Комунальникам дадуть доступ до квартир українців: Як "слуги народу" хочуть змінити правила ринку

В Україні "слуги народу" підготували скандальний законопроєкт №2458 до другого читання. Якщо в першому варіанті документа доступ в житло дозволяли за будь-яке порушення договору, то зараз таке право отримає тільки представник газового оператора, передають Патріоти України,

При цьому операторам дозволять через 30 днів після попередження відключати боржників від блакитного палива.

Комунальникам дозволять вриватися в квартири українців

У першій редакції законопроєкту говорилося, що за порушення умов договору (в тому числі і за борги) постачальник міг вдиратися до квартири. Автор законопроєкту Євген Пивоваров в коментарі запевнив, що цю норму до другого читання приберуть.

Однак в результаті її не прибрали, в цього лише перефразовували. Тепер в документі написано: "Представник оператора газорозподільної системи чи іншого підприємства, з яким укладено договір на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання, має право доступу до житла". Це нібито має забезпечити безпеку. Мовляв, якщо в квартирі витік, постачальник має право в неї потрапити.

Юрист Олександр Плахотник впевнений: таке формулювання порушує статтю 30-ту Конституції України (про недоторканність житла).

"Якби в документі йшлося про доступ до житла за умови, якщо без такого доступу представника оператора була б загроза життю, тоді б не було і претензій. Зараз же не зрозуміло, що може бути підставою для доступу в житла, чи не стане заборгованість причиною для того, щоб потрапити в квартиру і примусово відключити газопостачання", – говорить Плахотник.

З такими висновками юриста погоджуються і в головному науково-експертному управлінні Верховної Ради. Там зазначають: "Запропоноване законопроектом положення щодо встановлення законодавством порядку доступу до житла є неприйнятною з огляду на положення Основного Закону України (Конституції – ред)"

Крім того, згідно з документом, відключити газ можуть за умови, якщо у будинку є заборгованість, про яку письмово попередили і за 30 днів боржник ніяк не відреагував на претензію.

До речі, норму про доступ в житло не підтримували навіть співавтори законопроєкту. Ще один з авторів законопроекту Юрій Камельчук також підтвердив у розмові: документ приймуть без скандальної правки. "Я уточнював, чи підтримується ця норма: не підтримується, якщо вона залишилася, вона повинна бути змінена або викинута взагалі. Якщо це так буде залишатися, то я відкличу свій підпис і не буду голосувати в другому читанні", – сказав Камельчук.

Як і говорив Камельчук, норму змінили. Правда, її умови частково залишилися.

З мешканцями укладуть договори без їх згоди

"Кожен власник багатоквартирного будинку повинен був укласти договір в паперовому вигляді. Люди не хотіли бути ініціаторами цього самостійно. На 1 травня 2020 року дуже мало було договорів", – розповів в коментарі Пивоваров.

В українців був рік на те, щоб вибрати, який формат відносин з постачальником вибрати: колективний або індивідуальний. Якщо цей шанс проігнорувати, з кожним автоматично підпишуть індивідуальний договір, а з ним доведеться внести абонплату в розмірі 15-22 грн.

З одного боку, в Україні необхідно змінювати закон про житлово-комунальні послуги. Як мінімум потрібно вдосконалити питання підписання договорів. А ось з доступом в квартири є ціла низка питань. І хоча відключати комунальні послуги боржникам – загальносвітова практика, українська Конституція забороняє без загрози здоров'ю або без санкції суду вторгатися в чужу нерухомість.

Джерело: Обозреватель

"Коптилкам" добігає кінець швидше, ніж гадалось: У Норвегії перестали купувати бензинові та дизельні автівки

субота, 10 квітень 2021, 23:35

Опубліковано дані про продажі автомобілів у Норвегії у березні 2021 році. Інформаційна рада по дорожньому руху Норвегії (Opplysningsrådet for Veitrafikken, OFV) опублікувала дані про продажі автомобілів у країні у березні 2021 році. За місяць було прод...

Скоро стартує ринок землі: Держгеокадастр назвав прогнозну ціну гектара у різних регіонах

субота, 10 квітень 2021, 22:35

Розкид цін на землю в регіонах України буде дуже істотний, вважають у Держгеокадастрі. Вартість залежатиме від конкуренції за ділянку і можливості зміни її призначення, передають Патріоти України. . «Ділянки поля уздовж основних трас, які теоретично мо...