Особливосту гнучкого курсу: Чому стрибає валюта та що варто знати, щоб спокійно жити

У НБУ ріст курсу долара та євро в Україні пояснюють головним, на їхнє бачення, фактором – сезонністю гривні, оскільки ми – аграрна країна.

Найбільше на курс гривні впливає сезонний фактор. Ілюстрація: соцмережі.

Євро і долар з початку 2019-го дешевшали. Під вибори традиційно підвищився інтерес – що відбувається і чого чекати від курсу, чому він коливається? Відповідь незмінна ось вже чотири роки – тому що в Україні прийнято політику плаваючого (гнучкого) курсу валют, зазначають Патріоти України.

Що таке гнучкий курс

Гнучкий курс валют – такий, що визначається ринковими факторами, які діють на валютному ринку. Гнучкий валютний курс формується під дією попиту та пропозиції валюти, при цьому уряд не втручається у їх формування.

Як регулює валютний курс Нацбанк? Ніяк. НБУ сьогодні не відповідає за курс, не регулює його і не придумує, внаслідок прийнятої політики інфляційного таргетування, його мета – досягнення низької стабільної інфляції.

Єдине, що він може (і робить, як запевняють в НБУ), – зберігає активну присутність на міжбанківському валютному ринку для згладжування надмірних коливань обмінного курсу, виходить з продажем іноземної валюти.

Чому гривня дешевшає відносно долара

Курс долара відносно гривні нині визначає ринок, тобто – попит і пропозиція на валютному ринку, простими словами – потреба у валюті та її продаж від різних учасників ринку. Потреба у валюті нерівномірна. Як пояснив економіст Віталій Шапран, валютний ринок – теж ринок: "Іноді у дрібному русі курсу не може бути пояснень. Ви стояли у чергах до каси банку або у супермаркетах? Ви часто спостерігали таку картинку, коли то нікого не було, то моментально утворюється черга. Так само і на ринку валюти".

У НБУ ріст курсу долара та євро в Україні пояснюють головним, на їхнє бачення, фактором – сезонністю гривні, оскільки ми – аграрна країна: коли аграрний сектор закуповує валюту – провокує попит, а отже – і зростання курсу. Відповідно, після того, як аграрники зароблять гроші і продадуть зароблену валюту – створять пропозицію, курс знижується. Елементарно – те, чого багато, дешевше, ніж те, чого мало.

Однак економісти виділяють ще й інші чинники, зокрема, чим більша доля тіньової економіки, тим вища ймовірність, що "чорний" ринок буде впливати на міжбанк і курс. Простіше кажучи – "тіньовики", які також закуповують валюту, теж збільшують попит на неї. І коли не продають зароблене, а виводять в офшори – так само не сприяють зниженню курсу.

Крім того, є ще фактор виплати за ОВДП – облігаціями внутрішньої державної позики – коли іноземні інвестори купують цінні папери держави під гарантії уряду, вкладаючи, відповідно валюту. За певний період часу необхідно повернути вкладене – це теж ще один фактор попиту на валюту, а отже – її подорожчання.

Крім того, за визначенням НБУ, на курс впливають також "ситуативні та психологічні фактори".

Яким буде курс до кінця року

Гривня у 2019 році, ймовірно, буде коштувати 28,86 гривні за долар – таку цифру прогнозують у нещодавньому аналітичному звіті Fitch.

Що робити українцям

Не панікувати і не бігти скуповувати долари. Не вірити маніпуляторам, які натякають або й прямо кажуть, мовляв, "курс долара росте, завтра всі помремо". Девальвація 2014-2016 років навряд чи повториться, вважає Шапран.

Переваги і недоліки гнучкого курсу

Економічна наука вказує, що гнучкий валютний курс краще діє в умовах великих економік з різноманітними структурами виробництва, з високорозвиненою економічною і фінансовою системами. Саме тому окремі українські економісти наполягають на тому, що гнучкий валютний курс малопідходящий для української економіки нині.

Звісно, сильною українську економіку не назвеш. Але згідно з економічною теорією, політика гнучкого курсу має свої переваги навіть у наших умовах.

Отже, плюси:

  • гнучкий курс відображає реальний стан економіки держави;
  • за умови ефективної роботи ринків і вільно плаваючого курсу у спекулянтів зникає можливість отримання прибутку за рахунок центрального банку;
  • рівень міжнародних резервів країни не змінюється, оскільки не потрібно витрачати їх на підтримку фіксованого курсу.

Недоліки:

  • прогнозувати гнучкий валютний курс важко, він може бути не визначеним, а це –труднощі для підприємств у сфері планування та ціноутворення;
  • в українських реаліях, коли стабільний курс став звичкою – коливання співвідношення вартості долар-гривня викликають паніку.

Але щоб не піддаватися цій паніці, варто просто пам'ятати про політику плаваючого курсу і вивчати – чому саме курс змінився в окремо взятий період часу.

Джерело: 24 канал

Час стрімкого падіння гривні: Продавати чи купувати валюту, поради економістів

вівторок, 28 травень 2024, 5:40

Гривневі депозити втрачають свою привабливість, долар та євро після довгої стадії "анабіозу" стрімко дорожчають до української валюти. Що далі? Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин у коментарі ТСН зазначив, що за нинішнього середнього курс...

Зміни, через які можуть позбавити субсидії: Ось що потрібно знати отримувачам

вівторок, 28 травень 2024, 0:30

Одержувачі житлових субсидій зобов'язані протягом 30 днів повідомляти органи Пенсійного фонду України (ПФУ) про будь-які зміни, які можуть вплинути на призначення допомоги, такі як зміни складу домогосподарства, соціального статусу або переліку отримув...