В Україні 19% айтівців були звільнені протягом останнього року, найчастіше це мідли та сеньйори, яких скорочували через фінансові труднощі, оптимізацію або завершення проєктів. Водночас компанії активно шукають досвідчених технічних фахівців у сферах розробки, DevOps та штучного інтелекту. Про це йдеться в дослідженні DOU. ІТ-сфера, яка довгий час залишалася однією з найбільш стабільних і привабливих для фахівців в Україні, нині переживає хвилю звільнень, передають Патріоти України.
За результатами опитування 844 айтівців у квітні 2025 року, 19% із них були звільнені протягом останнього року. Ця цифра зросла з 16% у 2023-му, що свідчить про системну нестабільність на ринку праці навіть у стратегічно важливій галузі.
Більшість звільнених – це фахівці рівня Middle і Senior, разом вони становлять 72% скорочених в Україні та 71% за кордоном. Особливо вразливими стали розробники, тестувальники та менеджери проектів. У технічних спеціалістів частка звільнень була вищою через припинення проєктів, фінансову оптимізацію та відмову замовників.
Цікаво, що 23% лідів втратили роботу через конфлікти з керівництвом – це найвищий показник серед усіх тайтлів. Це може свідчити про напруження в командній взаємодії в умовах нестабільності. Основні причини звільнень:
Звільнення найчастіше стосувалися фахівців, які працювали в компанії до 5 років – таких було понад 86%. Чверть звільнених пропрацювали менше року. Кількість айтівців на бенчі (тимчасово без проєкту) зменшилася вдвічі проти 2023 року – з 4% до 2%. Причому бенч у 2025 році здебільшого неоплачуваний – повну або часткову зарплату отримують лише 32% фахівців.
На бенч найчастіше потрапляють досвідчені технічні фахівці, зокрема Software Engineers (57%) та QA (22%). Більшість з них активно шукає нову роботу.
Як повідомляють про звільнення і чи розраховуються
Найпоширеніший спосіб – особиста розмова (78% випадків). Проте для третини фахівців звільнення стало несподіванкою, адже компанії не завжди попереджають.
Понад 55% айтівців не отримали жодної підтримки від компанії після скорочення. Ті, хто все ж отримав допомогу, згадували:
Ліди та сеньйори, які довше працювали в компанії, частіше отримують компенсації: 37% тих, хто пропрацював понад 5 років, отримали додаткові виплати, проти 17% серед "новачків". Продуктові компанії частіше підтримують звільнених працівників – 33% отримали додаткові виплати. У сервісних та аутстафінгових компаніях підтримка практично відсутня.
Німеччина нещодавно відкрила власну лінію з виробництва ракет для систем протиповітряної оборони Patriot і потенційно, у майбутньому, зможе надавати їх Україні. Про це на брифінгу у Києві сказав глава спеціального штабу з питань України в міністерстві ...
В Україні за підсумками червня зафіксовано найнижчу інфляцію з березня 2025 року. У річному обчисленні зростання цін сповільнилося з 15,9% до 14,3% до червня-2024. Одним із ключових драйверів загальної інфляції залишилося подорожчання продуктів харчува...