Через війну проти України Росія може перестати бути постачальником енергоносіїв до Європи. Для президента Путіна це приблизно такий самогубний крок, як Brexit, тільки набагато гірший передають Патріоти України.
Як зазначив в інтерв'ю російській службі "Радіо Свобода" російський вчений-економіст, віце-ректор французького університету Sciences Po Сергій Гурієв, Росія географічно знаходиться поряд із Європою і нікуди звідти не подінеться. Тому для Москви вигідніше постачати газ і нафту саме до країн Європи, які ближчі і багатші, ніж інші потенційні покупці російської нафти і газу.
Проте, за словами Гурієва, нинішні дії Кремля є самогубними, хоча і говорити про кінець існування ринку вуглеводнів ще зарано.
"Чи буде кінець ринку вуглеводнів, чи Росія продаватиме нуль нафти і газу на світовому ринку? Ні, до цього ще довго. Навіть найбільш просунуті європейські країни вважають, що чистого нуля викидів вони досягнуть приблизно до 2050 року. чистий нуль викидів буде досягнутий у них до 2060 року, а Індія заявляє про ще пізніші терміни. Тому вуглеводні споживатимуться й надалі", - зазначив Гурієв.
За словами економіста, попит на нафту нікуди не подінеться, хоча ще до повномасштабної війни РФ проти України звучали заяви про те, що перехід до "зеленої енергетики" призведе до зниження цін на нафту лише у 2030-х роках. Інша річ, що Європа вже за кілька років замістить російську нафту та газ іншими джерелами.
"Ймовірно, саме тому Путін щоразу знижує постачання газу на європейський ринок, що саме по собі є самогубством. З погляду російського бюджету, нафта набагато важливіша за газ. Путін чомусь вважає, що, знижуючи ці постачання, він завдасть більшого удару по європейській економіці", - зазначив Гурієв.
Разом з тим, за його словами, зараз відбувається кінець "епохи великої нафтогазової труби", яка тривала з 1972 року – тоді було добудовано газопровід Уренгой – Помари – Ужгород. Як зазначив Гурієв, зараз спостерігається повторення ситуації 1980-х років, коли на Радянський Союз було накладено санкції за війну в Афганістані.
"Я пам'ятаю дискусії про те, як американці після введення військ до Афганістану наклали санкції так, що Росії було важко будувати трубопроводи. Ми ніби повернулися на початок 80-х років. Тут дуже багато паралелей: відтворюється якась піонерська організація, забороняються концерти групи "ДДТ". Трохи нагадує 1982 рік, перегони на лафетах", - резюмував економіст.
Великі відсоткові ставки в банках Росії змусили російських підприємців шукати гроші у сусідніх державах. "Сбербанк" запропонував російським компаніям брати кредити в Білорусі, де працює дочірній банк. Про це пише The Moscow Times, передають Патріоти Ук...
Представники Болгарії та Румунії вимагають захисту від імпорту дешевого меду з України. Від занизької закупівельної ціни на мед страждають і самі українські пасічники. За їхніми словами, відвантажувати продукт оптовикам восени-2024 доводиться від 55 гр...