Людей кидають напризволяще? Пенсії в Україні доставлятимуть по-новому: Хто в зоні ризику і скільки зекономлять

Уже з 1 вересня більшість українців почне отримувати пенсії через банки. Відповідну постанову схвалив Кабінет міністрів. Лише незначній категорії громадян продовжать приносити пенсії додому, але робити це буде, ймовірно, вже не "Укрпошта", передають Патріоти України.

Як працюватиме доставка пенсій?

Через "Укрпошту" отримують пенсії близько 3,5 млн пенсіонерів. Більшість із них буде змушена перейти на обслуговування в банківські установи до 1 вересня. Отримувати пенсію додому зможуть тільки:

  • люди з інвалідністю I групи;
  • особи, які за висновком лікарсько-консультативної комісії не здатні до самообслуговування і потребують постійного стороннього догляду;
  • особи, які досягли 80-річного віку;
  • одержувачі державної соціальної допомоги особам, які не мають права на пенсію та допомоги на догляд.

Фактично, доставка стане можливою тільки для тих, хто з об'єктивних причин не може сам з'їздити по пенсію.

Якщо раніше пенсії по домівках розносила тільки "Укрпошта", то зараз того, хто буде надавати послугу, виберуть шляхом тендеру. І далеко не факт, що саме "Укрпошта" надасть найкращі умови.

Чому систему змінюють?

У Мінсоцполітики зазначають, що перехід на банки для більшості пенсіонерів принесе багато переваг:

"Отримання пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках дозволить одержувачу в будь-який час мати інформацію про фактичні суми перерахованих йому пенсій та допомог, перевіряти їх, мати можливість документально підтвердити перераховані суми за будь-який період у разі потреби або в спірних ситуаціях. Такий механізм сприяє прозорості та підконтрольності виплати пенсій та допомог", –йдеться в повідомленні пресслужби міністерства.

Але експерти погоджуються, що причина зміни системи доставки лежить не в перевагах, а в конфлікті між Мінсоцполітики та "Укрпоштою". Зі зміною керівництва підприємство систематично порушує тарифи на доставку пенсій для Пенсійного фонду. Крім того, відповідно до умов доставки, оплата за послугу зростає разом із зростанням пенсій.

Ексміністр соцполітики Андрій Рева зазначає, така система не зовсім справедлива: "Вартість доставки завжди залежала від розміру пенсії, яку доставляють. Погодьтеся, якщо пенсіонеру додали навіть одну купюру, процес доставки від цього не дорожчає. Але ніколи ні Мінсоцполітики, ні Пенсійний фонд не ставили запитання про відмову від послуг "Укрпошти". Все змінилося, коли нове керівництво "Укрпошти" почало регулярно вимагати збільшення оплати послуг. Замість того, щоб змінити керівництво підприємства і залишити все, як є, уряд ухвалює рішення передати доставку пенсій комусь іншому, коли в нас є підприємство, яке може це робити".

Скільки зекономить держава?

Після останнього підвищення тарифів "Укрпошта" отримує 1,3% від доставленої суми в містах, а в селах і смт – 2,65%.

Як повідомляє Рева, в середньому одна доставка обходиться Пенсійному фонду в 69 грн. За 3,5 млн пенсіонерів це приблизно 241,5 млн грн на місяць. Водночас уповноважені банки за зарахування пенсії грошей у ПФУ не беруть взагалі.

На перший погляд здається, що доставка "Укрпоштою" вимагає більше витрат. Але далеко не завжди. Річ у тім, що в більшості випадків пенсії додому листоноші не приносять, особливо в містах. Якщо людина не має проблем зі здоров'ям – вона повинна сама прийти по пенсію на пошту. Для пенсіонера це так само, як піти в банк. Фактично послуга доставки пенсій обходиться майже як доставка посилки кур'єром, тільки в більшості випадків пенсіонери доставляють ці гроші від пошти самі.

Скільки пенсіонерів продовжать отримувати пенсію вдома – поки невідомо. Але можна припустити, що коли пенсії переведуть у банки, щонайменше половину місячної оплати за доставку "Укрпошті" ПФУ зможе економити.

Хто постраждає від нововведення?

На думку Реви, ризику, що пенсії перестануть приносити, – немає: "Громадяни нехай не переймаються. Вони отримуватимуть пенсії в будь-якому випадку. Зараз доступ до банківських послуг – це для багатьох не проблема. Навіть у територіальних громадах повинні відкриватися банківські відділення. Та й термінали є в багатьох місцях. Це не така проблема, як 25 років тому".

Водночас далеко не всі громадяни можуть легко освоїти роботу з банкоматом. До того ж, якщо в селі все-таки немає банкомату, і по гроші доведеться раз на місяць їздити в місто або смт – пенсіонери понесуть додаткові витрати, що в умовах невеликих пенсій у селах буде дуже болісно.

"Пільговий проїзд для пенсіонерів уже практично не працює, – каже експертка у сфері пенсійного забезпечення, провідна наукова дослідниця Інституту демографії та соціальних досліджень ім. М.В. Птухи НАН України Лідія Ткаченко. – Тому для пенсіонерів, які отримують 2-3 тис., і 10 грн – це зайві небажані витрати".

Ідея, щоб одна людина їздила в місто з кількома картками і знімала гроші за всіх – також не дуже хороша. Людям доведеться повідомити комусь свій код, а це порушує умови конфіденційності.

Що робити, якщо в селі немає банку або банкомату?

Оскільки в селах люди часто роблять покупки в невеликих точках, на ринках, в зонах стихійної торгівлі, їм необхідно забезпечити умови, як максимально комфортно перевести в готівку гроші, вважає Ткаченко.

"Місцевій владі потрібно потурбуватися, щоб у громаді були такі місця, де людина може зняти гроші готівкою. У багатьох магазинах вже є можливість зняти гроші на касі. Тому це не обов'язково має бути відділення банку. Його можуть замінити роздрібні точки. Але над тим, щоб вони були на місцях, потрібно працювати", – каже вона.

Спочатку пенсіонери дійсно можуть зіткнутися з труднощами в роботі з банками. Особливо, якщо раніше не мали з ними справи. Але ті, хто в силу обставин не може отримувати пенсію самостійно, надалі отримувати її вдома. А якщо Пенсійний фонд і місцева влада належним чином будуть залучені до роботи, то й інші пенсіонери труднощів від переходу в банки теж не помітять.

Джерело: Обозреватель

"Коли прийдуть нові платіжки і не тільки на електроенергію, громадяни перестануть бути дурнями і зроблять з представників влади дурнів, відправивши їх куди подалі", - політолог

неділя, 25 липень 2021, 19:43

"Про тарифи і дурнів. Уряд прийняв рішенн підвищити з 1 серпня тариф на електроенергію з 1,68 до 3,5 гривень за кіловат", - пише політолог Віталій Бала на своїй сторінці у соцмережі "Фейсбук", передають Патріоти України, та продовжує:

Обіцяють надбавку не відкладати: Частині українців з 1 жовтня підвищать пенсії

неділя, 25 липень 2021, 19:15

Українські громадяни, вік яких перевищує 75 років, додатково отримають від держави виплати у вигляді щомісячної надбавки до пенсії. Втім, на гроші зможуть розраховувати лише ті, у кого є необхідний страховий стаж. Про це заявила глава Міністерства соці...