Від деяких українців, які отримали статус тимчасового захисту в Німеччині, за певних обставин можуть вимагати повернення отриманих від держави виплат. До таких наслідків може призвести рішення обраної у травні нової німецької влади змінити підхід до підтримки громадян України, хоча юристи на це питання дивляться більш оптимістично, передають Патріоти України.
Як повідомляє DW, після всіх необхідних законодавчих змін щодо норм соціального захисту і статусу біженців українці в Німеччині отримають різні статуси: ті, хто звернувся по допомогу до та після 1 квітня 2025 року. Першочергові наслідки, які відчують усі новоприбулі українці, – зменшення виплат:
Насправді, коли саме зміни набудуть чинності, у міністерстві праці і соціальних питань Німеччини не кажуть – проєкти відповідних змін до законів ще навіть не надходили на розгляд Бундестагу. Втім у відомстві наголошують: від своїх планів уряд не відмовився. Це пояснюють потребою максимально зменшити адміністративне навантаження на відомства соціального захисту.
Але це рішення насторожило не лише українських громадян, але й місцеві громади, які побоюються бюрократичного хаосу. По-перше, фінансування допомоги та медичного страхування, яку раніше виділяли з різноманітних фондів (зокрема і федеральних), може лягти на плечі громад.
Крім того, вони вже готуються до численних скарг і позовів від незадоволених втратою виплат біженців. Як стверджують у Німецькому союзі міст і громад, рішення змінити статус "заднім числом" можна поставити під сумнів.
В організації застерігають: зміни статусу з прив'язкою до 1 квітня 2025 року можуть ускладнити і затягнути бюрократичні процедури. До того ж експерти не виключають, що за певних обставин "доведеться вимагати повернення вже отриманих виплат".
Натомість експерт з питань соціального захисту юридичної компанії Plagemann Rechtsanwälte Томас Франц впевнений, що повертати виплати, отримані після 1 квітня, українським біженцям, найімовірніше, не доведеться. Його думка ґрунтується на практиці судових рішень у подібних випадках.
Юрист пояснив, що рішення про призначення соціальних виплат ухвалюються зазвичай на рік або рідше – на пів року. Тому ті, кому вже призначили виплати, можуть розраховувати на них упродовж цього терміну – скасування затверджених соціальних гарантій суперечить усталеній практиці.
Водночас Франц попередив, що відомства соцдопомоги часом дійсно можуть зволікати з ухваленням рішень про виплати. Втім позиватися щодо цього можна не раніше, ніж через пів року з моменту подання заявки на отримання виплат.
У той час, як Кабмін готується збільшувати мінімальну пенсію українцям на 203 гривні - до 2564 гривень, деякі українці мають пенсійні виплати у сотні тисяч. Таку виплату отримують завдяки спеціальним пенсіям. Про це написав у своєму Telegram-каналі нар...
Пенсії українців-внутрішніх переселенців (ВПО), які опинилися на тимчасово окупованих територіях і втратили зв'язок з банком через війну, зберігатимуться в Пенсійному фонді - відповідне рішення ухвалив уряд. Тобто фактично гроші будуть заморожені до то...