Готуйтеся до удару! В Україні можуть різко підвищити тарифи на газ та електроенергію: Коли і скільки платитимемо

В Україні найближчим часом можуть переглянути тарифи на газ та електроенергію. В Офісі президента вже заявили про те, що настане час ухвалювати рішення. Водночас у Кабміні додають: перерахунок цін намагаються відтермінувати, хоча довго тягнути не вдасться. Зруйновані енергомережі необхідно відновлювати, а на це потрібні мільярди доларів, передають Патріоти України.

Як і чому можуть подорожчати електроенергія та газ

"Зважаючи на риторику, навесні підвищать не лише тарифи на електроенергію, а й на газ. Орієнтир для газу – 12-14 грн за куб, для електроенергії – 2,5-3,5 грн за кВт*годину", – упевнений експерт у сфері ЖКГ Олег Попенко. Економічно обґрунтовані тарифи на газ і струм справді значно вищі за ринкові, і різницю в цінах компенсують із державного бюджету.

Атаки РФ на енергетичну систему пошкодили щонайменше половину об'єктів. Тепер для ремонтних робіт та заміни обладнання потрібні мільярди доларів. Таких грошей компанії не мають. Об'єкти генерації (теплоелектростанції, атомні станції, гідроелектростанції), компанії, які займаються розподілом електроенергії, – всі потребують масштабних інвестицій.

Цих грошей немає ні у бюджеті, ні у компаній. Підвищувати тарифи треба, єдиний аргумент проти: платоспроможність населення впала і багато українців просто не мають грошей для того, щоб платити за газ та електроенергію стільки, скільки насправді вони мають коштувати.

Співрозмовник OBOZREVATEL у Кабміні розповідає: конкретні механізми щонайменше на рівні міністерства не опрацьовуються всерйоз. Мовляв, розуміння, що необхідно ухвалювати рішення та підвищувати тарифи, є, але доручень готувати таке рішення не було.

"Звичайно, підвищуватимуться тарифи. Тут питання скоріше після перемоги чи під час війни. І це політичне рішення. За моїми відчуттями, щонайменше до кінця літа ніхто не переглядатиме тарифи. Якби зараз була ринкова ціна, кВт*година коштувала б понад 3 грн", – розповів співрозмовник в уряді.

Скільки доведеться платити після можливого підвищення цін

Найнижчі ціни для населення частково компенсуються високими тарифами для бізнесу. У той час як населення платить за струм за ціною 1,44 грн за кВт*годину, юридичні особи змушені платити близько 6 грн за кожну кВт*годину.

Головний мінус утримання низького тарифу для всіх: фактично держава субсидує і багатих, і бідних. Сім'ї, які можуть дозволити собі платити за електроенергію за ринковою ціною, також коштом бюджету та спецзобов'язань платять за струм за "пільговим" тарифом. Такий принцип вважається неефективним. Мовляв, із бюджету (а це гроші всіх українців) компенсують дешевий струм і для малозабезпечених, і для мільйонерів.

Якби тарифи підвищили приблизно до 3 грн за кВт*годину та 13 грн за кубометр газу, суми у платіжках:

у разі споживання 200 кВт*година електроенергії на місяць:

  • чинний тариф: 288 грн
  • ринковий тариф: 600 грн

у разі споживання 150 кубометрів газу на місяць:

  • чинний тариф: 1194 грн
  • ринковий тариф: 1950 грн

Олексій Рябчин, радник віцепрем'єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, розповів OBOZREVATEL: фінансовий стан енергетики вкрай складний. Якщо раніше Укренерго могло заробляти, продаючи електроенергію, то зараз таких можливостей немає. Крім того, складна ситуація і у компаній, які працюють безпосередньо з населенням. Їм доводиться стикатися із величезними боргами.

За його словами, дискусію про те, як підвищувати тарифи, відкладено. Діє мораторій, крім того, українці не мають фінансової можливості. "Але час точно настане", – пояснив він.

Щонайменше до кінця опалювального сезону дискусію про підвищення тарифів не порушуватимуть. Далі ситуація залежатиме від цілої низки факторів, зокрема від того, як швидко закінчиться війна і якою буде ситуація в економіці. Ті українці, які не зможуть сплачувати за комуналку після зростання тарифів, зможуть скористатися субсидіями.

Монетизована програма субсидій дозволить покривати витрати на комуналку. Щоправда, далеко не всі малозабезпечені родини матимуть змогу скористатися знижкою. Наприклад, якщо в сім'ї є безробітний, який офіційно не зареєстрований у такому статусі і не сплачує ЄСВ протягом трьох місяців, це є підставою для відмови в субсидії.

Джерело: Обозреватель

Будуть проблеми: Нардеп розповів про індексацію пенсій у березні

п’ятниця, 22 листопад 2024, 23:40

Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...

Кілька категорій: Стало відомо, хто ще від 1 січня отримає надбавку до зарплати

п’ятниця, 22 листопад 2024, 12:30

Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....