Перевірте, чи ваша у списку! ТОП-5 професій, які зникнуть в Україні до 2030 року

Швидкий розвиток технологій змінює ринок праці. Вже до кінця десятиліття під загрозою зникнення опиниться низка професій. Без роботи ризикують залишитися в першу чергу спеціалісти, які виконують однотипні завдання. Докладніше про майбутні тенденції на ринку праці – в матеріалі РБК-Україна, передають Патріоти України.

Які професії можуть зникнути через 5 років

Протягом наступних п'яти років у світі очікується масштабна трансформація професійного середовища. Ці зміни охоплять широкий спектр спеціальностей та спричинять значні структурні зміни в економіці.

У Державній службі зайнятості на запит РБК-Україна розповіли, які професії в Україні перебувають під загрозою зникнення, посилаючись на звіт Всесвітнього економічного форуму (WEF).Так, під ризиком скорочення у першу чергу опиняться робітники, які виконують шаблонні операції:

  • касири;
  • квиткові контролери;
  • клерки: адміністративні асистенти, секретарі, оператори введення данних;
  • працівники поштових служб;
  • оператори call-центрів, диспетчери тощо.

Чому окремі спеціалісти можуть втратити роботу

Основною причиною зникнення низки професій є стрімкий розвиток технологій та їхнє впровадження в різні сфери економіки. Завдяки автоматизації, машини та комп'ютерні програми здатні виконувати рутинні, повторювані завдання швидше, точніше та дешевше за людей.

Через цифровізацію люди змінюють свої споживацькі звички, багато процесів переходить в онлайн-формат (магазини, різноманітні послуги тощо), що зменшує потребу у фізичній присутності працівників.

Розвиток штучного інтелекту дозволяє автоматизувати складніші завдання, включаючи аналіз даних, прийняття рішень та спілкування з клієнтами.Ось основні причини, через які деякі професії можуть зникнути до 2030 року:

Касири та контролери. Автоматизовані системи самообслуговування, онлайн-банкінг, банкомати та безконтактна оплата активно витісняють цих працівників.

Оператори call-центрів. Чат-боти зі штучним інтелектом здатні обробляти значну частину запитів клієнтів.

Оператори введення даних, секретарі та адміністративні асистенти. Автоматизація документообігу та спеціалізоване програмне забезпечення зменшують потребу в рутинній роботі з даними.

Бухгалтери, фінансові аудитори та економісти. Сучасні програми для фінансового аналізу автоматизують багато завдань.

Продавці в магазинах. Розвиток онлайн-торгівлі та маркетплейсів скорочує потребу у фізичній присутності продавців.

Поштові службовці та оператори поштових служб. Електронна пошта та автоматизовані служби доставки стають дедалі популярнішими.

Які навички та професії будуть актуальними

У звіті Всесвітнього економічного форуму 2025 йдеться, що у зв'язку з технологічними змінами зросте попит на певні навички та професії. Затребуваними будуть такі якості працівника:

  • Аналітичне мислення;
  • Стійкість, гнучкість;
  • Лідерство та соціальний вплив;
  • Креативне мислення;
  • Навички міжособистісного спілкування та командної роботи
  • Стресостійкість, організованість та мобільність;
  • Навички управління талантами, навчання та наставництва;
  • Критичне мислення та розв'язання проблем.

Важливі професійні "скіли": знання у сфері штучного інтелекту та big data, кібербезпека, технологічна грамотність. Таким чином, серед актуальних професій майбутнього:

  • Фахівці з управління штучним інтелектом
  • Аналітики та фахівці з управління даними
  • Спеціалісти з діджитал-просування, сервісу та продажів
  • Консультанти з цифрових фінансів та валют
  • Фахівці з кібербезпеки
  • Інженери з відновлюваної енергетики
  • Фахівці з електромобілів та автономних транспортних засобів

У огляді WEF зазначено, що до 2030 року третина компаній планують скорочення персоналу через автоматизацію завдань за допомогою штучного інтелекту, але абсолютна більшість опитаних роботодавців мають намір перекваліфікувати працівників для роботи з новими технологіями.

Тож ключем до успіху на конкурентоспроможності на ринку праці майбутнього стануть інвестиції в освіту, перекваліфікацію та розвиток нових навичок.

При підготовці матеріалу використовувалися: коментар Державної служби зайнятості для РБК-Україна, текст звіту WEF "Майбутнє робочих місць 2025", публікація CNN.

Російського алмазного монополіста змусили попрощатися з дуже перспективними африканськими родовищами

п’ятниця, 13 червень 2025, 11:40

Тиск санкцій і нестача обігових коштів змушує росіян відмовлятися від ласих шматків закордоном , особливо коли "заморозити" копалини не виходить через неможливість виконання своїх інвестиційних зобов'язань. Дочірня компанія суверенного фонду добробуту ...

Вкрай сумні цифри: Демограф дав прогноз, як скоротиться населення України через війну

п’ятниця, 13 червень 2025, 9:59

Демограф Олександр Гладун озвучив тривожний прогноз щодо населення України через війну Росії. Про це він сказав у коментарі ТСН.ua, передають Патріоти України. Демографи підрахували, що за найгіршим сценарієм, якщо війна закінчиться 2030 року, то до 20...