У Бухарі, колишньому торгівельному центрі на стародавньому Шовковому шляху на території сучасного Узбекистану, активно розвивається туризм, і нові готелі з'являються на кожній розі вулиць. Про це пише BBC, передають Патріоти України.
У Ташкенті будують великий торговий центр уздовж проспекту, що веде до мечеті Хазраті Імам, а поруч стоїть блискучий, майже завершений Центр ісламської цивілізації. Маленьке історичне місто Хіва, оточене глинобитними укріпленнями, не може розширюватися назовні – натомість глинобитні будинки в історичному центрі зносять і замінюють сучасними готелями.
Але, мабуть, найбільше зміни помітні в Самарканді, де бізнесмен-мільярдер Бахтіор Фазілов вклав гроші в яскраві проєкти, щоб підвищити авторитет свого рідного міста. Серед них – нова авіакомпанія, міжнародний аеропорт, відкритий у 2022 році, та дивакувата подоба Діснейленду – шаблонний туристичний центр «Шовковий шлях Самарканд», розташований за межами міста.
«Концепція Шовкового шляху застосовується до всього, – каже Світлана Горшеніна, дослідниця та членкиня узбецької асоціації охорони спадщини Alerte Héritage. – Є ресторани шляху, магазини шляху, тури шляхом, туристичні агенції, спеціально присвячені Шовковому шляху. Він став нашим рекламним товаром».
Цікаво, що це працює. В Індексі розвитку подорожей і туризму (Travel and Tourism Development Index) Всесвітнього економічного форуму Узбекистан зараз посідає 78 місце зі 119 країн, піднявшись за останні п'ять років на 16 позицій.
Узбекистан – держава в Центральній Азії. Межує з Казахстаном на півночі і північному сході, з Туркменістаном на південному заході, Афганістаном на півдні, Таджикистаном на південному сході і Киргизстаном на північному сході. Узбекистан не має виходу до моря. Разом з Ліхтенштейном, є однією з двох країн світу, якій для виходу в світовий океан необхідно перетнути дві держави. Це світська, унітарна конституційна республіка, що складається з 12 провінцій, однієї автономної республіки та столиці. Одна з 15 держав, що раніше входили до Радянського Союзу.
Уряд активно інвестує у свій туристичний сектор після того, як у вересні 2023 року президент країни Шавкат Мірзійоєв виклав свою стратегію «Узбекистан до 2030 року» – величезний план із детальним описом цілей, яких необхідно досягнути в різних секторах до цієї дати.
Серед них – збільшення кількості іноземних туристів до 15 мільйонів, що більш ніж удвічі перевищує 6,6 мільйона відвідувачів країни в 2023 році. Він також закликав до створення «туристичних кластерів» – комплексів, що надають проживання та інші послуги для туристів в одному місці.
Так, на ділянці площею 33 гектари на околиці старого міста незабаром побудують відпочинковий комплекс під назвою «Вічна Бухара».
До цього проєкту також долучився самаркандський магнат Фазілов: він є головою правління одного з найбільших підрядників Узбекистану Enter Engineering, який будує комплекс.
Компанія не поспішає розголошувати свої плани щодо цього будівництва – не в останню чергу тому, що вони вже виявилися досить суперечливими.
Спочатку місцеві ЗМІ описували майбутній центр як «етнографічний парк», який мав би відтворити традиційні узбецькі будівлі, такі як чайхани, мати ресторани, де подають страви узбецької кухні, та музей узбецької культури.
Але 3D-візуалізації на високих стінах, що оточують будівельний майданчик, показують модерністські торгові пасажі та мерехтливі басейни, прикрашені абстрактними творами мистецтва.
«Ми не намагаємося повторити історичні будівлі. Ми не хочемо повторювати історію – а створити щось, що матиме власний ефект», – каже Рустам Хайдаров, заступник генерального директора Enter Engineering, на будівельному майданчику, коли поруч гуркочуть екскаватори та землекопи.
«Це буде місце, де люди зможуть відпочити, з кафе та культурним центром, де місцеві митці демонструватимуть своє мистецтво. Приблизно 70% території залишатиметься зеленою», – додає він.
Enter Engineering також планує побудувати низку п'ятизіркових готелів на 700 номерів.
«У Бухару вже приїжджають багаті люди, але вони незадоволені якістю готелів. Тому ми хочемо підвищити клас пропонованих готелів», – каже Хайдаров.
У комплексі будуть медичні заклади для обслуговування нового типу туристів, яких намагається залучити Узбекистан: відвідувачів, які приїжджають за дешевою медичною допомогою, від стоматології до пластичної хірургії.
Криптовалютна біржа Bybit зазнала хакерської атаки, внаслідок чого з її холодного гаманця було викрадено майже 1,5 мільярда доларів у криптовалюті Ethereum (ETH). Про це повідомив гендиректор Bybit Бен Чжоу, передають Патріоти України. За його словами,...
Нелегітимний російський президент Володимир Путін на тлі зближення країни-агресора РФ і США наказав своєму кабінету міністрів підготуватися до повернення західних компаній. Про це 21 лютого написала Financial Times, передають Патріоти України. Путін за...