Новий курс долара, подорожчання продуктів та перевірки від податкової: Що чекає на українців у грудні

В Україні в грудні може змінитись курс долара, зростуть ціни на деякі продукти, а також виникнуть проблеми в енергосистемі. Перший місяць зими може стати одним із найскладніших в цьому році для комунальних підприємств. Про те, чого чекати українцям в грудні 2023-го, читайте в матеріалі OBOZ.UA, передають Патріоти України.

Курс долару залежить від НБУ, але причини для девальвації є

Керівник відділу аналітики Concorde Capital Олександр Паращій впевнений: зараз в Україні курс долару в грудні в першу чергу залежить від НБУ. Регулятор має достатньо ресурсів для того, щоб вийти на ринок і купуючи чи продаючи долари нівелювати вплив інших факторів.

Ймовірно, вважає експерт, саме так і відбудеться в грудні. Причини для того, щоб долар подорожчав є, але такого подорожчання не буде. НБУ декларує валютну стабільність у якості одного зі своїх першочергових завдань. Водночас, якщо курс різко подорожчає, це може спровокувати ажіотажний попит на фоні побоювань щодо масштабних обстрілів і бакаутів в зимній період.

"Грудень складний місяць для валютного ринку. В грудні йде суттєве зростання касових видатків бюджету, вони закривають всі платежі по довгостроковим проєктам перед підрядниками, відповідно, на руках бізнесу з'являється багато гривні, а, відповідно, десь під кінець року зростає суттєво попит на валюту у бізнесу", – розповідає Паращій в коментарі OBOZ.UA.

Офіційний курс гривні станом на середину листопада становить 36,26 грн/$. Водночас, наприклад, Ощадбанк купує доллар за 37,2 грн/$ та продає за 37,9 грн/$. Паращій вважає, що Нацбанк може незначно "відпустити" курс долару. "Але ми ж знаємо, що він декларує однією з найважливіших своїх цілей – валютну стабільність. Тобто, щоб курс не змінювався відчутно", – додає Паращій.

В Україні повернуть податкові перевірки

Чи не найважливіша новина для бізнесу – в грудні припиняє дію мораторій на перевірки. Проте тимчасово, до кінця наступного року, перевірки будуть діяти тільки для певних категорій бізнесу. Як йдеться в роз'ясненні Мінфіну, перевірятимуть бізнес, який продає підакцизні товари (це алкоголь, сигарети, бензин). Також перевірки стосуватимуться азартних ігор. Під перевірки потраплять ті, хто надає фінансові чи платіжні послуги, іноземці, які мають підрозділи в Україні.

Спокійно можуть працювати платники єдиного податку першої та другої групи. Не будуть перевіряти і тих, хто зареєстрований на тимчасово окупованій території. Йдеться про бізнес, який був вимушений релокуватись з Херсонської, Донецької, Луганської, Запорізької областей.

Мораторій на перевірки традиційно підтримують представники бізнесу. Водночас, повна заборона на перевірки має також і згубний вплив. Наприклад, через контрабанду, ухилення від оподаткування, схеми мінімізації бюджет недотримує мільярди доларів.

Що буде з комуналкою у грудні

Грудень – перший місяць зими. В цей період традиційно зростають суми в платіжках за газ або централізоване опалення. Грудень 2023-го також стане місяцем, коли можливі масові відключення електроенергії. Є кілька сценаріїв, при яким українцям доведеться знову залишатись без електроенергії взимку. Перша: масові обстріли української енергосистеми Росією. В такому випадку, незважаючи на всі намагання захистити об'єкти енергосистеми, частина з них буде пошкоджена.

Під час ремонтних робіт і для балансування системи "Укренерго" буде вимушено надати наказ скоротити споживання. Після цього енергетичні компанії в регіонах будуть використовувати ті графіки, які вже встигли розробити. Але навіть без обстрілів, можливо, через проблеми з генерацією Україні доведеться взимку або скорочувати споживання (обмежувати його), або імпортувати струм.

Детально про те, якими можуть бути відключення електроенергії, OBOZ.UA вже детально повідомляв раніше. При тому тарифи на електроенергію, газ, опалення та гарячу воду змінюватись у грудні в Україні не будуть. Вартість комунальних тарифів зафіксовано щонайменше до травня 2024-го. Тобто ціни можуть підвищити, але вже після завершення опалювального сезону.

Нові правила ввозу гуманітарної допомоги

З грудня також зміняться правила ввезення гуманітарної допомоги в Україні. "Кабінет Міністрів України прийняв постанову "Деякі питання пропуску та обліку гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану". Відповідно до постанови, змінюються правила ввезення та обліку гуманітарної допомоги, а інформація про неї буде оцифрована в автоматизованій системі", - йдеться в повідомленні Мінсоцу.

Організації, які збираються ввезти гуманітарну допомогу, зможуть зареєструватись/авторизуватись на платформі "Автоматизована система реєстрації гуманітарної допомоги". На ній же можна сформувати та подати декларацію, якій автоматично буде присвоєний унікальний код. За цим кодом митники пропускатимуть вантаж.

Постановою також передбачено збереження декларативного принципу ввезення гуманітарної допомоги в умовах воєнного стану, а процес ввезення таких вантажів спрощено. Організації, які ввозять гуманітарну допомогу, подаватимуть публічні звіти після її розподілу. Крім того, постанова скасовує гарантійні листи.

Що може подорожчати в Україні

Денис Марчук, заступник голови Всеукраїнської аграрної ради, під час своєї пресконференції заявив про те, що частина товарів може подорожчати взимку на 5-10%. так, фактор сезонності вже почав впливати на ціни низки продуктових позицій, зокрема на яйця, молочну продукцію, м’ясні вироби, овочеві культури.

"Фактично в нас з кінця серпня зросли ціни на молочну та м’ясну продукцію. Це обумовлено як логістикою, так і здорожчанням цін на паливно-мастильні матеріали, але також фактором закінчення сезонності великого молока. Здорожчання може відбуватися до середини грудня, поки переробні підприємства матимуть зобов’язання по контрактах як на внутрішні, так і на експортні ринки. Далі, можливо, частково ціна буде опускатися", – зазначив він. Ціна на яйця буде триматися орієнтовно до середини весни, поки не почнуть з’являтися пропозиції від домашніх господарств.

В цілому експерти не очікують ані значної інфляції, ані різкої девальвації в грудні 2023-го. При тому ситуація також буде залежати від того, чи буде Росія атакувати українську енергосистему і наскільки вдало вдасться протистояти атакам ворога.

Джерело: Обозреватель

В ОПУ розповіли, який аеропорт України відновить роботу першим

п’ятниця, 1 грудень 2023, 22:28

«Бориспіль» стане першим аеропортом, який відкриють в Україні, щойно це дозволить безпекова ситуація. Про це заявив заступник керівника Офісу президента Андрій Сибіга, передають Патріоти України. За його словами, аеропорт став першим об'єктом, який зак...

Кличко залучає російський досвід? Мобілізованим з Києва виплачуватимуть по 30 000 грн

п’ятниця, 1 грудень 2023, 19:02

Киянам, які будуть призвані до армії в межах програми мобілізації з грудня, почнуть виплачувати 30 тис. грн. Київрада розгляне питання матеріального заохочення на найближчому засіданні. Про це повідомив мер столиці Віталій Кличко в Telegram. . "Місто ...