Краще взяти паузу, стрибки будут значними: Експерти дали прогноз по курсу долара в Україні на липень

На тижні, що минув, курс готівкового долара стрибав угору-вниз, як температура у ковідного хворого. Стійкого тренду не було, але в підсумку до кінця дня минулої п'ятниці гривня трохи зміцнилася. Чому так сталося, і на що чекати далі, з'ясував сайт "Сегодня", передають Патріоти України.

Експерти – член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин, керівник відділу аналітики ГК Forex club Андрій Шевчишин і президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Що сталося з курсом за тиждень

Тиждень, що минає, мав чотири робочих дня (в понеділок, 28 червня, Україна святкувала 25-річчя прийняття Конституції), і в перший же день готівковий долар обвалився в продажу відразу на 17 копійок (до 27,29 грн/долар), в покупці – на 15 копійок (до 27,07 грн/долар). З середи почалося зростання курсу – спершу плавне, на дві копійки, в четвер воно прискорилося: долар додав ще 11 копійок, у п'ятницю зростання знову сповільнилося – плюс всього дві копійки.

У підсумку – 27,42 в продажу, на 4 коп. менше, ніж тиждень тому, і 27,20 в покупці, на 5 коп. менше. При цьому спред (різниця між курсами купівлі та продажу) практично не змінювався: 21-22 копійки.

Остаточний середній курс перед вихідними – 27,42 грн/долар в готівковому продажі і 27,20 грн/долар в покупці.

Максимальний курс, за яким можна було здати готівковий долар – 27,25 грн (на 5 коп. нижче, ніж тиждень тому), мінімальний курс, за яким можна купити готівковий долар – 27,26 грн (на 6 коп. нижче, ніж тиждень тому).

Але ми перевірили: реально за такою низькою ціною валюти на продаж не виявилося. Купити банкноту в 100 доларів можна було не менше ніж за 27,35 грн/долар, а більш дрібні номінали були в кількох банках за курсом 27,40 і вище.

Нацбанк, який встановив на минулий вівторок офіційний курс 27,40 грн/долар (-21 коп.), у середу зміцнив гривню відразу на 22 копійки, потім поступово послабив її за два дні на 20 копійок, до 27,38 грн/долар. У підсумку за тиждень гривня втратила вісім копійок. На понеділок, 5 липня, Нацбанк встановив курс 27,41 грн/долар, послабивши гривню ще на 3 коп.

Експерти кажуть, що на стрибки курсу впливали три фактори. Перший: у вівторок "Укравтодор" продав на міжбанківському ринку велику партію валюти, що різко обвалило як її безготівковий, так і готівковий курс.

Другий: у середу був не дуже вдалий аукціон Мінфіну з продажу гривневих цінних паперів (ОВДП) – їх розміщено всього на 2,5 млрд грн (в 4,5 разу менше, ніж тиждень тому), це спричинило зростання курсу долара, бо пропозиція валюти виявилося меншою за попит.

І третій фактор – дії Нацбанку: регулятор спробував спершу утримати курс долара від можливого падіння до 27 грн, викупивши надлишки валюти, а через день вже її продавав, щоб не допустити надмірного подорожчання долара.

На думку Олександра Охріменка, такі ситуативні коливання курсу в широкому діапазоні – 27-28 грн/долар – триватимуть все літо.

А ось думка Олега Пендзина. "Нерезидентам за річної інфляції 9,5% в Україні нецікава реальна прибутковість по ОВДП у 2-2,5%, а Мінфін не хоче її підвищувати. У підсумку це джерело валюти на міжбанку поставлене на паузу вже другий тиждень", – аналізує Олег Пендзин.

Андрій Шевчишин впевнений: на поведінку нерезидентів впливає ще й політична ситуація. Перш за все, це кадрові проблеми в Нацбанку, звідки днями звільнилася група топ-менеджерів.

"Ринок, західні партнери і нерезиденти негативно реагують на кадрову кризу в НБУ, – зазначив Андрій Шевчишин. – Раніше висловлювані побоювання МВФ стосовно централізації регулятора формують ризики неотримання кредиту до вересня. Крім цього, нерезиденти зупинили заведення валюти в Україну, навпаки, купують її під дивіденди".

За словами Андрія Шевчишина, ще одним фактором тиску на гривню виступає рекордна ціна газу на європейських ринках, це підсилює попит на валюту з боку енергоімпортеров.

Чого очікувати наступного тижня

Експерти діаметрально розійшлися в думках. Олександр Охріменко очікує, що на наступному тижні можуть повторитися скачки курсу, але тренд зміниться з висхідного на низхідний, тобто гривня буде плавно зміцнюватися.

"Але помітної ревальвації не буде, не більше 27,30 грн/долар", – конкретизував Олександр Охріменко. Андрій Шевчишин зазначив, що у "Укравтодору" ще не всі засоби конвертовані в гривню, тому подібні гойдалки з курсом можуть повторитися і на наступному тижні. "Ймовірно, найближчим часом гривня залишиться під тиском і буде рухатися в зону 27,5 грн/долар", – прогнозує Андрій Шевчишин.

Це означає, що середній курс готівкового продажу на наступному тижні може бути 27,50-27,70 грн/долар. Олег Пендзин нагадав свій попередній прогноз: якщо Нацбанк не збирається підвищувати облікову ставку рефінансування (відсоток, під який він позичає гроші комбанкам) вище рівня інфляції – з 7,5% до 9-9,5%, то припливу валюти на ринок не буде.

"Ставка рефінансування повинна бути максимально наближена до рівня інфляції. Якщо у вівторок, 6 липня, черговий аукціон Мінфіну буде провальним, а це цілком ймовірно, то курс долара піде вгору, до 28 грн/долар. НБУ доведеться активно продавати долари, щоб не викликати паніку на ринку", – резюмував Олег Пендзин.

Продавати чи купувати валюту

Олександр Охріменко каже, що рано переходити з гривневих депозитів у валюту, поки на гривні можна заробити більше, ніж на доларі, навіть з урахуванням зростання його курсу. "Щоб дохід у доларі став вищим, ніж у гривні, необхідне зростання курсу долара вище 28 грн/долар", – підрахував Олександр Охрименко.

Тому його порада: заробляти в липні і серпні на короткострокових гривневих депозитах (один-два місяці), а не на курсі долара. Олег Пендзин радить поки взяти паузу: не продавати і не купувати валюту без необхідності.

Андрій Шевчишин говорить: незважаючи на різкі часом коливання долара, це не довгостроковий тренд, влітку варто очікувати зниження курсу.

"Нині час вкладатися в валюту тим, хто робить довгострокові заощадження, рік і більше. Але при курсі нижче 27,4-27,5 грн/долар. До кінця року буде 28 і більше", – конкретизував Андрій Шевчишин. Кабмін розрахував, як може змінюватися курс долара відразу на три роки вперед! Детальніше дивіться в сюжеті.

Джерело: Сегодня

Попри обстріли та блекаути, мобілізацію та міграцію: За підсумками 2024 року Україна перевершила довоєнний показник ВВП на душу населення

субота, 18 січень 2025, 12:45

Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...

Може опинитись на межі банкротства: Відомий європейський економіст озвучив прогноз, коли РФ чекає крах

субота, 18 січень 2025, 12:30

Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...