режимах.
Влучання в ціль забезпечує оптико-прицільна станція наведення (ОПСН). До речі, завдяки своїй універсальності та модульності ОПСН може бути встановлена та інтегрується з озброєнням на вертольоти, безпілотники, морську та наземну техніку на кшталт БТР, БМП чи танки.
Зовні ця станція має вигляд кульки з «очима», але в цій кульці — три телевізійні канали, тепловізійний канал, лазерний далекомір, лазерний канал керування протитанковою ракетою.
Система стабілізації ОПСН — двоплощинна гіростабілізована платформа, що дозволяє вести вогонь на ходу.
Оглядовість ОПСН
Телевізійний канал:
— вузьке поле зору 1,75×1 °
— середнє поле зору 6 ° х3, 33 °
— широке поле зору 23 ° х 13,5 °
Тепловізійний канал:
— вузьке поле зору 1,8° х 1,44°
— середнє поле зору 6° х4, 8°
— широке поле зору 12.5° х 10°
На озброєнні нового комплексу «Штурм-СМ» — керовані ракети РК-2П та РК-2ПОФ.
Тандемна кумулятивна бойова частина вражає цілі з динамічним захистом завдяки бронепробивності до 800 мм (гомогенної броні), а осколково-фугасна БЧ уражає противника величезною кількістю осколків — до 900 штук.
Температурний діапазон застосування від - 40°С до + 60°С.
«Якщо порівнювати „Штурм-СМ“ із можливостями тих же FPV-дронів, то ми маємо більшу масу бойової частини у ракети, а також, що дуже важливо, повну стійкість до засобів РЕБ, якими нині оснащують російську техніку і які здатні відвести дрон від цілі», — пояснив один з розробників нової системи.
До речі, використання ще радянської платформи, а це МТ-ЛБ — не українська вигадка.
Якщо подивитись на досвід багатьох наших партнерів, вони теж модернізують зразки озброєння часів Холодної війни — танки, артсистеми, авіаційну техніку, протитанкові системи. Це дозволяє суттєво економити кошти і час на дослідно-конструкторські розробки.
Отже, на озброєння ЗСУ завдяки роботі інженерів оборонної промисловості прийнято новий потужний засіб боротьби з російськими танками та іншими броньованими цілями.
На порядку денному, безумовно, протягом найближчих тижнів будуть плани (задуми) сторін на зимову кампанію 2024-2025-го років... Тому, як на мене, протягом цього й частини наступного тижня, буде доцільним розглянути зразу з кількох "точек зору" це питан...
В нашому інфопросторі активно обговорюється питання про те, що це за ракета середньої дальності РС-26 "Рубеж" та чи дійсно у РФ її можуть запустити, ну і власне яка від неї може бути небезпека. Патріоти України пропонують ознайомитись з висновками експ...