Євро і долар з початку 2019-го дешевшали. Під вибори традиційно підвищився інтерес – що відбувається і чого чекати від курсу, чому він коливається? Відповідь незмінна ось вже чотири роки – тому що в Україні прийнято політику плаваючого (гнучкого) курсу валют, зазначають Патріоти України.
Гнучкий курс валют – такий, що визначається ринковими факторами, які діють на валютному ринку. Гнучкий валютний курс формується під дією попиту та пропозиції валюти, при цьому уряд не втручається у їх формування.
Як регулює валютний курс Нацбанк? Ніяк. НБУ сьогодні не відповідає за курс, не регулює його і не придумує, внаслідок прийнятої політики інфляційного таргетування, його мета – досягнення низької стабільної інфляції.
Єдине, що він може (і робить, як запевняють в НБУ), – зберігає активну присутність на міжбанківському валютному ринку для згладжування надмірних коливань обмінного курсу, виходить з продажем іноземної валюти.
Курс долара відносно гривні нині визначає ринок, тобто – попит і пропозиція на валютному ринку, простими словами – потреба у валюті та її продаж від різних учасників ринку. Потреба у валюті нерівномірна. Як пояснив економіст Віталій Шапран, валютний ринок – теж ринок: "Іноді у дрібному русі курсу не може бути пояснень. Ви стояли у чергах до каси банку або у супермаркетах? Ви часто спостерігали таку картинку, коли то нікого не було, то моментально утворюється черга. Так само і на ринку валюти".
У НБУ ріст курсу долара та євро в Україні пояснюють головним, на їхнє бачення, фактором – сезонністю гривні, оскільки ми – аграрна країна: коли аграрний сектор закуповує валюту – провокує попит, а отже – і зростання курсу. Відповідно, після того, як аграрники зароблять гроші і продадуть зароблену валюту – створять пропозицію, курс знижується. Елементарно – те, чого багато, дешевше, ніж те, чого мало.
Однак економісти виділяють ще й інші чинники, зокрема, чим більша доля тіньової економіки, тим вища ймовірність, що "чорний" ринок буде впливати на міжбанк і курс. Простіше кажучи – "тіньовики", які також закуповують валюту, теж збільшують попит на неї. І коли не продають зароблене, а виводять в офшори – так само не сприяють зниженню курсу.
Крім того, є ще фактор виплати за ОВДП – облігаціями внутрішньої державної позики – коли іноземні інвестори купують цінні папери держави під гарантії уряду, вкладаючи, відповідно валюту. За певний період часу необхідно повернути вкладене – це теж ще один фактор попиту на валюту, а отже – її подорожчання.
Крім того, за визначенням НБУ, на курс впливають також "ситуативні та психологічні фактори".
Гривня у 2019 році, ймовірно, буде коштувати 28,86 гривні за долар – таку цифру прогнозують у нещодавньому аналітичному звіті Fitch.
Не панікувати і не бігти скуповувати долари. Не вірити маніпуляторам, які натякають або й прямо кажуть, мовляв, "курс долара росте, завтра всі помремо". Девальвація 2014-2016 років навряд чи повториться, вважає Шапран.
Економічна наука вказує, що гнучкий валютний курс краще діє в умовах великих економік з різноманітними структурами виробництва, з високорозвиненою економічною і фінансовою системами. Саме тому окремі українські економісти наполягають на тому, що гнучкий валютний курс малопідходящий для української економіки нині.
Звісно, сильною українську економіку не назвеш. Але згідно з економічною теорією, політика гнучкого курсу має свої переваги навіть у наших умовах.
Отже, плюси:
Недоліки:
Але щоб не піддаватися цій паніці, варто просто пам'ятати про політику плаваючого курсу і вивчати – чому саме курс змінився в окремо взятий період часу.
Пенсіонерам, які вже не працюють, Пенсійний фонд автоматично перераховує соціальні виплати після досягнення певного віку. Разом з тим частина людей може отримати при оформленні пенсії суттєву одноразову виплату, передають Патріоти України. Одноразова ф...
Британські аналітики вважають, що на відновлення України після руйнівної війни необхідно буде витратити орієнтовно 530 млрд доларів. Про це йдеться у публікації The Times.передають Патріоти України. За оцінками міжнародних організацій, близько 13% житл...