Гроші не тхнуть? Зеленський будує ядерний могильник під Києвом

На думку представників Національного екологічного центру України, це не вирішує проблему зберігання ядерного палива, а по суті перекладає відповідальність за її рішення на плечі майбутніх поколінь.

В кінці минулого року в Україні відбулося відкриття першого пускового комплексу Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива (ЦСВЯП) - наземного сухого сховища ВЯП контейнерного типу, що будується в Чорнобильській зоні відчуження. Право на будівництво об'єкта надано американській компанії «Holtec International», повідомляють Патріоти України.

Сховище покликане позбавити Україну від необхідності користуватися послугами інших країн, зокрема Росії, зі зберігання і переробки ВЯП, а також забезпечити перехід національних атомних електростанцій (АЕС) на американське паливо (Росія принципово відмовляється ввозити на свою територію американське паливо).

Ідея про створення ЦСВЯП з'явилася ще в далекому 2005 році і була активно підтримана США. Проект передбачає консервацію ВЯП за принципом «відкладеного рішення» строком на 100 років і, на думку представників Національного екологічного центру України, не вирішує проблему зберігання ядерного палива, а по суті перекладає відповідальність за її рішення на плечі майбутніх поколінь. Однак цей факт не особливо турбує владу, оскільки «ядерний могильник» дасть політичні очки тут і зараз.

Тому слідом за новиною про відкриття ЦСВЯП влади офіційно оголосили про відмову від вивозу відпрацьованого ядерного палива в Росію, починаючи вже з цього року. Здавалося б Україна позбавила свій бюджет від щорічної сплати близько 200 млн. доларів на користь Росії і зробила ще один крок на шляху до незалежності від свого північного сусіда, проте ситуація не зовсім однозначна. Є ряд причин, за якими перспектива появи ядерного сховища на території України, так само як і участь представників США в українській ядерній енергетичній сфері, викликають серйозні побоювання у європейських країн.

Вітчизняні та європейські екологи сходяться на думці, що ЦСВЯП створює ризики масштабної екологічної катастрофи і загрожує життю і здоров'ю населення країни. По-перше, вивезення радіоактивних відходів з усіх АЕС в центральне сховище буде здійснюватися залізницею, що проходить через густонаселені міста України. По-друге, сховище звели в 70 км від Києва і поблизу річки Дніпро - головної водної артерії України, яка забезпечує водою половину країни, що по суті є безпрецедентним фактом. Ні в США, ні в ЄС ніхто не будує могильники під Нью-Йорком або Парижем. Натомість США у 1977 році збудували могильник ядерних відходів на острові Руніт на Маршалових островах. Ядерний могильник почав руйнуватися, а відходи почали потрапляти в найближчу акваторію. Керівництво Маршалових островів звернулося з допомогою до США на що отримали відмову. Таким чином американський могильник на Руніті тепер головний біль Маршалових островів.

Крім того, повноцінне введення ЦСВЯП в експлуатацію можливе не раніше 2022 року, а вивезення ядерного палива в Росію припинено вже зараз, що створює ризики переповнення тимчасових сховищ при українських АЕС, які будуть наростати з кожним місяцем.

Дивно, що влада забула про один маленький факт: будівництво ЦСВЯП суперечить національному законодавству в сфері ядерної безпеки, зокрема, закону про правовий режим Чорнобильської зони: «будь-яка інша діяльність, яка не забезпечує режим радіаційної безпеки в зоні відчуження, заборонена».

Мало хто пам'ятає, що згідно з проведеними ще в 2008 році громадськими слуханнями з даного проекту було прийнято рішення визначити долю ЦСВЯП на місцевому референдумі, проведення якого передбачено Законом «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об'єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення». Однак за випадковим збігом в червні 2009 року в закон внесли зміни, скасувавши обов'язковість дорадчого референдуму.

Тож не дивно, що технологія, запропонована компанією «Holtec International» (головним підрядником будівництва ЦСВЯП) є експериментальною і має на увазі зберігання ядерного палива на поверхні землі в спеціальних контейнерах. У світовій практиці немає досвіду експлуатації подібних об'єктів, так як більшість країн утримується від зведення наземних сховищ такого типу з міркувань безпеки (не кажучи вже про зведення могильника в передмісті своєї столиці). Та й сама компанія, якій довірили настільки важливий для країни проект, є всього лише розробником деталей реакторів і ємностей для зберігання ВЯП і не має практичного досвіду в зведенні подібних технологічних комплексів. ЦСВЯП створює загрозу населенню не тільки України, а й прикордонних країн, в зв'язку з чим, є ризик виникнення протиріч з суміжними країнами.

Так, в 2018 році Міністерство енергетики Польщі в своєму листі керівництву МАГАТЕ висловило побоювання з приводу реалізації проекту ЦСВЯП, поставивши під сумнів здатність української влади забезпечити достатній рівень безпеки запланованих до зведення споруд з урахуванням невгасаючого збройного конфлікту на південному сході. Цей заклик залишився поки без відповіді, ймовірно, з політичних міркувань.

І всі ці факти, на думку екологів, відображають далеко не повну картину того, що відбувається, так як сам по собі проект є майже секретним, і адміністрацією ЦСВЯП вжито безпрецедентних заходів для того, щоб все, що відбувається на об'єкті залишалося поза суспільною увагою і контролю.

Ще більшу стурбованість викликає те, що влада прекрасно усвідомлює всі можливі ризики і негативні наслідки проекту, проте з легкістю дозволила американцям проводити на нашій території подібні експерименти, і тим самим, перетворила країну на ядерний смітник, чекаючи політичних бонусів у відповідь.

МАГАТЕ мали б звернути увагу на руйнування могильника на Руніті та потенційний Чорнобиль-2, оскільки немає ніяких ознак того, що команда Володимира Зеленського готова прислухатися до вітчизняних експертів і думки країн-сусідів. Для країни постає важливе питання, чи не залишимося ми років через 20 на одинці з проблемами ЦСВЯП та подальшої утилізації ядерних відходів.

Знову удар? Галущенко пояснив, коли можуть зрости ціни на електроенергію в Україні

субота, 18 січень 2025, 22:40

Тариф на електроенергію, який був встановлений в Україні, діятиме протягом поточного опалювального сезону. Уряд не має планів щодо його збільшення. Про це повідомив міністр енергетики Герман Галущенко під час "Години запитань до уряду" 17 січня, переда...

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...