Імпорт з ЄС уперся в стелю, Україні більше ніде взяти світла: Що відбувається

Україна зіткнулася з новим викликом – неможливістю імпортувати більше електроенергії, щоб подолати кризу і зменшити тривалість відключень світла. Енергетична система дійшла до максимально дозволеного показника постачання струму з Європи та вперлась у стелю, передають Патріоти України.

Як пише Forbes, у червні за кордоном купили стільки ж електроенергії, як за п’ять перших місяців року. А на початку липня імпорт в окремі години сягав 1,7 ГВт-год – це максимум, дозволений оператором європейської енергосистеми ENTSO-E.

З огляду на зростаюче споживання електроенергії, уряд України сподівається на збільшення дозволеної потужності імпорту на 30% – до 2,2 ГВт-год. Польща вже висловила готовність спрямувати до України струм, який виробляється на місцевих вугільних ТЕС. Ця ідея має декілька переваг для обох сторін:

  • наразі у Польщі профіцит вугілля;
  • польська влада зможе обійти свої зобов’язання щодо "зеленого" переходу;
  • постачання електрики буде оплачено коштом Євросоюзу.

Втім, усе ще лишається невирішеним питання технологічної неспроможності європейських країн швидко збільшити перетин. Для цього їм потрібно інвестувати у власну енергетичну інфраструктуру – в іншому випадку при збільшенні перетину деякі країни ЄС можуть самі можуть зіткнутися зі збоями в енергопостачанні.

Рішення залежить від ENTSO-E, і це не на користь Україні. Регулятор оцінює ризики на основі аварійного режиму роботи, а не звичайного.

Директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко наполягає на тому, що Україна зробила все, що від неї залежало, задля нарощування перетину з Європою. Зокрема ми додали необхідне обладнання і підлаштували технічні характеристики під європейські – цього має вистачити для збільшення перетину до 2,2 ГВт-год.

Але у перспективі розглядається розширення і до 5 ГВт, а для цього доведеться прокласти щонайменше три нові високовольтні лінії електропередач. Це доволі дорого (кожна така лінія вартує $300-600 млн) і довго (близько 4-5 років на будівництво кожної).

Це вже "зрада" - чи ще ні?

неділя, 6 жовтень 2024, 22:28

Стосовно повідомлення про нібито пропозицію Зеленського визнати за росією окуповані території в обмін на... "гарантії НАТО". Тепер про критичне. Financial Times пише, що Зеленський привіз на Захід пропозицію де факто погодитись із окупацією українських...

Варто знати! Чи можна втратити субсидію, якщо хтось із сім’ї виїхав за кордон - пояснення

неділя, 6 жовтень 2024, 17:22

З 1 жовтня в Україні стартувала кампанія з призначення житлових субсидій на комунальні послуги для тих, у кого є на це право. При цьому ті, кому її вже призначено, продовжать її отримувати автоматично. Але тут є свої нюанси, наприклад, якщо хтось із чл...