Як встановлюють тарифи?
Тариф на опалення розраховується за однією і тією ж методології для різних підприємств, так само і з гарячою водою. Серед основних складових тарифу:
Ключовою складовою тарифу є саме ціна на газ. За словами експерта аналітичного центру Асоціації міст України Олега Гарніка, вона становить 60-80% вартості тепла і води, в залежності від підприємства і обладнання.
Чому дорожчає опалення і гаряча вода?
Останнім часом у зв'язку з набранням чинності змін до закону "Про житлово-комунальні послуги", а також через коронакризу зростання комунальних тарифів було фактично заморожене. "Для багатьох підприємств два роки тарифи не переглядалися, - каже Гарник. - При цьому росли мінімальні зарплати, вартість електроенергії - всі ці складові в тарифі не враховані".
Крім того, з 20 травня Кабінет міністрів скасував спеціальні зобов'язання (ПСО) для НАК "Нафтогаз" продавати природний газ виробникам теплової енергії за фіксованою ціною. Якщо раніше, за словами Гарніка, в тариф була закладена ціна близько 4 грн за кубометр газу, то тепер в умовах ринку "Нафтогаз" встановив ціну для тепловиків на рівні 7,42 грн за кубометр.
Але і це ще не все. До вартості газу в тарифі додався новий пункт - розподіл. Його ціна також за останній рік зросла в кілька разів і практично не врахована. "Якщо раніше розподіл коштував 60 копійок, а зараз 2-2,5 грн - це вплине на тариф. Тому до вартості газу ми додаємо ще послуги з розподілу", - говорить Гарник.
З огляду на ці фактори, зростання тарифів було неминуче. Адже якщо підприємства будуть працювати собі в збиток, то буквально через місяць вони припинять надавати послуги.
Скільки платитимемо взимку?
Для кожного підприємства зростання тарифу буде індивідуальним, адже у всіх різні витрати. На цей момент далеко не всі теплокомуненерго підписали договір на постачання газу з "Нафтогазом", тому у них ще немає кінцевої ціни ресурсу і вони не можуть сформувати тариф.
"У містах, де тариф на опалення не підіймали, останні 2-3 роки не проводилася модернізація теплокомуненерго, тарифи зростуть більш ніж на 60 або навіть 70%, - розповідає глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко. - Це стосується багатьох міст на заході України, де підтримувалася досить низька ціна на гарячу воду і теплопостачання".
Зокрема, в Чернівцях вже заявили про зростання тарифу на 70%. У Києві, на думку Попенко, опалення може подорожчати більше, ніж заявлено, - до 45%. Якщо взяти центральну Україну, наприклад, Кременчук, то там тариф готуються збільшити на 53%.
Попенко підрахував, що з нового опалювального сезону в тих містах, які заявили про зростання тарифів, домогосподарства будуть в середньому платити за опалення 50-55 грн з квадрата опалювальної площі.
Згідно зі статистикою UTG, середня площа однокімнатної квартири - 40 кв. м. Відповідно:
"Цілком можливо, що в малих містах, де не буде когенерації (спільна генерація електроенергії і тепла. - Ред.), де немає грошей в бюджеті на покриття витрат, ситуація буде набагато гіршою. Це, наприклад, такі проблемні міста, як той самий Світловодськ ", - додає Попенко.
Чи можна уникнути подорожчання?
Виходячи з державної політики, зростання цін на тепло і гарячу воду - закономірне явище. Але об'єктивно для більшості українців ці тарифи просто непідйомні.
Раніше цінову різницю компенсували на місцях. У минулому опалювальному сезоні Асоціація міст України та органи місцевого самоврядування уклали меморандум з урядом. Згідно з ним, місцева влада зобов'язувалася не підвищувати тарифи, а уряд повинен був розв'язати проблему з боргами на ринку теплопостачання.
"Опалювальний сезон 2020-2021 років "витягли" завдяки ресурсам місцевого самоврядування, - розповідає Гарник. - Вони з власних бюджетів дотували підприємства, щоб ті пройшли опалювальний сезон, а у населення не було додаткових витрат. Меморандум ми і органи місцевого самоврядування виконали, а держава - ні".
Зараз тепловики знову отримують дотації з місцевих бюджетів, щоб підготуватися до опалювального сезону. Ще одну зиму компенсувати витрати підприємств теплопостачання місцева влада не готові. Експерти сходяться на думці, що на даний момент вплинути на ситуацію з тарифами може тільки держава. Зменшити вартість опалення для населення можна лише в тому випадку, якщо центральна влада знову втрутиться і почне регулювати ціни на газ і його доставку для тепловиків.
"Виходом може бути введення річної або трирічної ціни з більш привабливими умовами договору, - заявляє координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко. - Це можливо, якщо "Укргазвидобування" буде напряму продавати газ теплокомуненерго на біржі за специфічною ціною. Таким чином вдасться зробити дещо дешевшим опалення. Але це не зовсім ринковий механізм і не зовсім правильне рішення в довгостроковій перспективі".
Економіка України попри війну продовжує зростання. Показник ВВП на душу населення перевищив довоєнний рівень. Про це повідомив заступник міністра економіки України Андрій Телюпа, передають Патріоти України. . За його словами, зростання реального ВВП У...
Шведський економіст та дипломат Андерс Аслунд вважає, що Росія може вичерпати свої ліквідні фінансові резерви до осені 2025 року. Це потенційно може призвести до фінансової кризи, передають Патріоти України. Як пояснює видання MSN, Аслунд зазначає, що ...