Влада Польщі знає, що місцеві бізнесмени закуповують агропродукцію у Росії та Білорусі, про що свідчить заява прем'єр-міністра країни Дональда Туска про можливе введення заборони на це. Втім, звинувачувати їх у тому, що польські фермери проти української продукції бунтують, а проти російської та білоруської - ні, все ж, не можна. Адже протести на кордоні не організували держава. А ось для самого бізнесу головне - економічна вигода, передають Патріоти України.
Про це OBOZ.UA розповів гендиректор Української аграрної конфедерації Павло Коваль. Він зазначив: проблема в тому, що влада сусідньої країни заплющила очі на певні порушення протестувальників, а місцевий бізнес – на закупівлі продукції з Росії та Білорусі.
"Думаю, вони [у владі] усвідомлюють, що це відбувається. … Антиукраїнська кампанія не була державною – просто вони ж демократична країна, "у нас дозволені мирні акції протесту". Тобто, на те, що є якісь порушення – заплющували очі. На російську проблему польський бізнес також заплющив очі – їм було вигідно дешеву продукцію з Росії купувати", – пояснив Коваль.
Поляки купують все, що дешево
При цьому він наголосив: поляки закуповують у Росії та Білорусі не лише зерно, а й інші товари. Зокрема:
При цьому те, що ці продукти з Росії та Білорусі їх не цікавить. Адже головне для місцевого бізнесу – економічна вигода.
"Все, що дешево, польський бізнес із задоволенням купує. І не дивиться, у крові воно чи ні", – зазначив експерт.
Більшість поляків не проти України
Втім, визнав Коваль, говорити, що вся Польща підтримує тих, хто блокує кордон, не можна. Адже там є багато фермерів та галузевих асоціацій, які проти таких дій мітингувальників.
Однак проблема в тому, що в корені того, що відбувається, лежить не економіка, а політика. Адже "вони переважно протестують не так проти України, як проти недалекоглядної аграрної політики в цілому".
"Якщо ви пересічних поляків на вулицях запитуєте, чи підтримують вони ці мітинги польських фермерів, вони кажуть – так. Але коли їм починають розкривати контекст цього всього, вони кажуть: ні, ми не проти України. ... Мені здається, це лише прояв не дуже ефективної політики ЄС у Європі загалом", – резюмував Коваль.
Тут нагадаємо: протести фермерів у багатьох європейських країнах. Зокрема:
Усі вони вимагають скорочення бюрократії, пов'язаної із Загальною аграрною політикою Європейського Союзу. А також ослаблення екологічних правил ЄС.
Які проблеми викликає останнє, найяскравіше демонструє ситуація, що склалася у Франції. "До прикладу, пестицид диметоат, застосовуваний виробниками вишні, був заборонений у Франції 2016 року, а потім у Європейському Союзі у 2019 році. Але через зниження виробництва вишні, що відбулося в Європі після цього, та компенсувала нестачу імпортом обробленої пестицидом вишні з Туреччини", – пояснюють аналітики RFI.
У Польщі вже заявили, що можуть також заборонити агропродукцію із РФ
Тим часом поляки активно торгують зерном з Білоруссю та РФ. Лише минулого року Польща заплатила білорусам 55 млн доларів за придбану агропродукцію. Серед іншого вони купують ріпаковий шрот (залишки переробки ріпаку) і не гидують купувати у Білорусі продукцію російського походження.
Водночас прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск заявив, що його уряд розгляне можливість заборони ввезення агропродукції з РФ та Білорусі. "Я не виключаю, що Польща виступить із відповідною ініціативою", – сказав він.
Найнижчі зарплати в Україні на початку року зафіксовані у Чернівецькій, Тернопільській та Хмельницькій областях, де середній рівень становить 17-18 тисяч гривень. Найменше наразі платять у сферах освіти, культури та адміністративної діяльності, де зарп...
На думку аналітиків Інституту війни (ISW) влада Росії проводить інформаційну операцію, аби створити хибне враження, що російська економіка працює добре, хоча численні показники, зокрема й витрати на війну проти України, свідчать про протилежне, передаю...