Деякі українці мають право на дострокові пенсії: Хто може отримати і за яких умов

Багатодітні матері, які виховали п'ятьох або більше дітей до шестирічного віку, можуть отримати дострокову пенсію в 50 років за наявності 15 років страхового стажу. Батьки за тих самих умов можуть претендувати на пенсію в 55 років з 20 роками стажу. Про це розповіли в одному з управлінь Пенсійного фонду України (ПФУ).

Згідно з інформацією ПФУ, право на дострокову пенсію регулюється статтею 115 Закону № 1058-IV "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", який був ухвалений 9 липня 2003 року.

Жінки, які народили та виховали до шестирічного віку п'ятьох або більше дітей, можуть отримати дострокову пенсію за віком за певних умов. А саме:

 • вік матері повинен бути не менш ніж 50 років;
 • страховий стаж матері має становити щонайменше 15 років.

Батьки також можуть претендувати на дострокову пенсію за віком, якщо вони виховували п'ятьох або більше дітей у випадку відсутності матері або за її вибором. Умови для отримання пенсії батьком дещо відрізняються:

 • вік батька повинен бути не менш ніж 55 років;
 • страховий стаж батька має становити щонайменше 20 років.

Врахування періодів догляду за дітьми у страховий стаж

Важливим аспектом під час нарахування страхового стажу є періоди догляду за дітьми. Для матерів, що не працюють, час догляду за малими дітьми до досягнення ними трирічного віку зараховується до страхового стажу за умови надання свідоцтва про народження дитини.

З 1 січня 2004 року ці періоди враховуються лише за умови, що мати або інша особа, яка доглядає за дитиною, отримує відповідну допомогу. З 1 січня 2005 року дані про догляд за дітьми включаються до реєстру застрахованих осіб Держреєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Документи, які необхідні для призначення дострокової пенсії

Для призначення дострокової пенсії за віком необхідно надати певні документи. А саме:

 • заяву про призначення пенсії;
 • паспорт громадянина України;
 • свідоцтво про шлюб (якщо було змінено прізвище);
 • реєстраційний номер облікової картки платника податків;
 • трудову книжку або інші документи, що підтверджують страховий стаж;
 • свідоцтво про народження дітей;
 • паспорти дітей (за наявності).

Надбавки для багатодітних батьків та матерів

Вас може зацікавити:Потрапив до лікарні. Усик показав, який вигляд має його обличчя після 111 пропущених ударів у голову від Ф'юрі. Фото

Згідно із Законом України № 1767-III "Про пенсії за особливі заслуги перед Україною", який був ухвалений 1 червня 2000 року, багатодітні матері, які виховали п'ятьох або більше дітей до шестирічного віку, мають право на надбавку до пенсії. Ця надбавка становить 35-40% від прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб залежно від кількості дітей.

У випадку смерті матері або позбавлення її батьківських прав, право на отримання пенсії за особливі заслуги може бути передано батькові, який виховував дітей до шестирічного віку. Важливо своєчасно зібрати всі необхідні документи для оформлення пенсійних виплат.

В Росії та Білорусі очікується гострий дефіцит популярних фруктів

середа, 12 червень 2024, 20:02

Весняні заморозки та град завдали значної шкоди російському та білоруському садівництву, особливо сильно постраждали груша та яблуко. Портал EastFruit повідомляє, що в окремих регіонах втрати досягають 70% врожаю, передають Патріоти України. Якщо казат...

Одна заява - 10 послуг: У "Дії" запускають велике нововведення для бізнесу

середа, 12 червень 2024, 18:56

На порталі "Дія" запустили нововведення для бізнесу. Це нова комплексна послуга "е-Підприємець", передають Патріоти України з посиланням на віце-прем'єра з цифрової трансформації Михайла Федорова у Telegram та портал "Дія". "е-Підприємець" - це сервіс...