"ПриватБанк продадуть": До чого треба бути готовими мільйонам клієнтів

ПриватБанк продадуть приватному власнику вже у 2024 році. Разом із банком новому власнику перейдуть близько 18 мільйонів клієнтів.

Навіщо продавати ПриватБанк? Стратегію розвитку банківського сектору затверджено ще 2018-го. Ще під час націоналізації в Кабміні заявляли, що "Приват" продаватимуть і цієї ідеї дотримуються досі. Суть такого рішення пояснюється бажанням скоротити частку держави в банківському ринку, зазначають Патріоти України.

Зараз у держвласності два найбільші банки. І якщо в Ощадбанк хочуть залучити міжнародного інвестора, який буде співвласником, то ПриватБанк хочуть повністю продати.

"Згідно з нашими планами, скоро на продаж буде виставлено найбільший банківський актив України – ПриватБанк. Ми вважаємо, що приватизація ПриватБанку, якому належить 20% українського банківського ринку, зацікавить найпрестижніших міжнародних інвесторів, зокрема із США і ЄС", – розповів глава НБУ Кирило Шевченко.

Продаж "Привату" – правильна ідея?

Тут думки не збігаються. У Мінфіні та НБУ альтернативи не бачать. Зниження частки держави в банківському секторі передбачено також і в меморандумі з МВФ. Водночас віцепрезидент Торгово-промислової палати України Михайло Непран у коментарі заявив, що такий крок не підтримує.

"Ми – економіка перехідного періоду. У держави повинен бути інструмент впливу на ринку. І адміністративний вплив це погано, він призводить до дефіциту. Правильно – використовувати ринкові механізми. Повинен бути аграрний, цукровий фонди. Вони повинні викидати на ринок продукцію, щоб знизити ціни. Нехай приватні банки конкурують із державними. Але тоді в держави буде інструмент впливу. Я як споживач не бачу необхідності приватизуватися. Що зміниться? Нічого. А з погляду інтересів держави, втратимо інструмент впливу на фінансові ринки", – пояснив Непран.

Василь Невмержицький, радник голови правління Кредитвест Банку, навпаки впевнений: для здорової конкуренції банк необхідно продати. Зараз у руках держави перебуває мало не половина ринку (найбільші банки: Ощадбанк, ПриватБанк, Укргазбанк, Укрексімбанк).

"З позиції здорової конкуренції необхідно знижувати частку держави в банківському секторі. Всі, включаючи НБУ, визнають, що вона надмірна. Водночас не так уже й важливо, хто саме є домінантним акціонером на ринку. Головне, що концентрація половини банківського сектору в одних руках суперечить принципам здорової конкуренції", – упевнений експерт.

Як на клієнтів вплине продаж?

Перехід банку від одних рук до інших повинен відбутися безболісно. Банківський нагляд за останнє десятиліття радикально змінився і продовжує посилюватися. Регулятор не допустить кардинальних змін. Крім того, якщо погіршувати пропозиції для українців, це призведе до відтоку клієнтів. А в цьому не зацікавлені й нові власники.

Дор того ж в НБУ вже заявили, що розглядають як покупця європейські або американські банківські групи, які дотримуються жорстких правил поведінки на ринку і дорожать своїм ім'ям.

"Це загальносвітовий тренд. У цьому контексті зовсім неважливо, хто саме є акціонером тієї чи іншої фінустанови. Всі вони підкоряються загальним правилам для всіх учасників ринку, повинні виконувати нормативи, проходить стрес-тестування, стверджувати стратегічні плани тощо", – пояснив радник глави правління Кредитвест Банку.

Гарантії ФГВФО (200 тис. грн, які повернуть вкладникам навіть у разі закриття фінустанови) також не відміняються під час зміни власника. Водночас входження в капітал іноземного акціонера відкриває нові можливості для банку, спрощує доступ до міжнародних ринків капіталу. Зрештою, це валюта, яка заходить у країну з метою купівлі акцій.

Головне запитання – чи реально продати ПриватБанк

В умовах декількох великих судових розглядів, в який залучений ПриватБанк, знайти покупця на нього – вкрай складне завдання. Треба розуміти, що йдеться про мільярди доларів. ПриватБанк – найбільший, найприбутковіший банк країни. Це, з одного боку, робить його найбільш бажаним активом на ринку. А з іншого – найдорожчим. Навіть у глобальних масштабах така угода виглядає дуже великою.

До того ж сам банк може бути доволі цікавим активом – він навіть у період складної економічної ситуації щоквартально показує прибуток. Так, "Приват" за підсумками першого кварталу 2021 року одержав 2,4 млрд грн прибутку. У січні-березні 2020 року прибуток банку склав 10,4 млрд грн.

Якщо, як і планують у НБУ, судові позови вдасться врегулювати до кінця 2021-го, вже 2024-го "Приват" може стати повністю приватним банком із новим іноземним власником. Це може стати однією з найбільших приватизацій в історії країни.


По сотні за десяток? Ціни на яйця в Україні можуть сягнути нової позначки

четвер, 6 жовтень 2022, 11:26

В Україні вартість десятка яєць сягнула 50 грн і до кінця року може бути на рівні 60 грн. При цьому десяток найвищої категорії курячих яєць (добірні) може впритул наблизитися до позначки 100 гривень, передають Патріоти України. Такий прогноз у коментар...

Вигоду отримають усі споживачі нафтопродуктів: У США оцінили користь для світу від ліміту цін на російську нафту

четвер, 6 жовтень 2022, 6:30

Ліміт цін на російську нафту планують запровадити у грудні. Навіть Індія та Китай, на підтримку котрих все ще сподівається Путін, навряд змарнують шанс поживитися за рахунок держави-агресора. Введення ліміту цін на російську нафту дозволить 50 найбільш...