Захисники України знищують бойові літаки ворога: що зараз із виробництвом тактичної авіації в Росії та чи можуть поповнити втрати - Злий Одесит

Нещодавно Головне управління розвідки МО України опублікувало відео нальоту українських дронів на військові об'єкти російських окупаційних військ у Криму. Під час цієї атаки на території військового аеродрому "Кача" було уражено винищувач МіГ-29, а через добу – фронтовий бомбардувальник Су-24. Україна регулярно знищує російську тактичну авіацію, але от питання: а скільки Росія виробляє бойових літаків на рік?

Докладніше про це – у матеріалі спільного проєкту OBOZ.UA і групи "Інформаційний спротив".

Безповоротні втрати

Перш ніж детально проаналізувати можливості РФ у цій сфері, зазначу, що такі літаки, які були знищені в Криму, російські підприємства не виробляють. На сьогодні можуть забезпечити ремонт, обслуговування і часом модернізацію літаків МіГ-29 і Су-34, але виробництва їх давно немає. Тому втрати таких одиниць у прямому сенсі безповоротні.

Що ж до МіГ-29, це взагалі дуже цікавий екземпляр, оскільки він є легким винищувачем. У Росії станом на сьогодні немає серійних легких винищувачів і представлені вони або радянськими залишками МіГ-29, або кількома одиницями мертвонародженого МіГ-35.

Звісно, хтось може згадати легкий винищувач майже п'ятого покоління Су-75 Checkmate, от тільки ми ж не станемо враховувати макети як літак, що серійно виробляється, правильно?

Виробництво

За весь період існування такого утворення, як Російська Федерація, піковим показником з виробництва тактичної авіації відзначився тільки 2014 рік – 101 літак! Це був перший і єдиний рік за 35 років, коли кількість переданих ВКС РФ бойових літаків перевищила сотню машин. Після почався процес спаду і в певному сенсі стагнації виробництва.

У наступні роки ПКС РФ було передано:

2015 – 89 літаків;

2016 – 72;

2017 – 49;

2018 – 51;

2019 – 20;

2020 – 23;

2021 – 20;

2022 – 29;

2023 – 26;

2024 – 28.

Як бачимо, останні шість років поспіль російський військовий авіапром ніяк не може вистрибнути за межі 30 літаків на рік. Але розгляньмо, яка ситуація була протягом 2025-го – з урахуванням того, що грудень ще не завершився і під новий рік у Росії можуть влаштувати пафосні "святкові" передачі.

Передання авіації ПКС РФ у 2025 році

Су-34

У 2025 році Новосибірський авіаційний завод імені В.П. Чкалова (НАЗ) передав 12 фронтових бомбардувальників-винищувачів Су-34. Вони були передані шістьма партіями: 19 квітня, 10 липня, 12 серпня, 15 вересня, 6 жовтня і 7 листопада.

На сьогодні Су-34 є наймасовішим за показником виробництва російським літаком, а НАЗ вийшов на обсяг виробництва в середньому 1-2 машини на місяць.

На сьогодні цей авіазавод виробив 194 літаки Су-34, з яких 7 – це дослідні та передсерійні зразки. При цьому складно сказати, скільки з переданих машин у боєздатному, льотному стані.

Згідно з верифікованими втратами Су-34, з 2022 року ПКС РФ втратили 41 літак цього типу. Згідно з неверифікованими – понад 80.

Су-35

Станом на грудень 2025 року Комсомольським-на-Амурі авіаційним заводом імені Ю.О. Гагаріна (КнААЗ) було передано ПКС РФ шість партій багатофункціональних винищувачів Су-35, по два літаки в кожній або сумарно – 12 машин. Передачу проводили 29 березня, 12 травня, 25 червня, 21 серпня, 24 вересня і 1 листопада.

Станом на грудень 2025 року починаючи з 2009-го російські ПКС отримали 135 серійних літаків Су-35С.

Згідно з верифікованими втратами Су-35, з 2022 року ПКС РФ втратили 8 літаків цього типу. Згідно з неверифікованими – понад 25.

Су-57

З початку 2025 року КнААЗ передав ПКС РФ одну партію багатофункціональних винищувачів майже п'ятого покоління Су-57 в кількості двох літаків. Передача відбулася 12 квітня в новосибірському аеропорту Толмачево.

У листопаді генеральний директор ПАТ "Об'єднана авіабудівна корпорація" Вадим Бадеха заявив, що якийсь іноземний замовник отримав першу партію винищувачів Су-57Е. Найімовірніше, йдеться про замовлення від Алжиру, а перша партія могла включати стандартну пару літаків.

Таким чином, можна говорити, що станом на грудень 2025 року КнААЗ зміг виробити чотири літаки Су-57. Найімовірніше, наприкінці цього місяця, напередодні нового року, буде передана ще одна партія з двох машин.

Су-30

У 2025 році Іркутський авіаційний завод (ІАЗ) виготовив і передав міністерству оборони Росії партію винищувачів Су-30СМ2 у кількості двох одиниць. Процес передачі було здійснено 21 листопада, а обидва літаки призначалися 4-му гвардійському морському штурмовому авіаційному полку 34-ї змішаної авіаційної дивізії авіації Балтійського флоту.

Примітно, що на сьогодні це не тільки перше і єдине цього року передання Су-30СМ2 російським підрозділам, а й перше за два з половиною роки передання морській авіації ВМФ РФ.

Окремо варто зазначити, що цього року ВПС Білорусі отримали від Росії чотири винищувачі Су-30СМ2, по дві одиниці – 28 травня і 15 серпня.

Це дає певне уявлення про те, які обсяги на рік може виробляти Іркутський авіаційний завод – в середньому шість літаків, хоча і тут є нюанс. Передані літаки цілком могли бути старої споруди Су-30, що пройшли модернізацію до модифікації "СМ2".

Як-130

Що стосується навчально-бойових літаків Як-130В, то Іркутський авіаційний завод у 2025 році не надав для потреб ПКС РФ жодної партії.

З 2020 року ІАЗ передав п'ять партій Як-130 за контрактом, згідно з яким мала бути здійснена поставка 25 машин до 2025 року. З невідомої причини виконання цього контракту зривається.

Висновки

Станом на сьогодні ПКС РФ отримали 28 машин. Наймасовішими за поставками виявилися фронтові бомбардувальники Су-34 (12 одиниць) і багатофункціональні винищувачі Су-35С (12 машин).

Виробництво тактичної авіації в Росії сьогодні не демонструє навіть тих показників, які відзначалися в середині 2010-х, що явно вказує на технічну і технологічну стагнацію.

До кінця року очікувано буде проведено ще одну-дві передачі вироблених партій, але навіть цей фактор не матиме критичного впливу на зміну середньостатистичних показників.

Тим часом виробництво винищувачів п'ятого покоління F-35 американської Lockheed Martin Corporation вже перевищило 130 машин і до кінця 2025 року може стати рекордним, перевищивши показник у 160 літаків.


Джерело

Опублікував: Андрій Савчук
Інформація, котра опублікована на цій сторінці не має стосунку до редакції порталу patrioty.org.ua, всі права та відповідальність стосуються фізичних та юридичних осіб, котрі її оприлюднили.

Захисники України знищують бойові літаки ворога: що зараз із виробництвом тактичної авіації в Росії та чи можуть поповнити втрати - Злий Одесит

середа, 10 грудень 2025, 11:26

Нещодавно Головне управління розвідки МО України опублікувало відео нальоту українських дронів на військові об'єкти російських окупаційних військ у Криму. Під час цієї атаки на території військового аеродрому "Кача" було уражено винищувач МіГ-29, а чер...

Спікер Держдуми РФ - ідіот. А хто ж тоді навкруги? - Портников

середа, 10 грудень 2025, 8:11

"Спікер Державної думи Російської Федерації Вʼячеслав Володін під час публічної наради з Путіним на повному серйозі переповів російському президенту вигадану новину з хорватського сатиричного часопису про те, як в Албанії заарештували призначений мініс...