Готуйтесь до удару по кишені! Які продукти в Україні можуть подорожчати через відключення світла

В Україні через постійні відключення електроенергії може зрости ціна на низку продуктів. Зокрема, можуть здорожчати молочка, м'ясо, овочі та фрукти. Про це розповів аналітик УКАБ (Українського клубу аграрного бізнесу) Максим Гопка, передають Патріоти України.

Що може подорожчати

  • Молочна продукція

За останні декілька тижнів суттєві наслідки перебоїв з електропостачанням мав сектор тваринництва, а особливо молочна галузь. Як зазначив Гопка, ланцюжок виробництва молочних продуктів був тимчасово обірваний, що негативно вплинуло на ринок.

"Специфіка виробництва молочних продуктів полягає в тому, що деякі етапи роботи не мають бути зупинені та потребують постійної роботи систем або агрегатів (що працюють на електриці), щоб продукт не був зіпсований та відповідав належній якості. За рахунок екстрених зупинок переробні комплекси не зможуть встигати переробляти в повному масштабі всю сировину від ферм і підприємств, що тимчасово не дасть відчутно збільшитися кінцевій ціні", – пояснює експерт.

Але з часом, додав він, за рахунок використання генераторів, котрі повинні отримати переробні комплекси, кінцева ціна для споживача на продукт зросте. Ба більше, їхнє використання цієї зими буде активним. Також фахівець зазначив, що стримувати збільшення цін на молочні продукти може й збільшення обсягів імпорту. Такий сценарій є також очікуваним, якщо блекаути будуть все частіше.

  • М'ясо птахів

Схожа ситуація, додає аналітик УКАБ, і з тваринами, яких вирощують для отримання м’яса. На першому місці з використання енергії є птахівництво.

"Для вирощування бройлера необхідне безперебійне освітлення, паралельно з цим приміщення повинно бути теплим. Інкубатори постійно мають бути підключенні до електромережі, щоб тримати сталу температуру для яєць. За даними Держстату ціна на тушку курячу із серпня майже не змінилась – середня споживча ціна по Україні в жовтні становила 82,96 грн/кг. Ріст ціни у грудні є очевидним: виробники намагаються пристосуватися до такої складної роботи, наявна кількість генераторів відіграватиме велику роль у роботі галузі як для підтримки теперішньої ситуації підприємств, так і для розвитку молодняку", – сказав експерт.

  • Свинина

Нестабільне електропостачання є проблемою й для свинарства. За інформацію багатьох профільних компаній, перебої електрики сильніше вплинули на просідання закупівельних цін переробниками.

Паралельно з цим генератори, які працюють на підприємствах, також впливають на собівартість кінцевого продукту. Але не всі вчасно змогли підготуватись до таких проблем і вимушені чекати тижнями на своє замовлення, щоб ферма хоч якось функціонувала, сказав Гопка.

За даними Держстату, середня споживча ціна на свинину в Україні в жовтні становила 174,45 грн/кг. Із вересня до жовтня ціна зросла на 10,16 грн.

  • Яловичина

Виробництво яловичини також має труднощі з переробкою, як і всі підприємства. Але найбільшою проблемою в секторі скотарства є збут. Виробництво яловичини в Україні до повномасштабної війни було більш експортно орієнтовним напрямом роботи.

Ціна протягом останніх 9 місяців для українських споживачів суттєво не змінилась. Як свідчать дані Держстату, середня споживча ціна на свинину по Україні коливалась від 200,2 грн/кг до 221,45 грн/кг і в жовтні становила 203,45 грн/кг.

"Задовольняючи повністю внутрішній ринок, підприємства зіткнулися з проблемою експорту. Торгівля, котра в останні роки відбувалась переважно в східні країни через морські порти, наразі є не вигідною, навіть із роботою "м’ясного коридору" через порт у Румунії. Для того, щоб галузь змогла протриматися хоча би на тому самому рівні, що й зараз, їй потрібно негайно виходити на європейські ринки, наші партнери повинні цьому посприяти", – резюмував спеціаліст.

  • Овочі й фрукти

Також ріст цін можливий і в категорії овочів та фруктів. Для їхнього зберігання в сховищах та складах потрібно підтримувати температуру.

В багатьох випадках це регулюється через електронні прилади. Паралельно з цим використання палива та логістика також вплинуть на кінцеве ціноутворення, підсумував Гопка.

Німецька компанія побудує в Україні завод із виробництва «зеленого» водню потужністю до 10 МВт

п’ятниця, 1 грудень 2023, 18:14

Укргідроенерго підписала меморандум з німецькою компанією Andritz Hydro GmbH щодо проєкту виробництва «зеленого» водню в Україні потужністю 5−10 МВт. Про це заявив гендиректор Укргідроенерго Ігор Сирота, повідомляють Патріоти України з посиланням на Ін...

Скільки українців вважають, що під час війни треба суттєво обмежувати себе в розвагах і покупках

п’ятниця, 1 грудень 2023, 16:23

Більше половини жителів України - 60% - поділяють думку, що під час війни потрібно суттєво обмежувати себе в розвагах і покупках. На другий рік повномасштабного вторгнення РФ цей показник практично не змінився. Про це заявила соціологічна група "Рейтин...