Абонплата за газ: Що буде, якщо не платити за доставку блакитного палива

Українці платять за газ за двома платіжками - за саме паливо як товар та окремо за його доставку (т. зв. абонплата за газ). При цьому деякі споживачі самостійно прокладали газові труби в свої будинки та вірять, що в такому разі за транспортування газу можна не платити. Також існує думка, що можна не платити, якщо не користуєшся газом. Але це не правда, передають Патріоти України.

Згідно з чинним законодавством, якщо не платити, згодом все одно накопичаться борги і після закінчення воєнного стану взагалі можна залишитися без газу. Про це розповіли фахівці "ГазПравди".

"На жаль, у соцмережах і навіть ЗМІ безліч помилкової інформації та шкідливих порад на цю тему. Досі популярний міф, що за доставку платити не треба", – наголошують експерти.

В інтернеті можна зустріти поради, як не платити за доставку газу. В таких матеріалах йдеться про те, що абонплата за газ нібито незаконна, якщо люди власним коштом прокладали трубопровід до будинку. Такі тези навіть можуть бути частиною російської ІПСО, вважають фахівці. Адже пропагандисти з РФ неодноразово використовували тему тарифів на доставку газу для розгойдування суспільної ситуації.

Зазвичай правових підстав не платити за доставку немає. Єдиний варіант – офіційно від'єднатися від газопостачання, написавши заяву до облгазу. Але під час воєнного стану від абонплати за газ звільнено тих, кому під час війни зруйнували будинок або внутрішню систему газопостачання. Але про це також потрібно офіційно повідомити в облгаз.

"Плата за доставку газу, тобто розподіл, цілком законна. Платежі облгази або філії газмереж надсилають правомірно. Ці компанії керують газорозподільними мережами вашого регіону, маючи відповідну ліцензію, видану регулятором", – пояснюють експерти.

Цей регулятор – НКРЕКП. Та сама нацкомісія затверджує і тариф на розподіл. Він встановлюється окремо для кожної газової мережі. Тариф залежить від таких факторів:

  • кількість споживачів у регіоні;
  • довжина газової мережі;
  • розмір витрат за забезпечення функціонування мережі;
  • специфіка споживання.

Тобто чим більше споживачів у конкретного облгазу, тим більше газу вони використовують і тим меншим буде тариф. Тому у великих містах тарифи нижчі, ніж у невеликих населених пунктах.

Чи потрібно платити за доставку, коли не користуєшся газом?

Потрібно, навіть якщо це, наприклад, дача, де паливо використовується лише сезонно, або старий батьківський будинок, у якому ніхто не живе. Справа в тому, що тариф на доставку – це плата за можливість користуватися газом.

"Якщо ви регулярно передаєте показання лічильника і оператор ГРМ бачить нульове споживання, то нараховує мінімальну плату за доставку. Це 39 куб. м для побутових споживачів, які використовують газ лише для приготування їжі, 126 куб. м – для тих, хто використовує газ для приготування їжі та підігріву води, 314 куб. м – якщо до цього додається опалення", – пояснюють експерти.

Чи сплачувати абонплату за газ, якщо сам прокладав труби?

Зазвичай газові труби власним коштом прокладали цілими вулицями і навіть селами. На думку таких споживачів, платити за доставку газу в такому разі несправедливо, адже труба належить громаді. Але, згідно з кодексом газорозподільних мереж, такі трубопроводи кожна громада свого часу мала:

  • або передати у власність облгазу;
  • або укласти з облгазом договір про експлуатацію.

"Інакше газ по трубі не пустили б... Згідно з чинним законодавством експлуатацію газорозподільних мереж можуть здійснювати лише оператори ГРМ... На жаль, жоден із варіантів не передбачав звільнення мешканців громади, яка може бути фактичним власником труби, від плати за доставку", – зазначають фахівці. Ба більше, умовами договору про експлуатацію не передбачено й орендної плати за експлуатацію мереж на користь громади.

Чи відключать газ, якщо не платити за доставку?

Під час війни не відключать, але після завершення воєнного стану – так. Якщо споживач користується газом, але свідомо відмовляється сплачувати розподіл, він ризикує накопичити борг.

В умовах воєнного стану це не призведе до негайного відключення газу. Але в подальшій перспективі неплатник може зіткнутись із судовим позовом, примусовим стягненням боргу виконавчою службою та, ймовірно, відключенням газу.

Кличко залучає російський досвід? Мобілізованим з Києва виплачуватимуть по 30 000 грн

п’ятниця, 1 грудень 2023, 19:02

Киянам, які будуть призвані до армії в межах програми мобілізації з грудня, почнуть виплачувати 30 тис. грн. Київрада розгляне питання матеріального заохочення на найближчому засіданні. Про це повідомив мер столиці Віталій Кличко в Telegram. . "Місто ...

Німецька компанія побудує в Україні завод із виробництва «зеленого» водню потужністю до 10 МВт

п’ятниця, 1 грудень 2023, 18:14

Укргідроенерго підписала меморандум з німецькою компанією Andritz Hydro GmbH щодо проєкту виробництва «зеленого» водню в Україні потужністю 5−10 МВт. Про це заявив гендиректор Укргідроенерго Ігор Сирота, повідомляють Патріоти України з посиланням на Ін...