Чому СРСР програв США в космічній місячній гонці, - американський експерт

СРСР мав всі шанси перемогти. Але гра була закінчена до кінця 1968-го.

Навіть із запізнілим стартом по частині Місяця космонавти могли першими зробити місячну посадку, пише Air & Space: "Але до кінця 1968-го гра була закінчена", передають Патріоти України.

Радянська програма пілотованих польотів на Місяць провалилася через три причини, стверджують у профільному американському журналі Air & Space в статті "Why the Soviets Lost the Moon Race", присвяченій 50-річчю висадки астронавтів NASA на супутник Землі.

"Чому ж совєти програли в місячної гонці? Їх лідерство над американцями в перші дні космічної ери здавалося майже незаперечним", - пише автор.

Експерт вважає, що космонавтика СРСР програла у місячній темі в першу чергу через серйозне відставання при створенні такого проекту. Якщо NASA офіційно взялися за роботу в цій галузі в травні 1961 року, то Радянський Союз почав розробки значно пізніше - в кінці літа 1964-го.

Ще однією причиною "місячної поразки" Москви аналітик вважає неузгодженість між конструкторськими бюро Корольова, Челомея та Янгеля: ті працювали часто вроздріб, а часом і над аналогічними проектами, що знижувало сумарну ефективність.

Якби СРСР направляв менше коштів на створення нових видів озброєнь, накопичення ядерних і інших запасів по військовій частині, а більше фінансував космічну програму, це дало б можливість повноцінно опрацювати їх місячну програму і значно скоротити відставання від США, впевнені в журналі.

Радянський Союз підтримував дві пілотовані програми по Місяцю - орбітально-облітного і посадкову. В результаті обидві були закриті через те, що американці отримували більше фінансів від влади на аналогічні проекти, і все це вже зробили або ось-ось збиралися зробити. Також на рішення згорнути місячні місії СРСР вплинули деякі невдачі з розробками ракети і модулів.

Хоча малоймовірно, що радянські війська вперше дійшли б до Місяця, навіть якщо б жив ракетний конструктор Сергій Корольов (на фото, з Гагаріним), його смерть у січні 1966 року була серйозним ударом по моралі. Його наступнику, Василю Мішину, не вистачало і харизми, і авторитету, щоб бачити проблему (зі статті)

Довідка:

Автор статті - американський космічний історик Асіф Сіддікі, професор історії в університеті Фордхем, який спеціалізується на історії науки і техніки, а також на сучасній історії Росії. Написав кілька книг з історії освоєння космосу.

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...