У мережі на тлі новин про проблеми на ринку нерухомості Китаю нерідко можна зустріти думку, що економіка КНР вже давно дала непоправні тріщини, але цього поки що ніхто всерйоз не помітив. Це припущення має дещо спільне із реальністю. Але розраховувати на "розвал Китаю", як у випадку з СРСР наприкінці 80-х, точно не доводиться. Про це розповів магістр економіки та міжнародного бізнесу Томаж Варгазон у своїй статті на Quora. За його словами, в китайській економіці останніми роками справді спостерігається серйозний перекос, передають Патріоти України.
Йдеться про надмірні інвестиції в інфраструктуру – близько 30% ВВП країни. Подібна ситуація спостерігалася в історії лише раз – після світових воєн у Європі. І тоді тенденція протрималася лише 2-3 роки.
За різними оцінками, в Китаї нараховується така кількість нової пустої нерухомості, що її вистачило б на те, щоб розселити ще одне населення Китаю і навіть Індії. "Якщо ця оцінка близька до істини, на китайську економіку дійсно чекає непростий період", – зазначає Варгазон.
Однак він указує, що за офіційними даними, в КНР порожніми є лише 7 млн об'єктів, що далеко не так багато. Проте КНР все одно доведеться щось робити з роздутим будівельним сектором.
"Вони збудували інфраструктуру, яка може прослужити ще 20 років без нових витрат, крім планового обслуговування. Але таким чином, понад чверть китайської економіки є абсолютно непродуктивним, доведеться перебудовуватись", – додав економіст.
За його словами, така зміна була б болісною і в демократичній країні. Але в Китаї ситуація ускладнюється тим, що органи влади також міцно сидять на голці доходів від інвестицій у нерухомість. Ці доходи суттєво знижуються, а чиновники все одно змушені шукати кошти на оплату своїх боргів та фінансування соціальних проєктів.
"Я не кажу, що китайська економіка впаде. У Китаю є способи (подолати кризу. – Ред.), але найпростіший варіант – друкувати юань... Так, Китай може розраховувати на це роками, але в найближчому майбутньому він буде фінансово і економічно ослаблений", – вважає Варгазон. Він упевнений, що Китай уникне катастрофічного соціального вибуху на рівні, наприклад, громадянської війни, навіть якщо не зможе ефективно вирішити проблему державних доходів. Однак, на думку економіста, КНР із одного зі світових лідерів знову перетвориться на регіональну державу.
В Україні з січня 2025-го всі субсидії та комунальні пільги надаватимуться за єдиним правилам і тільки тим родинам, чим сукупний дохід не дозволяє самостійно сплачувати за комунальні послуги. Виключення зберегли тільки для учасників бойових дій та осіб...
В Україні, де багато домогосподарств отримують пільги на оплату житлово-комунальних послуг, зміняться правила нарахування таких пільг. Про це повідомили в Міністерстві соціальної політики України, передають Патріоти України. «Зокрема, протягом 2025 рок...