НБУ натякнув, що готовий підвищувати облікову ставку далі для приборкання інфляції: Що це означає

Національний банк продовжить використовувати облікову ставку та зберігатиме стійкість валютного ринку, щоб повернути інфляцію до зниження. Про це розповів директор Департаменту монетарної політики та економічного аналізу НБУ Володимир Лепушинський у колонці для "РБК-Україна", передають Патріоти України.

"Усвідомлюючи ризики прискорення інфляції, НБУ припинив цикл зниження облікової ставки ще в середині 2024 року. А в грудні перейшов до підвищення облікової ставки і натякнув, що продовжить задіювати цей інструмент, щоб приборкати інфляцію. Інший важливий захід – збереження стійкості валютного ринку", – зазначає Лепушинський.

Він додав, що стійкість валютного ринку не означає незмінність курсу. Обмінний курс гривні продовжить відображати зміни в балансі між попитом та пропозицією валюти. Водночас курсова динаміка буде узгоджуватися із завданням НБУ привести інфляцію до цілі 5% на прогнозному горизонті. Для цього коливання курсу мають бути помірними.

Лепушинський нагадав, що в Нацбанку є достатньо ресурсів для збереження стійкості валютного ринку. Обсяг міжнародних резервів сягнув рекордного рівня за підсумками 2024 року, перевищивши 43,7 млрд доларів. Резерви й надалі поповнюватимуться міжнародною допомогою, невизначеність щодо якої на 2025 рік суттєво зменшилася.

Представник Нацбанку також пояснив, що попри тимчасовість поточного прискорення інфляції центральний банк має реагувати. Інфляція стає проблемою, коли починають розбалансовуватися очікування щодо майбутньої інфляції. Це призводить до зменшення очікуваної реальної дохідності фінансових інструментів у гривні та в результаті – до вищої і стійкішої інфляції.

Нагадаємо, з 13 грудня 2024 року Національний банк України підвищив облікову ставку з 13,0% до 13,5% річних. Ставка була підвищена вперше з липня 2023 року. Як зазначив тоді голова НБУ Андрій Пишний, рішення про підвищення облікової ставки мало за мету збереження стійкості валютного ринку, утримання інфляційних очікувань під контролем та поступове сповільнення інфляції до цілі 5%. За даними Держстату, споживчі ціни в Україні у листопаді 2024 року зросли на 1,9%. Річна інфляція прискорилася до 11,2%.

Уряд пом'якшив тариф на електроенергію українцям, які використовують електроопалення: Чого чекати

п’ятниця, 17 січень 2025, 17:07

Кабінет міністрів пом'якшив тариф на електроенергію для українців, які користуються електроопаленням. Про це повідомив прем'єр-міністр України Денис Шмигаль з посиланням на рішення Кабміну від 17 січня, передають Патріоти України. За його словами, спож...

Можуть виникнути питання: У Нацбанку розказали, кого торкнуться обмеження карткових переказів

п’ятниця, 17 січень 2025, 12:15

За розрахунками НБУ та за підтвердженням банків, обмеження карткових переказів торкнуться менш ніж 1% українців. Про це розповіла перша заступниця голови Нацбанку Катерина Рожкова в інтервʼю "Ми – Україна", Патріоти України. "Якщо говорити про ці обмеж...