Одна з країн ЄС змінює правила для українських біженців: Ось хто зможе отримати привілеї та які умови потрібно виконати

Для українських біженців у Чехії запровадили спеціальний довгостроковий вид на проживання, доступний лише тим, хто прожив у країні не менше двох років, має річний дохід від 440 000 крон і не отримував гуманітарної допомоги з липня 2024 року. Ті, хто не відповідає цим вимогам, залишатимуться у статусі тимчасового захисту. Про це пише Czech Radio, передають Патріоти України.

18 березня 2025 року уряд Чехії ухвалив рішення щодо впровадження спеціального довгострокового дозволу на проживання для громадян України, які наразі перебувають у країні зі статусом тимчасового захисту.

Новий механізм має стати додатковим варіантом для тих біженців, які змогли досягти фінансової незалежності та адаптуватися до чеського суспільства. Водночас громадські організації та правозахисники розкритикували нововведення через його жорсткі умови. Для отримання спеціального довгострокового дозволу на проживання громадяни України повинні відповідати таким критеріям:

  • проживати у Чехії зі статусом тимчасового захисту не менше двох років (з кінця березня 2023 року);
  • не отримувати гуманітарну допомогу від держави з липня 2024 року;
  • мати офіційну зайнятість або вести підприємницьку діяльність у Чехії;
  • регулярно сплачувати податки та соціальні внески;
  • не мати судимості та заборгованості з медичного страхування;
  • річний валовий дохід має складати не менше 440 000 крон (приблизно 17,5 тис. євро). За кожного додаткового утриманця в сім'ї ця сума збільшується на 110 000 крон;
  • діти заявника повинні відвідувати школу в Чехії.

Запропоновані умови отримали неоднозначну реакцію. Консорціум НКО, що працюють з мігрантами, та Офіс державного правозахисника вказують на те, що вимоги занадто жорсткі. На думку правозахисників, такому рівню відповідатиме лише невелика частина біженців, а решта будуть змушені залишатися у статусі тимчасового захисту без можливості переходу на більш стабільний статус.

За оцінками Міністерства внутрішніх справ Чехії, потенційними претендентами на спеціальний вид на проживання можуть бути лише близько 20 000 осіб із понад 659 970 українців, які отримали тимчасовий захист з початку війни. Правозахисники наполягають на розширенні можливостей для отримання різних типів дозволів на проживання, проте МВС Чехії зазначає, що для цього необхідно вносити зміни до законодавства.

З початку повномасштабної війни Чехія стала одним із ключових прихистків для українців. Станом на грудень 2024 року в країні було зареєстровано майже 400 000 біженців із України, що отримали тимчасовий захист. Чехія має найвищий показник прийнятих українських біженців на душу населення серед країн ЄС – приблизно 36 осіб на 1 000 жителів.

Частина українців при виході на заслужений відпочинок отримає відразу 10 пенсій: Ось хто має таке право

п’ятниця, 9 травень 2025, 11:03

Пенсіонерам, які вже не працюють, Пенсійний фонд автоматично перераховує соціальні виплати після досягнення певного віку. Разом з тим частина людей може отримати при оформленні пенсії суттєву одноразову виплату, передають Патріоти України. Одноразова ф...

"Москва буде демонстративно плюватися і кричати": The Times вразило сумою, скільки коштуватиме відновлення України

п’ятниця, 9 травень 2025, 10:49

Британські аналітики вважають, що на відновлення України після руйнівної війни необхідно буде витратити орієнтовно 530 млрд доларів. Про це йдеться у публікації The Times.передають Патріоти України. За оцінками міжнародних організацій, близько 13% житл...