Більшість українців регулярно здійснюють банківські перекази з картки на картку. Однак, згідно з Податковим кодексом, такі перекази вважаються доходами і в багатьох випадках підлягають оподаткуванню. Який розмір податку на карткові перекази, передають Патріоти України.
Згідно з Податковим кодексом України, кожен переказ на картку може розглядатися як дохід, якщо він збільшує майновий стан особи. Загалом для будь-якого виду доходів в Україні є базова ставка:
Таким чином, загальний податковий тягар становить 23%. Але варто пам’ятати, що залежно від звітного періоду ставка військового збору могла бути іншою. Наприклад, за 2024 рік він становив 1,5%.
Податковий кодекс чітко передбачає, що подарунки між членами сім’ї 1-2 ступенів споріднення не підлягають оподаткуванню, навіть якщо йдеться про великі суми. Це стосується:
Важливо, щоб у призначенні платежу було зазначено мету – наприклад, «подарунок». Бажано також мати підтвердження у вигляді договору дарування чи іншої форми письмової згоди. Це допоможе уникнути непорозумінь із податковою.
Ще один випадок, коли податки платити не потрібно – повернення позики. Якщо ви комусь позичили гроші, а потім отримали їх назад, це не вважається прибутком. Головне мати докази, що це саме повернення, а не «подарунок».
Василь Андрусяк, партнер MORIS, керівник практики податкового права, розповів, як відбувається в Україні переказ грошей з картки на картку. Якщо ви отримуєте подарунок від людини, яка не є вашим родичем, то податки платити доведеться, якщо сума перевищує 25% мінімальної заробітної плати. 2025 року це 2000 гривень (25% від 8000 грн).
Отже, якщо вам відправили, наприклад, 2500 грн – роз’яснень щодо походження грошей та сплати податків не уникнути. І навіть якщо сума менша – краще все одно вказати у призначенні платежу «подарунок».
«В ідеалі оподатковувати повинні всі перекази на картку, які перевищують суму 2 тисячі гривень, але з поправкою на те, чи є це доходом людини чи ні. Тобто, людині не потрібно платити податки, якщо кошти їй дали в борг, і вона поверне стільки, скільки й отримала. Але, якщо не близький родич просто надсилає людині гроші, то теоретично одержувач має задекларувати дохід», – пояснив Андрусяк.
Якщо переказ визнано доходом, а ви не отримали його від податкового агента (наприклад, роботодавця), ви зобов’язані подати декларацію про доходи до 1 травня наступного року.
Після подання декларації податкова розрахує суму податку, і ви отримаєте реквізити на оплату. Зробити це можна:
Крайній термін сплати податків – до 31 липня того ж року. Якщо ви подаєте уточнену декларацію, податки потрібно сплатити протягом 10 календарних днів. При прострочення нараховується пеня та штраф у розмірі 3%.
Якщо ви офіційно працевлаштовані, роботодавець автоматично сплачує податки із вашої зарплати. Пенсії, державна допомога та стипендії також не підлягають оподаткуванню – це соціальні виплати.
Програму Всесвітньої продовольчої програми ООН (ВПП ООН) для пенсіонерів та людей з інвалідністю продовжено до кінця липня 2025-го. Програма передбачає доплату до пенсій для тих, хто найбільше потребує допомоги: має низькі виплати та знаходиться на тер...
Уряд ухвалив рішення зберегти чинний тариф на електроенергію для побутових споживачів щонайменше до 31 жовтня 2025 року. Це означає, що вартість 1 кВт*год залишиться на рівні 4,32 гривні протягом літа, а також у вересні та жовтні. Це передбачено поста...