В Україні змінили правила продажу доларів. Нацбанк наприкінці серпня дозволив продавати безготівкову валюту, а найбільші банки миттєво відреагували на нововведення та дозволили своїм клієнтам поповнювати валютні картки онлайн. Таке послаблення дасть змогу знизити попит на готівковий долар. Традиційно восени українці купують більше валюти, а це могло призвести до незначної девальвації, передають Патріоти України.
Проте експерти вважають: Нацбанк має всі можливості стабілізувати ситуацію на ринку і не допустити девальвацію. Резерви НБУ досягли 41,5 млрд доларів. Про те, як змінили правила в Україні та що буде з курсом найближчим часом, читайте у матеріалі OBOZREVATEL.
Українцям на час воєнного стану запровадили нові правила, тепер їх змінили
Вперше від початку повномасштабної війни українці отримали можливість купувати безготівкову валюту. Тобто можна зайти у свій банківський застосунок, перевести гроші з гривневої на валютну картку і тим самим придбати собі необхідну суму у валюті. До повномасштабної війни обмежень у купівлі безготівкової валюти не було, українці відкривали віртуальні валютні картки та могли купувати долари онлайн.
Нині правила змінилися. З 29 серпня Нацбанк дозволив купувати долари онлайн і то з обмеженням: не більш ніж 50 тис. грн в еквіваленті на місяць. Таку можливість запровадили вже й у Монобанку, й у ПриватБанку та інших банках. "Такі зміни сприятимуть переорієнтації частини попиту населення з готівкової іноземної валюти на безготівкову, адже операції з продажу безготівкової валюти банками є зручнішими та безпечнішими. Це зі свого боку дасть можливість зменшити різницю між готівковим та офіційним курсом", – упевнені в Нацбанку.
Нові правила на вартість долара не вплинуть, оскільки у Нацбанку впевнені: можливе зростання попиту на безготівковий долар компенсуватиметься зниженням попиту на готівкову валюту. Тобто українці замість того, щоб йти в обмінник та купувати банкноти, зможуть відкласти свої заощадження на валютному рахунку.
При цьому значно послаблювати обмеження найближчим часом не планують. Тому про пом'якшення обмеження в 50 тис. грн не йдеться. Ймовірно, їх можуть скасувати за умови стабілізації ситуації, відновлення повноцінного експорту, а водночас і валютних надходжень. А без закінчення війни чекати цього не варто.
Нові правила, які вже діють:
Що буде з курсом долара восени
Традиційно восени зростає попит на готівкову валюту, що призводить до того, що обмінники, користуючись ситуацією, підвищують суми цінників. Ймовірно, така ситуація спостерігатиметься і у вересні, упевнений фінансовий аналітик Андрій Шевчишин. Прогнозувати вартість долара на осінь, зазначає експерт, важко. Однак точно можна стверджувати: очікувати на падіння гривні не варто.
Національний банк накопичив достатні резерви для того, щоб стримати різку девальвацію гривні. "Нацбанк, маючи рекордні резерви в понад 41,5 млрд доларів, навряд чи допустить обвал гривні до 39-40 грн/дол.", – зазначив аналітик.
Керівник аналітичного відділу Concorde Capital Олександр Паращій вважає, що курс долара в Україні залишиться близько 37 грн/дол. Як розповів він у коментарі OBOZREVATEL, поточна стабільність на готівковому валютному ринку України триватиме принаймні до кінця 2023 року. "Прогноз такий, що, в принципі, якихось серйозних змін не буде. Тобто курс буде десь 37 грн за долар до кінця року. Можливі коливання – може, 50 копійок", – зазначив експерт.
Національний банк у разі значного зростання попиту на долар може виходити на ринок та продавати валюту. В такий спосіб збільшуючи пропозиції. Збільшення пропозиції на ринку призводить до зменшення вартості валюти. Курс долара в Україні міг бути значно меншим за умови, якби Росія не зірвала зернову угоду. Експорт зерна морем дозволяв розвантажити транспортні шляхи та зберегти прибуток від продажу агропродукції. А це валюта, яка надходить на український ринок і дає змогу утримувати курс.
Президент Володимир Зеленський обіцяв, що всі зарплати і пенсії в Україні будуть виплачені згідно із законом, уряд має на це гроші. Крім того, у березні 2025 року буде проведено індексацію пенсій, що частково компенсує зростання споживчих цін, передают...
Від 1 січня 2025 року педагогічні працівники середніх шкіл почнуть отримувати щомісячну доплату в розмірі 1 300 грн, а від 1 вересня сума збільшиться до 2 600 грн. Про це йдеться в постанові Кабінету міністрів України №1286, передають Патріоти України....