Ефект пружини: Експерти попередили про різке падіння гривні

У найближчі місяці економісти потрясінь не очікують. І кажуть, що раніше, ніж пружина вистрелить, можемо побачити долар і по 22 гривні.

Гривня тримає курс на зміцнення: попри різкий стрибок долара та євро перед самим Новим роком, у першій половині 2020-ого національна валюта знову дорожчатиме – такий прогноз озвучив прем'єр Олексій Гончарук. З такими очікуваннями погоджуються і незалежні експерти, які мають власні застереження, зазначають Патріоти України.

Гривня дорожчала швидше за всі світові валюти – у 2019 році вона встановила світовий рекорд, зміцнившись майже на 15%. Причинами експерти називають жорстку монетарну політику Нацбанку та 4,5 мільярди доларів, які уряд залучив від продажу облігацій у гривні приватним інвесторам. Валюти на ринку додали і політики – на двоє виборів впродовж року вони витратили близько 2 мільярдів доларів. А восени на боці гривні зіграв врожай, який теж приніс чималу валютну виручку.

Та самі експортери від міцної гривні й зазнали збитків. Аграрії, які сіяли, коли долар коштував 27 гривень, продавали врожай вже за курсом 24. Так само 10-15% заробітку втратили металурги, харчовики, недоотримала будівельна галузь, адже житло здорожчало у валюті на та самі 15%. Та ще й утворилась 2-мільярдна діра в бюджеті, а уряд отримав проблеми з виплатами.

У Нацбанку стверджують: переваги від міцної гривні – вагоміші. Вона стриножила інфляцію, збільшила зарплати українців у валютному еквіваленті, а отже, призупинила відтік заробітчан. І ще - суттєво скоротила державний борг, який сьогодні становить менше 50% ВВП. У першому півріччі гривня, найімовірніше, зростатиме далі – надто, якщо Україна таки отримає чергову позику від МВФ.

Однак це не триватиме вічно. Платою за зміцнення грошей може стати ефект пружини: несподівано різке падіння національної валюти. "Іноземці завели сюди 4,5 мільярди доларів, але це спекулянти: вони прийшли, вони заробили 30-40% річних, гривня зміцніла, відсоткові ставки впали. Вони дивляться: ну, все, час іти. І тільки питання, коли вони почнуть іти. Це почнеться влітку, а може, й раніше. І ми отримаємо миттєве, різке ослаблення гривні", - вважає Найман. Та принаймні у найближчі місяці експерти потрясінь не очікують. І кажуть, що раніше, ніж пружина вистрелить, можемо побачити долар і по 22 гривні.

Джерело: ТСН.ua

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...