Як встановлюють тарифи?
Тариф на опалення розраховується за однією і тією ж методології для різних підприємств, так само і з гарячою водою. Серед основних складових тарифу:
Ключовою складовою тарифу є саме ціна на газ. За словами експерта аналітичного центру Асоціації міст України Олега Гарніка, вона становить 60-80% вартості тепла і води, в залежності від підприємства і обладнання.
Чому дорожчає опалення і гаряча вода?
Останнім часом у зв'язку з набранням чинності змін до закону "Про житлово-комунальні послуги", а також через коронакризу зростання комунальних тарифів було фактично заморожене. "Для багатьох підприємств два роки тарифи не переглядалися, - каже Гарник. - При цьому росли мінімальні зарплати, вартість електроенергії - всі ці складові в тарифі не враховані".
Крім того, з 20 травня Кабінет міністрів скасував спеціальні зобов'язання (ПСО) для НАК "Нафтогаз" продавати природний газ виробникам теплової енергії за фіксованою ціною. Якщо раніше, за словами Гарніка, в тариф була закладена ціна близько 4 грн за кубометр газу, то тепер в умовах ринку "Нафтогаз" встановив ціну для тепловиків на рівні 7,42 грн за кубометр.
Але і це ще не все. До вартості газу в тарифі додався новий пункт - розподіл. Його ціна також за останній рік зросла в кілька разів і практично не врахована. "Якщо раніше розподіл коштував 60 копійок, а зараз 2-2,5 грн - це вплине на тариф. Тому до вартості газу ми додаємо ще послуги з розподілу", - говорить Гарник.
З огляду на ці фактори, зростання тарифів було неминуче. Адже якщо підприємства будуть працювати собі в збиток, то буквально через місяць вони припинять надавати послуги.
Скільки платитимемо взимку?
Для кожного підприємства зростання тарифу буде індивідуальним, адже у всіх різні витрати. На цей момент далеко не всі теплокомуненерго підписали договір на постачання газу з "Нафтогазом", тому у них ще немає кінцевої ціни ресурсу і вони не можуть сформувати тариф.
"У містах, де тариф на опалення не підіймали, останні 2-3 роки не проводилася модернізація теплокомуненерго, тарифи зростуть більш ніж на 60 або навіть 70%, - розповідає глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко. - Це стосується багатьох міст на заході України, де підтримувалася досить низька ціна на гарячу воду і теплопостачання".
Зокрема, в Чернівцях вже заявили про зростання тарифу на 70%. У Києві, на думку Попенко, опалення може подорожчати більше, ніж заявлено, - до 45%. Якщо взяти центральну Україну, наприклад, Кременчук, то там тариф готуються збільшити на 53%.
Попенко підрахував, що з нового опалювального сезону в тих містах, які заявили про зростання тарифів, домогосподарства будуть в середньому платити за опалення 50-55 грн з квадрата опалювальної площі.
Згідно зі статистикою UTG, середня площа однокімнатної квартири - 40 кв. м. Відповідно:
"Цілком можливо, що в малих містах, де не буде когенерації (спільна генерація електроенергії і тепла. - Ред.), де немає грошей в бюджеті на покриття витрат, ситуація буде набагато гіршою. Це, наприклад, такі проблемні міста, як той самий Світловодськ ", - додає Попенко.
Чи можна уникнути подорожчання?
Виходячи з державної політики, зростання цін на тепло і гарячу воду - закономірне явище. Але об'єктивно для більшості українців ці тарифи просто непідйомні.
Раніше цінову різницю компенсували на місцях. У минулому опалювальному сезоні Асоціація міст України та органи місцевого самоврядування уклали меморандум з урядом. Згідно з ним, місцева влада зобов'язувалася не підвищувати тарифи, а уряд повинен був розв'язати проблему з боргами на ринку теплопостачання.
"Опалювальний сезон 2020-2021 років "витягли" завдяки ресурсам місцевого самоврядування, - розповідає Гарник. - Вони з власних бюджетів дотували підприємства, щоб ті пройшли опалювальний сезон, а у населення не було додаткових витрат. Меморандум ми і органи місцевого самоврядування виконали, а держава - ні".
Зараз тепловики знову отримують дотації з місцевих бюджетів, щоб підготуватися до опалювального сезону. Ще одну зиму компенсувати витрати підприємств теплопостачання місцева влада не готові. Експерти сходяться на думці, що на даний момент вплинути на ситуацію з тарифами може тільки держава. Зменшити вартість опалення для населення можна лише в тому випадку, якщо центральна влада знову втрутиться і почне регулювати ціни на газ і його доставку для тепловиків.
"Виходом може бути введення річної або трирічної ціни з більш привабливими умовами договору, - заявляє координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі "Опора" Тетяна Бойко. - Це можливо, якщо "Укргазвидобування" буде напряму продавати газ теплокомуненерго на біржі за специфічною ціною. Таким чином вдасться зробити дещо дешевшим опалення. Але це не зовсім ринковий механізм і не зовсім правильне рішення в довгостроковій перспективі".
Американський журнал Forbes оприлюднив свій рейтинг найбагатших людей світу. Очолює список засновник Tesla Ілон Маск. У топ-10 потрапили, зокрема, засновники Meta і Amazon Марк Цукерберг і Джефф Безос, також до списку включені шестеро українців. Про це...
У квітні 2025 року на українців чекає низка змін. З 1 квітні 2025 року буде проведено перерахунок пенсій для працюючих пенсіонерів. Пенсії перерахують приблизно для 629 тис. працюючих пенсіонерів з урахуванням їхнього оновленого страхового стажу, перед...