Хто має право в умовах воєнного стану достроково вийти на пенсію за віком: Юристи пояснили алгоритм


До фахівців "Юридичного порадника для ВПО" звернулася 58-річна переселенка з Харкова. За місяць до того її звільнили за скороченням штату. У новинах жінка читала, що зараз багатьом дозволяють достроково піти на пенсію. Чи так це і що для цього потрібно, юристи надали відповідь, передають Патріоти України.

«30 квітня 2022 року були запроваджені зміни до пенсійного законодавства, які передбачають, зокрема, додаткові умови для дострокового призначення пенсії за віком. Відповідно до Закону України № 2040-ІХ, достроково може бути призначено пенсію особам, які одночасно відповідають таким вимогам:

  • Їх звільнено з роботи з ініціативи роботодавця у зв’язку зі змінами в організації виробництва та праці, у тому числі з ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємства, установи, організації, скороченням чисельності або штату працівників, або виявленням невідповідності займаній посаді за станом здоров’я;
  • Трудовий договір із такими працівниками розірвано не більше ніж за 1,5 року до досягнення ними пенсійного віку. Для дотримання відповідної норми на момент звільнення у 2022 році особам має бути не менше ніж 58 з половиною років. Така особа має страховий стаж не менше: 30 років — для жінок; 35 років — для чоловіків. Після звільнення особа зареєструвалася у центрі зайнятості, при цьому підходяща для неї робота відсутня (за винятком особ, звільнених у зв’язку з виявленням невідповідності займаній посаді за станом здоров’я: вони можуть не звертатися до центру зайнятості)".

Згідно з поясненнями юристів, особа матиме право на дострокове призначення пенсії за віком, якщо у неї є не менше 30 років страхового стажу та після взяття на облік у центрі зайнятості буде відсутня відповідна робота для неї.

«В умовах воєнного стану підходящою для осіб, зареєстрованих безробітними, протягом 30 перших днів після реєстрації вважається робота, яка відповідає:

  • освіті, професії (спеціальності), кваліфікації, а також набутому за період трудової діяльності досвіду роботи;
  • рівню заробітної плати залежно від тривалості безробіття (не нижче ніж заробітна плата на останньому місці роботи).

Після спливу 30 днів від дня реєстрації безробітним, а також для осіб, які не мають професії (спеціальності) і вперше шукають роботу, підходящою під час воєнного стану є робота з оплатою не нижче від розміру мінімальної заробітної плати для роботи на умовах повного робочого часу (дня) та/або яка не потребує кваліфікації (спеціальності), професійної підготовки, зокрема безпосередньо на робочому місці".

Коли Україна зможе повернутися до планових графіків відключення електрики. Експерти дали оцінки

субота, 3 грудень 2022, 1:56

Експерти вважають, що підстави очікувати на поліпшення ситуації в енергетичній системі України існують. Проте вразливим фактором є подальші дії російських агресорів. Про це йдеться в матеріалі РБК-Україна "Повернутись у графік. Коли в Україні припинять...

В Україні власників генераторів можуть оштрафувати на 500 тис. грн: Хто опиниться в зоні ризику

п’ятниця, 2 грудень 2022, 22:14

Українці, які користуються генераторами, можуть отримати штрафи, сума яких досягає 500 тис. грн. Справа в тому, що зберігати пальне для генератора без відповідної ліцензії не можна, а підприємствам узагалі потрібно оформляти спеціальні документи. Про т...