Не лише яйця по 17 грн: ЗМІ дізналися, як скандальна постачальниця Міноборони Глиняна наживалася на воді для військових

Українка Тетяна Глиняна, скандально відома як постачальниця продуктів харчування для Збройних сил України, зокрема яєць по 17 грн, збудувала цілу систему заробітку на держзакупівлях для армії. Одним із джерел її збагачення могли бути тендери на воду, де вартість літра становила до 8,4-15 грн у 2022 році. Для розуміння: у 2023 році Міноборони купило воду безпосередньо в "Оболоні" лише за 3,9 грн/л, передають Патріоти України.

Саме такі схеми дозволили Глиняній стати власницею чотирьох готелів на курорті у Хорватії, йдеться у розслідуванні "Цензор.Нет". І чималу частку в цих схемах має саме продаж питної води. Справа в тому, що з усього каталогу Міноборони, в якому зібрано найменування продуктів для військових, найчастіше використовують у закупівлях лише 26 пунктів. Найактивніше замовляються такі продукти:

  • консерви "Свинина тушкована" – 9,53%;
  • консерви "Яловича тушкована вищого гатунку" – 8,68%;
  • вода бутильована – 5,78%.

Яйця мають частку близько 1%. Тому прості розрахунки показують, що на воді можна було заробити значно більше.

Так, зазначається, що за умовами тендерів на закупівлю харчування для військових від 25 лютого 2022 року вартість води від компанії Глиняної "Преміум компані" становила від 8,4 до 13 грн. А вже у квітні 2022 року ціни цієї фірми та її головного конкурента ТОВ "Військсервіс волонтер" зросли до 15 грн.

"При цьому умови зазначених договорів передбачали мінімальну кількість замовлення – не менш ніж 20 тонн води на одну точку, що створило передумови для замовлення військовими частинами з невеликим особовим складом, по суті, нікому не потрібної води, але саме у цих постачальників", – наголошується в розслідуванні. Відповідно, мінімальне замовлення за ціною 15 грн/л становило 15 тис. грн. І це лише за воду.

Як підрахували журналісти, всі хорватські готелі могли обійтися Глиняній у суму близько 100 млн дол., тобто майже 4 млрд грн. Тільки за перші пів року 2023-го ТОВ Глиняної "Актив компані" здійснило постачання 50,9 млн комплектів продуктів для військових за ціною 137,04 грн (згідно зі звітом Рахункової палати).

"Якщо враховувати, що ціна дободачі (кількості продовольства, яке належить видавати одному військовослужбовцю. – Ред.) у СБУ в цей період була 92,45 грн, а в Нацгвардії – 118,6, то заробіток компанії Глиняної порівняно з ціною СБУ склав 2,2 млрд, а з ціною Нацгвардії – 0,9 млрд грн", – підрахували розслідувачі.

З цих розрахунків вони роблять висновок, що Глиняна заробила на хорватські готелі не за один рік і не тільки на яйцях. Але джерелом її нечуваних доходів, ймовірно, були саме корупційні схеми Міноборони, які складалися з яєць по 17 грн і води по 15 грн, зазначають журналісти.

"Частка води в таких заробітках була значно більшою, ніж яєць. Але від цього всього схеми не стають менш огидними. І буде дуже дивно, якщо за них відповідатимуть лише колишній заступник міністра Шаповалов (В'ячеслав. – Ред.) та керівник профільного департаменту Хмельницький (Богдан. – Ред.). Постачальники теж заслуговують на свої розслідування", – наголошується в матеріалі.

Показовим є і те, що в останньому тендері про постачання на Львівщину "Гранд консалт" Глиняної зменшив суму на 50 млн грн. Загальна ціна лота склала 229 млн грн за пайок по 108 грн кожен. І це при тому, що за прямими договорами на початку 2023 року ціна становила 146 грн, а Глиняна замовляла експертизу, щоб довести, що потрібно платити взагалі 156 грн.

"Візьмемо літній лот – Житомирщина. Початкова ціна торгів від Міноборони – 782,7 млн грн. Найнижча ціна пропонує РКГ (теж групи Глиняної) – 563,8 млн грн. Але перемогу здобуває "Гранд консалт" із ціною 604,15 млн грн. Ціна за пайок у цьому лоті становила 120 грн... Найбільший свій тендер на 1,22 млрд грн "Гранд консалт" навіть через "Прозорро" виграв з ціною 147 грн за пайок. І це при тому, що на торгах він скинув 60 млн грн", – додають журналісти, щоб проілюструвати загальні обсяги схеми.

Глиняну називають лідером однієї з найбільших бізнес-груп, які постачають продукти Збройним силам України з грудня 1995 року. Вона особисто була засновницею у компаніях так званої білоцерківської групи. Це, зокрема, ТОВ "Преміум компані", ТОВ "Візит", ТОВ "Укрпродакорд ВР" та ТОВ "Гранд консалт".

Нагадаємо, що раніше, 2020 року, Тетяна Глиняна вже фігурувала в корупційному скандалі з Мін'юстом. Тоді ТОВ "Актив компані" розпочало участь у державних закупівлях, але не досягнувши успіху, розгорнуло активну інформаційну кампанію проти конкурентів з метою блокування їхньої роботи.

Треба готуватись: Експерти розповіли, що буде з відключенням електроенергії взимку

субота, 7 вересень 2024, 23:35

В Україні взимку не вистачатиме близько 4-5 гВт струму. Необхідно готуватись до значних графіків відключень, при тому імпорт навряд компенсує дефіцит, передають Патріоти України. Про це в проєкті OBOZ.TALK розповіла Вікторія Войціцька, директорка з адв...

Українцям, які виконали однакові умови, платять різні пенсії: У чому причина і що відбувається

субота, 7 вересень 2024, 22:22

В Україні діюча пенсійна система призводить до швидкого застарівання пенсій. В результаті українці, що виконали однакові умови (наприклад, мали однакові зарплати і стаж), але вийшли на заслужений відпочинок в різний час, мають різні виплати, передають...