У Міністерстві оборони України розробляють законопроєкт про військову поліцію

Особливо нагальним воно є в умовах нинішньої російсько-української війни. Бо є прецеденти із правопорушеннями у Силах оборони України — і для того, аби розібратися із цими інцидентами і запобігти наступним, потрібна військова поліція.

В Збройних силах України незабаром може з’явитися військова поліція, принаймні, у Міністерстві оборони уже розробляють відповідний законопроєкт.

В Міністерстві оборони заявили, що у співпраці із комітетом Верховної Ради з питань правоохоронної діяльності зараз напрацьовуються законодавчі норми для того, аби отримати можливість для створення військової поліції. У розробці законопроєкту про військову поліцію України бере активну участь Головне управління військової юстиції Міноборони.

Ця інституція буде створена на базі Військової служби правопорядку і увійде до структури Міністерства оборони, а не МВС. Основне чим займатиметься військова поліція — це припинення військових злочинів та підтримання дисципліни серед військових.

Однією із головних функцій військової поліції стане оперативно-розшукова діяльність, що є серйозним нововведенням, яке однозначно піде на користь ЗСУ. Крім того, військова поліція буде займатися як захистом прав військовослужбовців, так і захистом державного майна. А також в її компетенцію передадуть і процес виконання покарань для військовослужбовців.

Поява такої структури в Збройних силах України постала на порядку денному далеко не сьогодні, тому цей законопроєкт є більш ніж актуальним.

Варто зауважити, що ще у 2019 році президент України Зеленський доручив керівництву Міноборони створити військову поліцію (ВП). “Міністр оборони Андрій Загороднюк до 31 грудня має впровадити нову об’єднану систему керівництва та управління силами оборони, яка відповідатиме стандартам НАТО. Крім того, у структурі Міноборони має бути створений сучасний ефективний правоохоронний орган – Військова поліція”, – повідомляла тоді прес-служба Офісу президента.

На жаль, за часів Загороднюка цей процес не зрушив з метвої точки. Утім, це питання не зняли з повістки дня.

Особливо нагальним воно є в умовах нинішньої російсько-української війни. Бо є прецеденти із правопорушеннями у Силах оборони України — і для того, аби розібратися із цими інцидентами і запобігти наступним, потрібна військова поліція.

Взагалі, головним завданням майбутньої структури є створення повноцінного правового поля для Збройних сил України. Це якраз і потрібно для наведення у підрозділах дисципліни за допомогою чинного законодавства, а не в ручному режимі. Бо раніше різні правопорушення, які були вчинені українськими військовими, “розслідувалися” винятково командирами підрозділів. Із усіма відповідними мінусами і наслідками.

Поява такої структури, як військова поліція, назавжди змінить цю ситуацію, осучаснивши її і привівши у відповідність до норм чиного законодавства. Можна говорити про те, що це робота на довгострокову перспективу. Але є і моменти, на які військова поліція може вплинути практично відразу.

Перш за все, досить швидко військова поліція зможе навести порядок у ситуації із вживанням алкоголю у військах. Ця проблема є однією із основних “режимних” у будь-якій ситуації, а в складних умовах повномасштабної війни і поготів.

Крім того, українські солдати отримають і серйозні плюси від створення такої структури. Після появи військової поліції будуть ефективніше, оперативніше і об’єктивніше розслідуватися злочини командирів проти своїх підлеглих.

Наприклад, історія у 125-ій бригаді територіальної оборони ЗСУ, де, за повідомленням одного із військових, командир спалив автівку,до речі, привезену волонтерами, кинувши в неї гранату. Цей інциндент мав би зовсім інший розвиток подій, ніж той, про який розповідав сам свідок. Тоді йшлося про те, що на солдата почали чинити тиск. Незалежна від командування бригади структура цілком очевидно провела б розслідування інциденту об’єктивніше і швидше.

Звертаю увагу, що військова поліція існує в більшості європейських країн, в США та Канаді.

Військова поліція США налічує понад 30 тисяч осіб. Основні завдання військової поліції США- це підтримка дисципліни серед військовослужбовців, проведення розслідування військових злочинів, а також участь у проведенні антитерористичних заходів.

Військова поліція в Німеччині налічує близько 4,5 тисяч осіб. Вони охороняють військові об’єкти, органи управління, забезпечують безпеку транспортних перевезень, підтримують дисципліну у військових формуваннях. У Великій Британії чисельність цих підрозділів перевищує 5 тисяч осіб. Військові поліцейські забезпечують безпеку військовослужбовців, охорону озброєння, військової техніки і майна на військових об’єктах. Аналогічні структури є в Японії, Ізраїлі, Італії, Франції, Китаї, Нідерландах, Ірані, Туреччині, Індії, Пакистані.

Наразі законопроєкт проходить процедуру погодження. Зауважу, що відповідним законопроектом передбачається досягнення сумісності української військової поліції з відповідними структурами держав-членів Північноатлантичного альянсу (НАТО).

Створення військової поліції не просто на часі — ця структура мала з’явитися давно.

Спеціально для Центру громадської аналітики "Вежа".

Опублікував: Дмитро Снєгирьов
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

У Великій Британії заявили, що у них закінчилася потрібна Україні зброя, - ЗМІ

вівторок, 3 жовтень 2023, 13:51

У публічних заявах офіційні особи Великобританії заявляють, що підтримуватимуть Україну незалежно від подій в інших країнах. Водночас британські військові стверджують, що країна вичерпала свою можливість надавати військову підтримку. Про це пише The Te...

"Шоумен лицемірно мовчить про це": Кум Анатолія Анатоліча спонсорує війну в Україні, - блогер

вівторок, 3 жовтень 2023, 13:19

Оглядач українського шоу-бізнесу Богдан Беспалов поділився інформацією, що кум шоумена Анатолія Анатоліча спонсорує ракети, які Росія запускає в Україну, передають Патріоти України. Так, танцюрист Андрій Цар, який раніше перебував у цивільному шлюбі зі...