"Будемо змушені вдаватися до жорсткіших заходів": У Нацбанку заговорили про план "Б" на випадок браку допомоги

У разі дефіциту зовнішнього фінансування Національний банк України буде змушений вдаватися до жорсткіших монетарних заходів. Крім того, Києву потрібно виконувати свої зобов'язання, що отримати вже обіцяне. Про це заявив заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук, передають Патріоти України.

План дій на випадок браку допомоги

"Наш базовий сценарій відображає наше бачення, що ми будемо робити у випадку, коли ця потреба буде закрита і справдяться всі інші припущення. Звісно, такого ніколи не стається", - зазначив Ніколайчук.

Він нагадав, що Україна вже стикалася з проблемами нестабільного фінансування. "Це були періоди, коли допомоги не вистачало, наприклад, на початку 2023 року, коли була порушена ритмічність надходжень", - сказав він. У таких умовах НБУ та Мінфін напрацьовували спільні рішення для уникнення фінансових розривів.

Крім того, у 2023-2024 роках Міністерству фінансів доводилося активніше залучати кошти на внутрішньому ринку. Зі свого боку НБУ розглядав механізми використання обов’язкових резервів для підвищення потенціалу запозичень.

"У нас є певні плани дій на випадок ситуації, якщо міжнародної допомоги буде недостатньо", - підкреслив Ніколайчук.

Наслідки жорсткої політики

Водночас він застеріг: ужорсточення монетарної, регуляторної чи фіскальної політики матиме свої наслідки. "Усе має свою ціну. На жаль, у нас не існує безкоштовного обіду", - заявив представник НБУ. За його словами, без обіцяної допомоги Україна буде змушена проводити більш жорстку монетарну політику та активніше підтримувати бюджет різними інструментами.

Фінансові ризики та план Б

Серед головних ризиків Ніколайчук назвав не лише "чорні квадратики" у бюджеті - тобто неідентифіковані джерела фінансування, - але й необхідність дотримання домовленостей із міжнародними партнерами. "Нам важливо забезпечити виконання зобов’язань перед міжнародними партнерами для отримання та реалізації вже наданих запевнень", - зазначив він.

На тлі війни, що триває, існують ризики зростання потреб у фінансуванні в разі реалізації додаткових безпекових загроз. "Маємо бути готові до розвитку подібних сценаріїв і теж мати певний план Б", - підсумував Ніколайчук.

Не все так погано? Експерт дав прогноз, яким може бути курс долара у 2025-2026 роках

понеділок, 28 липень 2025, 16:57

Політики міцної гривні, якої дотримується НБУ, може продовжитися протягом 2025-2026 років. Центробанк матиме ресурси та підтримку МВФ. Про це заявив голова департаменту корпоративного аналізу групи ICU Олександр Мартиненко, передають Патріоти України. ...

Трамп викрутив руки: Економіка Євросоюзу зазнає втрат через тарифну угоду зі США, - NYT

понеділок, 28 липень 2025, 16:39

Європейська економіка зазнає втрат після укладення торгової угоди зі США, яка передбачає зниження мит з 30% до 15%, вважають західні бізнесмени, економісти і політики. Про це пише The New York Times з посиланням на прогнози Кільського інституту світово...